USA Water Ski & Wake Sports Committee Rosters

USA Water Ski & Wake Sports Awards

Name Region City
Jennifer (MJ) Buckley USHA Robinsdale, MN
Janifer Ellis USA-WB Auburndale, FL
Aric Fine USA-AWSWS Marietta, GA
Jim Grew AWSA Steamboat Spring, CO
Lori Krueger, Chair Martindale, TX
Alex Lauretano, Ath Rep AAC Windermere, FL
Gerald Luiting NSSA Edgerton, WI
Joe Malenfant ABC Colchester, VT
Mandy Nightingale, Ath Rep AAC Bixby, OK
Kenneth Stuart, III AKA Blue Ridge, GA

 

USA Water Ski & Wake Sports Bylaws

Name Region City
Kurt Bemman, III NSSA Davidsburg, MI
Jeff Clark, Chair Lakeland, FL
William Furbish WASHDA Atlanta, GA
Alison Goin USHA Loveland, CO
Brian Heeney ABC Helena, MT
Ted Hofmann NWSRA Torrence, CA
Daniel Levine USA-WB Madison, WI
Robbie Parks AAC Lexington, NC
George Rohner AKA Lake Placid, FL
Jeff Surdej NCWSA Wilmington, IL
Karen Truelove AAC Winter Garden, FL

 

USA Water Ski & Wake Sports Ethics

Name Region City
Brian Detrick, Ath Rep AAC Elk Grove, CA
Ellie Horton, Ath Rep AAC Orlando, FL
Alisa Piper AKA Lake Placid, FL
Mark Poulos NSSA Rock Island, IL
Dale Stevens, Chair* West Palm Beach, FL
Jeff Surdej NCWSA Wilmington, IL
Craig TImm WSDA Center City, MN

 

USA Water Ski & Wake Sports Executive

Name Position City
Nathan Boudreaux *Ex Dir Davenport, FL
Tim Cullen Pres Janesville, WI
Jim Grew *PP Steamboat Springs, CO
Alex Lauretano Ath Rep, AAC Windermere, FL
Robert Rhyne, III Treas Harrisburg, NC
Doug Robbins COB Wexford, PA
Dale Stevens VP West Palm Beach, FL
Jeff Surdej *Consultant Wilmington, IL

 

USA Water Ski & Wake Sports International Activities 

Name Region City
Phil Chase NCWSA Austin, TX
Janifer Ellis USA-WB Auburndale, FL
Dawn Farrell ABC West Sacramento, CA
Bill Furbish, Ath Rep AAC Atlanta, GA
Russell Gay, Ath Rep AAC Winter Garden, FL
Jim Grew, Chair Steamboat Springs, CO
Gerald Luiting NSSA Edgerton, WI
Brenda Nichols AWSA Winter Garden, FL
Mark Ritchhart AKA Dayton, TN
Dusty Schulz NWSRA Westlake Village, CA
Nate Smith, Ath Rep AAC Winter Garden, FL
Rhonda Vandyk WSDA Belding, MI

 

USA Water Ski & Wake Sports Judicial

Name Position City
Jeffry Armstrong USA-WSWS Destin, FL
Jim Grew Coach Steamboat Springs, CO
Jeffrey Smith Chair Kalamazoo, MI
Karen Truelove Ath Rep Winter Garden, FL

 

USA Water Ski & Wake Sports Nominating

Name Region City
Bill Bowness, Ath Rep AAC Truckee, CA
Janifer Ellis USA-WB Auburndale, FL
Betsy Gilman ABC Gainsville, GA
Gary Heinbuch NWSRA Carlsbad, CA
Freddy Krueger, IV, Ath Rep AAC Winter Garden, FL
Matthew Oberholtz WSDA Oroville, CA
Doug Ribley NSSA Medina, OH
Dale Stevens, Chair* West Palm Beach, FL
K.c. Wilson, Ath Rep AAC Lakeland, FL

 

USA Water Ski & Wake Sports Risk Management/Safety

Name Region City
Jon Cole NWSRA Sherman Oaks, CA
Jeffry Hardin AWSA Great Falls, VA
Lori Krueger, Ath Rep AAC Martindale, TX
Leon Larson AWSA Gainesville, FL
Gerald Luiting NSSA Edgerton, WI
Bob Mayhew* AWSA Spring, TX
Robert Mcdonner USHA Breaux Bridge, LA
Christopher Mcwatters ABC Winter Haven, FL
Brenda Nichols, Ath Rep AAC Winter Garden, FL
Alisa Piper AKA Lake Placid, FL
Sherm Schraft USAWS Naples, FL
Jeffrey Smith, Advisor* Kalamazoo, MI
Jonathan Strauss USA-WB Surfside, FL
Craig Timm WSDA Center City
Corey Vaughn AAC Bumpass
Harley Wallace San Diego

 

USA Water Ski & Wake Sports Towboat

Name Region City
Kurt Bemman, III NSSA Davidsburg, MI
Will Bush, Co-Chair* Elk Grove, CA
Jim Forster AWSA Palm Beach Garden, FL
Ron Goodman NCWSA Bellingham, WA
Chris Kosek, Ath Rep AAC Buffalo, MN
Freddy Krueger, IV, Ath Rep AAC Winter Garden, FL
Daniel Levine USA-WB Madison, WI
George Lindy, DDS, Co-Chair Circle Pines, MN
Charlie Purdy AKA Flint, MI
Mike Royal WSDA Magnolia, TX

 

USA Water Ski & Wake Sports USOPC Reps

Name Position CIty
Andrew Adkison Ath Rep Chipley, FL
Regina Jaquess Ath Rep Santa Rosa Beach, CA

 

USA Water Ski & Wake Sports Waterways

Name Region City
Mike Avila NWSRA Campbell, CA
Jim Chismar USHA Bellvue, WA
Dan Connelly AWSA-MW Oxford, MI
Amy Craig AWSA-E Upper Marlboro, MD
Taylor Garcia, Ath Rep AAC Winter Garden, FL
Kevin Hayes NSSA Lakeland, FL
Cris Kodiak NCWSA Chicago, IL
Leon Larson, Chair Gainesville, FL
Charles Mcpherson, Jr AWSA-W Santa Rosa, CA
Roger Olson, Ath Rep AAC Winter Haven, FL
Charlie Purdy AKA Flint, MI
Jimmy Siemers, II, Ath Rep AAC Round Rock, TX
Lee Stone ABC Spicewood, TX
Craig Timm WSDA Center City, MN
Thomas Weil AWSA-SC McQueeney, TX
John Zdeblick USA-WB Middleton, WI