COLORADO SPRINGS, Colo. – The United States Olympic Committee today announced finalists for the Team USA Awards presented by Dow, Best of May, which recognize the outstanding achievements of Team USA athletes from last month. Fans are invited to vote for their favorite athletes and teams at TeamUSA.org/Awards through midnight Tuesday, June 4.

A total of 11 sports – including archery, beach volleyball, cycling, fencing, golf, Para-cycling, Para track and field, paratriathlon, shooting, sled hockey and triathlon – are represented among the 13 finalists across men’s, women’s and team categories. The finalists’ collective accomplishments tell the inspiring story of U.S. Olympic and Paralympic athletes year-round. 


MAY FINALISTS

Male Athlete of the Month
Ryan Boyle (Monroe, Connecticut), Para-cycling
Claimed the gold medal in the MT2 road race and a silver in the MT2 time trial at the world cup in Corridonia, Italy, followed by gold medals in the same events at the world cup in Ostend, Belgium.

Eli Dershwitz (Sherborn, Massachusetts), Fencing
Earned the silver medal at the grand prix in Moscow, securing the No. 1 world ranking in men’s saber.

Brady Ellison (Globe, Arizona), Archery
Won the bronze medal in recurve at the world cup in Shanghai, as well as the gold in recurve and a bronze in team recurve at the world cup in Antalya, Turkey.

Brooks Koepka (West Palm Beach, Florida), Golf
Won the PGA Championship in Farmingdale, New York, becoming the first golfer to win back-to-back titles at both the U.S. Open and PGA Championship in history.

Daniel Romanchuk (Mount Airy, Maryland), Para Track and Field
Bested his own world record and claimed gold in the 5,000-meter T54, as well as silver medals in both 400 and 800 at the grand prix in Nottwil, Switzerland.

Female Athlete of the Month
Kate Courtney (San Francisco, California), Cycling
Won short-track and cross-country at the world cup in Albstadt, Germany, and claimed victory in cross-country at the world cup in Nove Mesto, Czech Republic.

Shawn Morelli (Meadville, Pennsylvania), Para-cycling
Won gold medals in WC4 time trial and road race at the world cup in Corridonia, Italy, and repeated as champion in each event at the world cup in Ostend, Belgium.

Kim Rhode (El Monte, California), Shooting
Won her fourth straight world cup gold medal in skeet at the world cup event in Changwon, South Korea, becoming the first shotgun athlete – male or female – to win four world cup gold medals in a row.

Allysa Seely (Glendale, Arizona), Paratriathlon
Captured gold at the world series in Yokohama, Japan – her sixth consecutive world series win in the PTS2 classification – making her undefeated since the same event last year.

Katie Zaferes (Santa Cruz, California), Triathlon
Secured her third consecutive world series gold medal in Yokohama, Japan, remaining undefeated on the season and claiming the No. 1 spot in the world series rankings.

Team of the Month
Kerri Walsh Jennings (Santa Clara, California) and Brooke Sweat (Hermosa Beach, California), Beach Volleyball
Claimed gold at the four-star event in Jinjiang, China, as Walsh Jennings, at age 40, became the oldest woman to win an FIVB World Tour event.

U.S. Men’s National Foil Team, Fencing
Won the gold medal at the world cup in St. Petersburg, Russia, claiming its 11th consecutive world cup podium finish and the No. 1 world ranking.

U.S. National Team, Sled Hockey
Led by a standout performance from forward Declan Farmer, secured the gold medal at the world championship in Ostrava, Czech Republic, going undefeated for the second time in tournament history en route to capturing its fourth world title.

SELECTION PROCESS
Each National Governing Body may nominate one female, one male and one team per sport discipline. An internal nominating committee selects finalists to advance to the voting round. Votes received from NGB representatives and select members of the media account for 50 percent of the final tally, with the other half determined by online fan voting via TeamUSA.org/Awards.