USA WRESTLING SENIOR MEN'S FREESTYLE RANKINGS - JANUARY 2015

57 kg/125.5 lbs.

1. Tony Ramos, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
2. Joe Colon, Cedar Falls, Iowa (Titan Mercury WC)
3. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
4. Matt McDonough, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
5. Nico Megaludis, Murrysville, Pa. (Nittany Lion WC)
6. Danny Mitcheff, Lorain, Ohio (New York AC/NEORTC)
7. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
8. Zach Sanders, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
9. Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
10. Thomas Gilman, Council Bluffs, Iowa (Hawkeye WC)

61 kg/134 lbs.
1. Coleman Scott, Chapel Hill, N.C. (Titan Mercury WC)
2. B.J. Futrell, Ann Arbor, Mich. (Titan Mercury WC)
3. Conor Beebe, Western Springs, Ill. (Beebe Trained)
4. Brandon Precin, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Michigan RTC)
5. Kyle Hutter Virginia Beach, Va. (Titan Mercury WC)
6. Kyle Jahn, Bolingbrook, Ill. (Bristol Gladiators)
7. Alan Waters, Kansas City, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)
8. Joey McKenna, Towaco, N.J. (Lehigh Valley AC)
9. Cory Clark, Pleasant Hill, Iowa (Hawkeye WC)
10. Earl Hall, Homestead, Fla. (Cyclone WC)

65 kg/143 lbs.
1. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC/Hawkeye WC)
2. Jordan Oliver, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
3. Aaron Pico, Whittier, Calif. (Titan Mercury WC)
4. Frank Molinaro, South Plainfield, N.J. (Nittany Lion WC)
5. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
6. Jason Chamberlain, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
7. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
8. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
9. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
10. Nick Fanthorpe, State College, Pa. (Nittany Lion WC)

70 kg/154 lbs.
1. Nick Marable, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
2. James Green, Willingboro, N.J. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
3. Kyle Ruschell, Madison, Wis. (New York AC)
4. Jason Welch, Evanston, Ill. (Chicago RTC/Wrestling Prep)
5. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
6. Adam Hall, New York, N.Y. (Titan Mercury WC)
7. Kevin LeValley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
8. Hunter Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
9. Dan Vallimont, Long Beach, N.Y. (New York AC/Blue & Gold WC)
10. Cyler Sanderson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska RTC)
2. David Taylor, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
3. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC)
4. Andrew Howe, Norman, Okla. (New York AC)
5. Quinton Godley, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
6. Ian Miller, Oak Harbor, Ohio (Golden Pride WC)
7. Tyler Caldwell, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids)
8. Alex Dieringer, Port Washington, Wis. (Cowboy WC)
9. Taylor Massa, St. Johns, Mich. (Cliff Keen WC)
10. Mark Hall, Apple Valley, Minn.

86 kg/189 lbs.
1. Ed Ruth, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Keith Gavin, Charlottesville, Va. (Titan Mercury WC)
3. Chris Perry, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
4. Clayton Foster, Laramie, Wyo (GRIT Athletics/Cowboy WC)
5. Jake Herbert, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Michigan RTC)
6. Richard Perry, Washington, D.C. (New York AC)
7. Deron Winn, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)
8. Jon Reader, Brookings, S.D. (Sunkist Kids)
9. Robert Hamlin, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
10. Phillip Keddy, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)

97 kg/213 lbs.
1. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Dustin Kilgore, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids/OTC)
3. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
4. Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC/Illinois RTC)
5. Cayle Byers, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
6. Micah Burak, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC/OTC)
7. Enock Francois, Ithaca, N.Y. (New York AC)
8. Matt Gibson, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)
9. David Zabriskie, Northampton, Pa. (Lehigh Valley AC)
10. J’Den Cox, Columbia, Mo. (Missouri RTC)

125 kg/275 lbs.
1. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids WC/Ohio RTC)
2. Zach Rey, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
3. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Titan Mercury WC)
4. Nick Gwiazdowski, Delanson, N.Y. (New York AC/Wolfpack WC)
5. Dom Bradley, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
6. Matthew Meuleners, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
7. Eric Thompson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
8. Tony Nelson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
9. Jarod Trice, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)
10. Bobby Telford, Hockessin, Del. (Hawkeye WC)