USA WRESTLING SENIOR MEN’S FREESTYLE RANKINGS – APRIL 2015

57 kg/125.5 lbs.
1. Tony Ramos, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
2. Matt McDonough, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
3. Tyler Graff, Dublin, Ohio (New York AC)
4. Joe Colon, Cedar Falls, Iowa (Titan Mercury WC)
5. Angel Escobedo, Ames, Iowa (New York AC)
6. Dan Mitcheff, Cornwall, N.Y. (New York AC)
7. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
8. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
9. Brandon Precin, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Michigan RTC)
10. Nick Simmons, Bloomington, Ill. (Sunkist Kids)
11. Frank Perrelli, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
12. Nico Megaludis, Murrysville, Pa. (Nittany Lion WC)

61 kg/134 lbs.
1. Coleman Scott, Chapel Hill, N.C. (Sunkist Kids)
2. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
3. Joey McKenna, Towaco, N.J. (Lehigh Valley AC)
4. B.J. Futrell, Ann Arbor, Mich. (Titan Mercury WC)
5. Cody Brewer, Kansas City, Mo.
6. Kyle Hutter, Virginia Beach, Va. (Titan Mercury WC)
7. Connor Beebe, Western Springs, Ill. (Beebe Trained)
8. Kyle Jahn, Bolingbrook, Ill. (Bristol Gladiators)
9. Cory Clark, Pleasant Hill, Iowa (Hawkeye WC)
10. Alan Waters, Kansas City, Mo. (Sunkist Kids/Missouri RTC)

65 kg/143 lbs.
1. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (NYAC/Hawkeye WC)
2. Jordan Oliver, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
3. Aaron Pico, Whittier, Calif. (Titan Mercury WC)
4. Frank Molinaro, South Plainfield, N.J. (Nittany Lion WC)
5. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Michigan RTC)
6. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
7. Jason Chamberlain, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
8. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Michigan RTC)
9. Zain Retherford, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
10. Chase Pami, Champaign, Ill. (Sunkist Kids)

70 kg/154 lbs.
1. Nick Marable, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
2. Dustin Schlatter, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
3. James Green, Willingboro, N.J. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
4. Kyle Ruschell, Madison, Wis. (New York AC)
5. Jason Welch, Evanston, Ill. (Titan Mercury WC/Chicago RTC/Wrestling Prep)
6. Adam Hall, New York, N.Y. (Titan Mercury WC)
7. Moza Fay, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
8. Kevin LeValley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
9. Cyler Sanderson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
10. Derek St. John, Fargo, N.D. (Titan Mercury WC)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska RTC)
2. David Taylor, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
3. Andrew Howe, Norman, Okla. (New York AC)
4. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC)
5. Alex Dieringer, Port Washington, Wis. (Cowboy WC)
6. Colt Sponseller, Edinboro, Pa. (New York AC)
7. Ian Miller, Oak Harbor, Ohio (Golden Pride WC)
8. Tyler Caldwell, Stillwater, Okla. (Sunkist Kids)
9. Quinton Godley, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
10. Mark Hall, Bloomington, Minn.
11. Dan Vallimont, Long Beach, N.Y. (Blue & Gold WC)

86 kg/189 lbs.
1. Ed Ruth, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
2. Keith Gavin, Charlottesville, Va. (Titan Mercury WC)
3. Clayton Foster, Laramie, Wyo. (GRIT Athletics/Cowboy WC)
4. Chris Perry, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
5. Richard Perry, Washington, D.C. (New York AC)
6. Deron Winn, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)
7. Phillip Keddy, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
8. Jake Herbert, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Michigan RTC)
9. Jon Reader, Brookings, S.D. (Sunkist Kids)
10. Austin Trotman, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)

97 kg/213 lbs.
1. Jake Varner, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Cayle Byers, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
3. Dustin Kilgore, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids/OTC)
4. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
5. Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC/Illinois RTC)
6. Micah Burak, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC/OTC)
7. Kyle Snyder, Woodbine, Md. (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
8. Enock Francois, Ithaca, N.Y. (New York AC)
9. Matt Gibson, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)
10. David Zabriskie, Northampton, Pa. (Lehigh Valley AC)

125 kg/275 lbs.
1. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids WC/Ohio RTC)
2. Zach Rey, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
3. Tyrell Fortune, Portland, Ore. (Titan Mercury WC)
4. Nick Gwiazdowski, Delanson, N.Y. (Wolfpack WC)
5. Dom Bradley, Morgantown, W.Va. (Sunkist Kids)
6. Tony Nelson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
7. Matthew Meuleners, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska RTC)
8. Eric Thompson, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Kyle Massey, Ann Arbor, Mich. (New York AC)
10. Jarod Trice, Ames, Iowa (Titan Mercury WC)