57kg
1. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – World No.1 (1)
2. Hassan RAHIMI (IRI) – World No.2 (2)
3. Viktor LEBEDEV (RUS) – World No.3 (3)
4. Ismail MUSUKAEV (RUS) – GGP Final No.1 (4)
5. ERDENEBAT Bekhbayar (MGL) – GGP Final No.2 (5)
6. JONG Hak-Jin (PRK) – World No.5 (6)
7. Artas SANAA (KAZ) – World No.5 (7)
8. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Pan American Games No.1 (8)
9. Georgi VANGELOV (BUL) – Dan Kolov No.3 (12)
10. Younes SARMASTIDIZAJI (IRI) – Takhti Cup No.1 (not ranked)
11. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
12. Rustam AMPAR (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
13. Asadulla LACHINOV (BLR) – World No.7 (11)
14. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
15. Yuki TAKAHASHI (JPN) – Ziolkowski No.1 (9)
16. Zoheir EL OUARRAQE (FRA) – Ziolkowski No.3 (10)
17. Reza ATRABAGHARCHI (IRI) – Paris GP No.1 (nr_
18. Adama DIATTA (SEN) – All-African Games No.1 (16)
19. Sezer AKGUL (TUR) – European Games No.3 (17)
20. John PINEDA (CAN) – Dan Kolov No.3 (19)

61kg
1. Haji ALIEV (AZE) – World No.1 (1)
2. BATBOLD Nomin (MGL) – World No.2 (2)
3. Vladimir DUBOV (BUL) – World No.3 (4)
4. Aleksander BOGOMOEV (RUS) – European Games No.1 (7)
5. Vasyl SHUPTAR (UKR) – World No.3 (3)
6. Behnam EHSANPOOR (IRI) – Takhti Cup No.1 (10)
7. Nyurgun SKRYABIN (RUS) – Yarygin GP No.1 (nr)
8. Imam ADZHIEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
9. Masakazu KAMOI (JPN) – World No.5 (6)
10. Beka LOMTADZE (GEO) – European Games No.2 (8)
11. Akhmed CHAKAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
12. Bajrang BAJRANG (IND) – World No.5 (7)
13. Dyamal OTARSULTANOV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (13)
14. Iman SADEGHIKOUKANDEH (IRI) – Paris GP No.5 (15)
15. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – GGP Final No.3 (12)
16. Murshid MUTALIMOV (RUS) – Yarygin GP No.5 (16)
17. Volodya FRANGULYAN (ARM) – Medved Prizes No.1 (9)
18. Muenir Recep AKTAS (TUR) – Yasar Dogu No.2 (11)
19. Bekhan GOIGEREEV (RUS) – Medved Prizes No.2 (14)
20. Dimitar IVANOV (BUL) – Dan Kolov No.3 (nr)

65kg
1. Frank CHAMIZO (ITA) – World No.1 (1)
2. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – World No.2 (2)
3. Sayed Ahmad MOHAMMADI (IRI) – World No.3 (3)
4. Togrul ASGAROV (AZE) – European Games No.1 (4)
5. Soslan RAMONOV (RUS) – World No.3 (5)
6. Magomed KURBANALIEV (RUS) – GGP Final (8)
7. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – Yarygin GP No.3 (6)
8. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Yarygin GP No.5 (7)
9. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Dan Kolov No.1 (12)
10. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Dan Kolov No.1 (nr)
11. Alibeggadzhi EMEEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
12. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Dan Kolov No.2 (12)
13. Brent METCALF (USA) – Pan Am Games No.1 (10)
14. Avtandil KENTCHADZE (GEO) – Paris GP No.5 (11)
15. George BUCUR (ROU) – Ziolkowski No.2 (9)
16. Masoud ESMAILPOUR (IRI) – Asia No.1 (14)
17. Logan STIEBER (USA) – GGP Final No.2 (15)
18. Mustafa KAYA (TUR) – European Games No.3 (17)
19. Joshgun AZIMOV (AZE) – Ali Aliev No.1 (18)
20. Meysam NASIRI (IRI) – Takhti Cup No.1 (nr)

70kg
1. Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – World No.2 (2)
3. Yakup GOR (TUR) – World No.3 (3)
4. James GREEN (USA) – World No.3 (4)
5. Israil KASUMOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
6. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – GGP Final No.1 (6)
7. Azamat NURIKOV (BLR) – Medved Prizes No.1 (5)
8. Evgheni NEDEALCO (MDA) – Dan Kolov No.1 (nr)
9. Miroslav KIROV (BUL) – Dan Kolov No.3 (8)
10. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (nr)
11. David TLASHADZE (GEO) – Kunaev Int’l No.1 (9)
12. Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) – European Games No.3 (10)
13. Khusey SUYUNCHEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
14. Rasul ARSANALIEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
15. Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (RUS) – Ali Aliev No.1 (11)
16. Khalil AMINOV (RUS) – Intercontinental Cup No.1 (12)
17. Evgeni ZHERBAEV (RUS) – Dmitri Korkin No.1 (13)
18. Georgi ZLATOV (BUL) – Dan Kolov No.3 (15)
19. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – Asia No.2 (16)
20. Ayad IBRAHIM (EGY) – African Games No.1 (nr)

74kg
1. Jordan BURROUGHS (USA) – World No.1 (1)
2. Aniuar GEDUEV (RUS) – World No.3 (2)
3. PUREVJAV Unurbat (MGL) – World No.2 (3)
4. Narasingh YADAV (IND) – World No.3 (4)
5. Alireza GHASEMI (IRI) – Ziolkowski No.1 (5)
6. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – World No.5 (6)
7. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Pan Am Games No.3 (7)
8. Jumber KVELASHVILI (GEO) – European Games No.3 (8)
9. Khetik TSABOLOV (RUS) – GGP Final No.3 (14)
10. Ali SHABANOV (BLR) – Paris GP No.1 (10)
11. Rashid KURBANOV (UZB) – Dan Kolov No.3 (11)
12. Soner DEMIRTAS (TUR) – European Games No.2 (10)
13. Yabrail HASANOV (AZE) – GGP Final No.1 (13)
14. Zaur MAKIEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (nr)
15. Muslim DADAEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
16. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) – Takhti Cup No.1 (nr)
17. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (14)
18. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
19. Krystian BRZOZOWSKI (POL) – Dan Kolov No.2 (16)
20. Peyman YARAHMADI (IRI) – Takhti Cup No.3 (nr)

86kg
1. Abdulrashid SADULAEV (RUS) – World No.1 (1)
2. Selim YASAR (TUR) – World No.2 (2)
3. Sandro AMINASHVILI (GEO) – World No.3 (4)
4. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – World No.3 (3)
5. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (11)
6. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Yarygin No.3 (10)
7. Magomedhadshi KHATIEV (AZE) – World No.5 (5)
8. Mikhail GANEV (BUL) – World No.5 (6)
9. Ehsan LASHGARI (IRI) – Takhti Cup No.1 (17)
10. Ibragim ALDATOV (UKR) – World No.7 (7)
11. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – World No.10 (8)
12. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Pan Am Games No.1 (9)
13. ORGODOL Uitumen (MGL) – Dan Kolov No.3 (12)
14. Aleksander GOSTIEV (AZE) – GGP Final No.1 (13)
15. Piotr IANULOV (MDA) – European Games No.2 (14)
16. Radoslaw MARCINKIEWICZ (POL) – European Games No.3 (15)
17. Arsenali MUSALALIEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
18. Nurmagomed GADZHIEV (AZE) – GGP Final No.2 (16)
19. Zbigniew BARANOWSKI (POL) – Dan Kolov No.2 (nr)
20. Istvan VEREB (HUN) – Paris GP No.2 (nr)

97kg
1. Kyle SNYDER (USA) – World No.1 (1)
2. Abdusalam GADISOV (RUS) – World No.2 (2)
3. Khetag GAZUMOV (AZE) – World No.3 (3)
4. Elizbar ODIKADZE (GEO) – GGP Final No.1 (4)
5. Pavlo OLIYNIK (UKR) – World No.3 (5)
6. Sharif SHARIFOV (AZE) – GGP Final No.2 (6)
7. Abbas TAHAN (IRI) – World No.5 (7)
8. Radoslaw BARAN (POL) – Dan Kolov No.1 (9)
9. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – European Games No.3 (8)
10. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (nr)
11. Jakob VARNER (USA) – Yarygin GP No.2 (nr)
12. Jose DIAZ ROBERTTI (VEN) – Paris GP No.1 (14)
13. DORJKHAND Khuderbulga (MGL) – Paris GP No.2 (15)
14. Reza YAZDANI (IRI) – Takhti Cup No.1 (nr)
15. Magomed MUSAEV (KGZ) – Asia No.2 (10)
16. Khadshimourad GATSALOV (RUS) – World Military Games No.1 (11)
17. Adlan IBRAGIMOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
18. James BERGMAN (USA) – Schultz Memorial No.1 (nr)
19. Akhmed BATAEV (RUS) – Intercontinental Cup No.1 (18)
20. Mohamedhossein MOHAMMADIAN (IRI) – Asia No.1 (17)

125kg
1. Taha AKGUL (TUR) – World No.1 (1)
2. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – World No.2 (2)
3. Geno PETRIASHVILI (GEO) – World No.3 (3)
4. Beylal MAKHOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Levan BERIANIDZE (ARM) – World No.5 (5)
6. Parviz HADI (IRI) – Takhti Cup No.1 (7)
7. Komeil GHASEMI (IRI) – Paris GP No.1 (11)
8. JARGALSAIKHAN Chuluunbat (MGL) – Paris GP No.3 (6)
9. DENG Zhiwei (CHN) – Dan Kolov No.1 (16)
10. Aleksey SHEMAROV (BLR) – European Games No.2 (8)
11. Aiaal LAZAREV (KGZ) – Asia No.1 (9)
12. Muradin KUSHKHOV (RUS) – Ramzan Kadyrov No.1 (11)
13. Vladislav BAITSAEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (nr)
14. Anzor KHIRZIEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
15. Luis VIVENES (VEN) – Paris GP No.2 (nr)
16. Tervel DLAGNEV (USA) – Paris GP No.3 (nr)
17. David MODZMANASHVILI (GEO) – Medved Prizes No.1 (12)
18. Alen ZASEEV (UKR) – Medved Prizes No.2 (13)
19. Zachery REY (USA) – Pan Am Games No.1 (14)
20. Daulet SHABANBAY (KAZ) – Yasar Dogu No.3 (15)