57 kg

1. JONG Hak-Jin (PRK) – Asian Games No.1 (1)
2. YANG Kyong-Il (PRK) – World No.1 (2)
3. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – World No.2 (3)
4. ERDENEBAT Bekhbayar (MGL) – Medved Prizes No.3 (6)
5. Viktor LEBEDEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (5)
6. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (7)
7. Vladislav ANDREEV (BLR) – Medved Prize No.1 (15)
8. Hassan RAHIMI (IRI) – World No.3 (4)
9. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.5 (10)
10. DAMDINBAZAR Tsogtbaatar (MGL) – Buryatia Cup No.1 (11)
11. Nyurgun SKRYABIN (RUS) – Yarygin GP No.3 (8)
12. Rasul KALIEV (KAZ) – Asia Games No.2 (9)
13. BATBOLD Nomin (MGL) –Buryatia Cup No.2 (14)
14. Samat NADYRBEK UULU (KGZ) – Medved Prizes No.2 (not ranked)
15. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – GGP Final No.2 (13)
16. Younes SARMASTIDZAJI (IRI) – Takhti Cup No.1 (16)
17. Fumitaka MORISHITA (JPN) – Buryatia Cup No.2 (15)
18. Yuki TAKAHASHI (JPN) – World No.5 (12)
19. Anthony RAMOS (USA) – Paris GP No.1 (18)
20. John PINEDA (CAN) – Cerro Pelado No.1 (19)

61 kg

1. Aleksander BOGOMOEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (1)
2. Masoud ESMAILPOUR (IRI) – Paris Grand Prix No.2 (3)
3. Bekhan GOIGEREEV (RUS) – Medved Prizes No.2 (7)
4. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – World No.3 (4)
5. ENKHSAIKHAN Nyam-Ochir (MGL) – World No.3 (5)
6. Bajrang BAJRANG (IND) – Schultz Memorial No.1 (6)
7. Volodya FRANGULYAN (ARM) – Medved Prizes No.1 (nr)
8. Iman SADEGHIKOUKANDEH (IRI) – Paris GP No.1 (11)
9. Egor PONOMAREV (RUS) – Yarygin GP No.3 (9)
10. Krzysztof BIENKOWSKI (POL) – Paris GP No.2 (8)
11. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Medved Prizes No.3 (nr)
12. Dyamal OTARSULTANOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (10)
13. Andrei PERPELITA (MDA) – Medved Prizes No.5 (12)
14. Artas SANAA (KAZ) – World No.5 (13)
15. Murshid MUTALIMOV (RUS) – Farrell Memorial No.1 (15)
16. Rustam AMPAR (RUS) – Farrell Memorial No.2 (16)
17. Vladimir FLEGONTOV (RUS) – Schultz Memorial No.2 (17)
18. Behnam EHSANPOOR (IRI) – Takhti Cup No.1 (18)
19. Vladimir DUBOV (BUL) – GGP Final No.2 (14)
20. Andrei SVYRYD (UKR) – European U23s (nr)

65 kg

1. Soslan RAMONOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Sayed Ahmad MOHAMMADI (IRI) – World No.2 (2)
3. Magomed KURBANALIEV (RUS) – Medved Prizes No.2 (3)
4. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Paris GP No.1 (6)
5. Azamat NURIKOV (BLR) – Medved Prizes No.1 (10)
6. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – World No.3 (5)
7. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
8. Brent METCALF (USA) – Yarygin GP No.2 (8)
9. Frank CHAMIZO (ITA) – Europe U-23 No.1 (nr)
10. Mihail SAVA (MDA) – World No.3 (4)
11. Alexandr KONTOEV (BLR) – Medved Prizes No.3 (nr)
12. Haji ALIEV (AZE) – Paris Grand Prix No.3 (2@61)
13. Mustafa KAYA (TUR) – World No.5 (9)
14. Yogeshwar DUTT (IND) – Asian Games No.1 (12)
15. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – CAC Games No.1 (13)
16. Akhmed CHAKAEV (RUS) – Yarygin GP No.5 (9)
17. Aaron PICO (USA) – Cerro Pelado No.1 (14)
18. David SAFARYAN (ARM) – Deglane Challenge No.2 (16)
19. Tomotsugu ISHIDA (JPN) – Buryatia Cup No.1 (nr)
20. BATMANGAI Batchuluun (MGL) – Buryatia Cup No.3 (nr)

70 kg

1. Khetik TSABOLOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Yakup GOR (TUR) – World No.2 (2)
3. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Cerro Pelado No.1 (3)
4. Ali SHABANOV (BLR) – World No.3 (4)
5. Zelimkhan YUSUPOV (TJK) – Asian Games No.2 (6)
6. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Asian Games No.1 (5)
7. Rasul DZUKAEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
8. Israil KASUMOV (RUS) – Yarygin GP No.3 (8)
9. Rasul ARSANALIEV (RUS) – European U23s No.1 (nr)
10. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – Takhti Cup No.1 (11)
11. Nicholas MARABLE (USA) – Schultz Memorial No.1 (9)
12. Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) – Paris GP No.3 (10)
13. Magomed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Medved Prizes No.1 (nr)
14. Andrey KARPACH (BLR) – European U23s No.3 (nr)
15. Evgheni NEDEALCO (MDA) – Korkin Tourney No.2 (15)
16. Saeed DADASHPOUR (IRI) – Yarygin GP No.2 (16)
17. Dustin SCHLATTER (USA) – Cerro Pelado No.2 (17)
18. Kevin LeVALLEY (USA) – Cerro Pelado No.3 (18)
19. Zhan SAFYAN (BLR) – Medved Prizes No.2 (nr)
20. Ivan KUSYAK (UKR) – European U23s No.2 (nr)

74 kg

1. Denis TSARGUSH (RUS) – World No.1 (1)
2. Jordan BURROUGHS (USA) – Medved Prizes No.1 (3)
3. Sosuke TAKATANI (JPN) – World No.2 (2)
4. Rashid KURBANOV (UZB) – Paris GP No.1 (5)
5. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Cerro Pelado No.3 (4)
6. Jumber KVELASHVILI (GEO) – Takhti Cup No.2 (6)
7. Krystian BRZOZOWSKI (POL) – Cerro Pelado No.1 (8)
8. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (9)
9. Yabrail HASANOV (AZE) – Kadyrov Cup No.3 (10)
10. Yakob MAKARASHVILI (GEO) – Medved Prizes No.2 (nr)
11. Rustam DUDAEV (UKR) – World No.5 (7)
12. Peyman YARAHMADI (IRI) – Takhti Cup No.1 (12)
13. Luca LAMPIS (FRA) – Cerro Pelado No.3 (15)
14. PUREVJAV Unurbat (MGL) – Buryatia Cup No.2 (14)
15. Zurab ERBOTSONASHVILI (GEO) – European U23s No.1 (nr)
16. Grigor GRIGORYAN (ARM) – European U23s No.2 (14@70)
17. Galimzhan USSERBAEV (KAZ) – World Military No.1 (11)
18. Essadollah AKBARI (IRI) – Asian Games No.2 (15)
19. Aniuar GEDUEV (RUS) – Europe No.1 (16)
20. Andrew HOWE (USA) – Yarygin GP No.2 (17)

86 kg

1. Abdulrashid SADULAEV (RUS) – Medved Prizes No.1 (1)
2. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Cerro Pelado No.1 (2)
3. Mohammad Hossein MOHAMMADIAN (IRI) – World No.3 (3)
4. Meisam MOSTAFA JOUKAR (IRI) – Takhti Cup No.1 (5)
5. Selim YASAR (TUR) – World No.3 (4)
6. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – European U23s No.3 (6)
7. Anzor URISHEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (9)
8. ORGODOL Uitumen (MGL) – Yarygin GP No.2 (10)
9. Aleksandr HUSHTYN (BLR) – European U23s No.1 (nr)
10. Clayton FOSTER (USA) – Cerro Pelado No.2 (11)
11. Albert SARITOV (RUS) - Ali Aliev No.1 (7)
12. Gamzat OSMANOV (AZE) – World No.5 (8)
13. Alireza KAMIMACHIANI (IRI) – Paris GP No.1 (13)
14. Radoslaw MARCINKIEWICZ (POL) – Paris GP No.2 (14)
15. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – Europe No.5 (12)
16. Akhmed MAGOMEDOV (RUS) – Yarygin No.3 (15)
17. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Yarygin No.3 (16)
18. Sebastien JEZIERZANSKI (POL) – Cerro Pelado No.3 (17)
19. Magomedhadshi KHATIEV (AZE) – European U23s No.2 (nr)
20. Atsushi MATSUMOTO (JPN) – Buryatia Cup No.1 (nr)

97 kg

1. Abdusalam GADISOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Khetag GAZUMOV (AZE) – Medved Prizes No.1 (2)
3. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – Medved Prizes No.3 (3)
4. Reza YAZDANI (IRI) – Asian Games No.1 (4)
5. Sharif SHARIFOV (AZE) – Medved Prizes No.2 (6)
6. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Takhti Cup No.1 (5)
7. Javier CORTINA LACERRA (CUB) – World No.3 (7)
8. Magomed MUSAEV (KGZ) – Paris GP No.3 (8)
9. DORJKHAND Khuderbulga (MGL) – Asian Games No.3 (9)
10. Omar GUSOSHIVILI (GEO) – European U23s No.1 (nr)
11. Pavlo OLEYNIK (UKR) – Paris GP No.3 (10)
12. Ibragim SAIDOV (BLR) – Yarygin GP No.1 (11)
13. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Ali Aliev No.1 (12)
14. Zainulla KURBANOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (13)
15. Mamet IBRAGIMOV (KAZ) – Yarygin GP No.3 (14)
16. Nicolae CEBAN (MDA) – Medved Prizes No.5 (nr)
17. James BERGMAN (USA) – Cerro Pelado No.1 (16)
18. Radoslaw BARAN (POL) – Cerro Pelado No.3 (17)
19. William HARTH (GER) – World Military No.1 (15)
20. Nurmagomed GADZHIEV (AZE) – European U23s No.2 (nr)

125 kg

1. Taha AKGUL (TUR) – World No.1 (1)
2. Komeil GHASEMI (IRI) – World No.2 (2)
3. Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) – Paris GP No.1 (4)
4. Khadshimourad GATSALOV (RUS) – World No.3 (3)
5. Muradin KUSHKHOV (RUS) – European U23s No.1 (8)
6. Alen ZASEEV (UKR) – Medved Prizes No.2 (7)
7. Aleksey SHEMAROV (BLR) – World No.5 (6)
8. Tervel DLAGNEV (USA) – World No.3 (5)
9. JARGALSAIKHAN Chuluunbat (MGL) – Yargyin GP No.3 (9)
10. Parviz HADI (IRI) – Takhti Cup No.1 (10)
11. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – Paris GP No.2 (11)
12. Alan KHUGAEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (12)
13. NATSAGSUREN Zolboo (MGL) – Yarygin GP No.3 (13)
14. David MODZMANASHVILI (GEO) – Medved Prizes No.1 (nr)
15. Zachery REY (USA) – Cerro Pelado No.1 (16)
16. Pavel KRIVTSOV (RUS) – Schultz Memorial No.1 (15)
17. Daniel LIGETI (HUN) – Cerro Pelado No.2 (17)
18. DENG Zhiwei (CHN) – Paris GP No.3 (18)
19. Giorgi SAKANDELIDZE (GEO) – Medved Prizes No.3 (nr)
20. Amin TAHERI (IRI) – Takhti Cup No.3 (20)