USA Wrestling Women’s College Open...

Women’s College Opens this past weekend: Robert Horton Memorial and Guelph Open

By Gary Abbott, USA Wrestling | Jan. 23, 2023, 1:53 p.m. (ET)

Action image of Presbyterian women's wrestler.
Action image courtesy of Presbyterian College Athletics

Each week as appropriate, USA Wrestling will post the results from women’s college open tournaments from the weekend. Here is this week’s report, with four tournaments held over the weekend.

Robert Horton Memorial Open
At Franklin Springs, Ga., January 21-22

Notes:
Canada’s USports No. 1 Alberta won the team title with 95 points, followed by NCAA No. 2 King with 92.5 points and NAIA No. 4 Campbellsville in the Robert Horton Memorial hosted by NCAA Emmanuel. King, which entered just seven athletes, had the most champions with four: Dianna Holmes (109), Danielle Garcia (116), Ashlynn Ortega (143) and Cheyenne Bowman (170). NCAA No. 7 Presbyterian had a pair of champions: Samantha Miller (101) and Paige Wehrmeister (136). Other individual champions from U.S. colleges were Naomi Henry of NCAA No. 13 New Jersey City (123) and Maquoia Bernabe of NAIA No. 8 University of the Cumberlands (191). Alberta had one individual champion Katie Mulkay (155) and U.S. Senior wrestler Xochitl Mota-Pettis of Rise RTC won the 130-pound title.

101
1st Place Match - Samantha Miller (Presbyterian College) won by tech fall over Avery Kibelbek (King University) (TF 14-4)
3rd Place Match - Elizabeth Dosado (University of the Cumberlands) won by decision over Gabrielle Medeiros (Campbellsville University) (Dec 13-4)

109
1st Place Match - Dianna Holmes (King University) won by tech fall over Cassy Lopez (Presbyterian College) (TF 10-0)
3rd Place Match - Izabella Frezzo (New Jersey City University) won by fall over Miranda DiBenedetto (Unattached) (Fall 6:00)

116
1st Place Match - Danielle Garcia (King University) won by decision over Jenna Petryna (University of Alberta) (Dec 4-0)
3rd Place Match - Taylor Mcpherson (University of Alberta) won by fall over Ashley Morris (Lincoln Memorial University) (Fall 1:14)

123
1st Place Match - Naomi Henry (New Jersey City University) won by decision over Catherine Bertrand (Presbyterian College) (Dec 6-2)
3rd Place Match - Melanie Mendoza (King University) won by decision over Ella Jauregui (UNK) (Dec 7-2)

130
1st Place Match - Xochitl Mota-Pettis (Rise RTC) won by tech fall over Angela Vitiritti (Campbellsville University) (TF 10-0)
3rd Place Match - Sarah Savidge (Life) won by tech fall over SierraMarie Miller (Presbyterian College) (TF 10-0)

136
1st Place Match - Paige Wehrmeister (Presbyterian College) won by injury default over Esperanza Dorantes (Campbellsville University) (Inj. 1:54)
3rd Place Match - Arian Carpio (NYC RTC) won by fall over Isabella Ruiz (Unattached) (Fall 0:43)

143
1st Place Match - Ashlynn Ortega (King University) won by tech fall over Maya Letona (NYC RTC) (TF 11-1)
3rd Place Match - Aleah Nickel (University of Alberta) won by fall over Gianna Anaya (Emmanuel College) (Fall 0:44)

155
1st Place Match - Katie Mulkay (University of Alberta) won by tech fall over Kendra Thompson (Campbellsville University) (TF 11-0)
3rd Place Match - Sierra Chavez (Campbellsville University) won by decision over Gabrielle Holloway (St. Andrews University) (Dec 4-1)

170
1st Place Match - Cheyenne Bowman (King University) won by decision over Chamira Cooper (University of the Cumberlands) (Dec 5-0)
3rd Place Match - Alyssa Arana (Emmanuel College) won by decision over Andrea Franko (University of Alberta) (Dec 21-17)

191
1st Place Match - Maquoia Bernabe (University of the Cumberlands) won by decision over Vianne Rouleau (University of Alberta) (Dec 5-5)
3rd Place Match - Jesse Kirby (University of the Cumberlands) won by fall over Madeline Welch (Life) (Fall 0:57)

Team Standings
1 University of Alberta, 95.0
2 King University, 92.5
3 Campbellsville University, 75.0
4 Presbyterian College, 71.0
5 University of the Cumberlands, 61.5
6 Emmanuel College, 54.0
7 Life, 41.5
8 NYC RTC, 40.5
9 New Jersey City University, 35.0
10 University of Mount Olive, 20.0
(Of 19 teams)

Guelph Open
at Guelph, ONT, Canada, January 22

Notes:
NCAA No. 14 (tie) Adrian College sent 14 wrestlers north of the border for the Guelph Open. Adrian had five place winners, including runners-up Zoe Nowicki (59 kg) and Taylor Cutler (65 kg). Other U.S. placewinners included three athletes from River Falls WC of Wisconsin, plus high school star Rianne Murphy of Indiana. All of the champions were Canadian, including seven from Canada’s USports teams. USports No. 3 Brock had two champions, as did USports No. 6 (tie) Western. Other Canadian college champions came from USports No. 6 tie McMaster, USports No. 9 Lakehead and USports unranked Concordia. Four Senior-level club athletes from Canada also won titles.

50 kg
1st Place Match - Serena DiBenedetto (McMaster) won by tech fall over Samantha Romano (Brock WC) (TF 16-6)
3rd Place Match - Rianne Murphy (Region Wrestling Academy) won by tech fall over Emily Mendez (Adrian College) (TF 12-0)
5th Place Match - Kelyn Young (Guelph University) won by injury default over Jade Dufour (Montreal WC) (Inj. 0:00)

53 kg
1st Place Match - Amber Wiebe (Cat-town WC) won by decision over Annika Fines (Dino WC) (Dec 9-5)
3rd Place Match - Grace Lew (Dino WC) won by tech fall over Kendall Dettloff (Western) (TF 13-2)
5th Place Match - Sierra Mullin (U of Sask) won by fall over Brooklyn Brown (Brock University) (Fall 0:49)

55 lg
1st Place - Emalea Drozdow (Western)

57 kg
1st Place Match - Mia Friesen (Brock University) won by fall over Alexandria Town (London-Western) (Fall 3:25)
3rd Place Match - Ngao Shoua Whitethorn (Riverfalls Wrestling) won by tech fall over Jayden Sparks (Guelph University) (TF 11-0)
5th Place Match - Gabriela Cross (Dino WC) won by injury default over Emma Gruenhagen (Riverfalls Wrestling) (Inj. 0:00)

59 kg
1st Place Match - Hannah Taylor (Brock WC) won by tech fall over Zoe Nowicki (Adrian College) (TF 12-2)
3rd Place Match - Charlotte Kouyoumtjian (Riverfalls Wrestling) won by tech fall over Kirti Saxena (U of Toronto) (TF 10-0)
5th Place Match - Macy Malyaisk (McMaster) won by tech fall over Rebecca Redlich (Guelph University) (TF 10-0)

62 kg
1st Place Match - Laurence Beauregard (Concordia) won by decision over Miki Rowbottom (Dino WC) (Dec 9-1)
3rd Place Match - Ella Doornaert (Western) won by fall over Michaela Rankin (Brock University) (Fall 1:48)
5th Place Match - Jonelle Clarke (Western) won by injury default over Amy Bellavia (McMaster) (Inj. 0:00)

65 kg
1st Place - Erin Clayton of Lakehead University
2nd Place - Taylor Cutler of Adrian College
3rd Place - Mansi Asthana of Independent WC
4th Place - Isabel Worthing of Adrian College
Erin Clayton (Lakehead University) won by fall over Taylor Cutler (Adrian College) (Fall 3:28)
Mansi Asthana (Independent WC) won by fall over Isabel Worthing (Adrian College) (Fall 1:00)
Taylor Cutler (Adrian College) won by fall over Isabel Worthing (Adrian College) (Fall 1:04)
Erin Clayton (Lakehead University) won by decision over Mansi Asthana (Independent WC) (Dec 8-6)
Taylor Cutler (Adrian College) won by decision over Mansi Asthana (Independent WC) (Dec 10-6)
Erin Clayton (Lakehead University) won by decision over Isabel Worthing (Adrian College) (Dec 10-6)

68 kg
1st Place Match - Olivia Di Bacco (Brock WC) won by tech fall over Kayla Bednarcik (Cat-town WC) (TF 10-0)
3rd Place Match - Nyla Burgess (Adrian College) won by fall over Simi Jayeoba (McMaster) (Fall 2:09)
5th Place Match - Samantha Adams (Brock University) won by injury default over Natalie Vecchio (McMaster) (Inj. 0:00)

72 kg
1st Place - Faith Telford of Western
2nd Place - Rachel Zack of Algoma WC
3rd Place - Claire Vandesandre of Queens
4th Place - Layla VanderSlagt of Sarnia Bluewater WC
Faith Telford (Western) won by fall over Rachel Zack (Algoma WC) (Fall 4:11)
Claire Vandesandre (Queens) won by fall over Layla VanderSlagt (Sarnia Bluewater WC) (Fall 2:35)
Rachel Zack (Algoma WC) won by fall over Layla VanderSlagt (Sarnia Bluewater WC) (Fall 0:42)
Faith Telford (Western) won by tech fall over Claire Vandesandre (Queens) (TF 10-0)
Rachel Zack (Algoma WC) won by fall over Claire Vandesandre (Queens) (Fall 1:58)
Faith Telford (Western) won by fall over Layla VanderSlagt (Sarnia Bluewater WC) (Fall 1:30)

76 kg
1st Place Match -Shauna Kuebeck (Brock University) won by fall over Brianna Fraser (Brock University) (Fall 3:24)
3rd Place Match - Myah Phillips (U of Sask) won by fall over Jenna Lawrence (Western) (Fall 0:30)
5th Place Match - Marthe Brady (Queens) won by tech fall over Emily Moffatt (U of Toronto) (TF 10-0)

82 kg
1st Place Match - Gracelynn Doogan (Guelph WC) won by fall over Lynelle Vassell (York WC) (Fall 1:52)