USA Wrestling Check out results fr...

Check out results from three Women’s College Open Tournaments from this past weekend

By Gary Abbott, USA Wrestling | Nov. 21, 2022, 12:01 p.m. (ET)

Clarissa Agostini of Adrian College, competition portrait
Clarissa Agostini of Adrian, winner at the Albion Open this week. Photo courtesy of Adrian Athletics.

Each week as appropriate, USA Wrestling will post the results from women’s college open tournaments from the weekend. Here is this week’s report, with three tournaments held all across the nation, including the largest college open tournament ever held.

Albion Open (at Albion College)
Sunday, November 20

Summary:
NCAA No. 17 Adrian won the team race by just one point over NCAA No. 11 East Stroudsburg, with NCAA No. 18 Northern Michigan placing third. Adrian won based upon its depth, as it had one individual champion in Clarissa Agostini (143). ESU had three individual champions, Haley Delia (101). Emily Klein (116) and Sofia Macaluso (123). NMU also had three winners, Diana Dzasezeva (136), Noelle Gaffney (155) and Lydia Krauss (170). Other individual champions were Kylee Bentley of NCAA Hiram (109), Alexis Janiak of NCAA Aurora (130) and Mia Delgado of NAIA Siena Heights (191).

101
1st Place - Haley Delia of East Stroudsburg University
2nd Place - Trinity Valentin of Northern Michigan University
Haley Delia (East Stroudsburg University) won by fall over Trinity Valentin (Northern Michigan University) (Fall 2:29)
Haley Delia (East Stroudsburg University) won by fall over Trinity Valentin (Northern Michigan University) (Fall 1:17)

109
1st Place Match - Kylee Bentley (Hiram) won by fall over Chelsea Horsley (Siena Heights) (Fall 0:40)
3rd Place Match - Gabby Motz (Albion) won by fall over Camila Neuman (Aurora) (Fall 1:04)
5th Place Match - Lynsey Light (Albion) won by fall over Bryn Sandhu (Northern Michigan University) (Fall 1:45)

116
1st Place Match - Emily Klein (East Stroudsburg University) won by tech fall over Angela LoRusso (Adrian College) (TF 14-4)
3rd Place Match - Waverly Kanelong (East Stroudsburg University) won by fall over Natalie Majer (Carthage College) (Fall 0:55)
5th Place Match - Natalie Dunn (East Stroudsburg University) won by tech fall over Madeline Ridge (East Stroudsburg University) (TF 12-2)

123
1st Place Match - Sofia Macaluso (East Stroudsburg University) won by fall over Jayla Oberst (Albion) (Fall 1:54)
3rd Place Match - Hannah Suboni-Kaufman (Augustana (IL)) won by decision over Gianna Amendola (East Stroudsburg University) (Dec 2-2)
5th Place Match - Kelsey Novogradac (Davenport University) won by fall over Carmela Cancelmo (East Stroudsburg University) (Fall 0:20)

130
1st Place Match - Alexis Janiak (Aurora) won by decision over Mia Macaluso (East Stroudsburg University) (Dec 16-12)
3rd Place Match - Natasha Markoutsis (Aurora) won by fall over Bethany Regione (Aurora) (Fall 0:26)
5th Place Match - Danielle Ruiz (Albion) won by tech fall over Samantha Parcell (Albion) (TF 10-0)

136
1st Place Match - Diana Dzasezeva (Northern Michigan University) won by decision over Hannah Palise (Albion) (Dec 3-3)
3rd Place Match - Shawna Oesterling (Adrian College) won by tech fall over Isabella Ruiz (Greensboro College) (TF 10-0)
5th Place Match - Phoenix Waters (Siena Heights) won by tech fall over Hannah Arledge-Teran (Albion) (TF 15-4)

143
1st Place Match - Clarissa Agostini (Adrian College) won by fall over Taylor Cutler (Adrian College) (Fall 1:00)
3rd Place Match - Marisa Roth (Northern Michigan University) won by decision over Aine Moffit (Augustana (IL)) (Dec 5-1)
5th Place Match - Adele Senzig (Carthage College) won by decision over Isabel Worthing (Adrian College) (Dec 10-1)

155
1st Place Match - Noelle Gaffney (Northern Michigan University) won by fall over Megan Vondrasek (Adrian College) (Fall 5:13)
3rd Place Match - Aspen Dodge (Adrian College) won by fall over Zoë Hussar (Siena Heights) (Fall 2:16)
5th Place Match - Sophia Lombardo (East Stroudsburg University) won by decision over Maggie Mann (Siena Heights) (Dec 14-10)

170
1st Place Match - Lydia Krauss (Northern Michigan University) won by fall over Kayley Rada (Adrian College) (Fall 1:10)
3rd Place Match - Bo Geibe (Siena Heights) won by fall over Daminana Racciatti (East Stroudsburg University) (Fall 1:08)
5th Place Match - Addison Disman (Hiram) won by fall over Alayna Smith (Siena Heights) (Fall 1:56)

191
1st Place - Mia Delgado of Siena Heights
2nd Place - Angie Guy of Augustana (IL)
3rd Place - Katelynn Lee of Davenport University
Angie Guy (Augustana (IL)) won by fall over Katelynn Lee (Davenport University) (Fall 1:52)
Mia Delgado (Siena Heights) won by fall over Angie Guy (Augustana (IL)) (Fall 2:53)
Mia Delgado (Siena Heights) won by fall over Katelynn Lee (Davenport University) (Fall 1:36)

Team Standings (top five)
1 Adrian College 90.5
2 East Stroudsburg University 89.5
3 Northern Michigan University 75.0
4 Siena Heights 67.5
5 Albion 57.5

Spokane Open, at Spokane, Wash.
Sunday, November 20

Summary:
NJCAA No. 2 Umpqua CC won the team title, with community college Grays Harbor in second and NAIA No. 15 Eastern Oregon in third. Eastern Oregon had the most individual champions with four: Stephanie Blankenship (123), Kaylee Moore (130), Morgan Shines (136) and Liv Wieber (143). Umpqua CC had three winners: Brooke Logan (155), Alyvia Askren (191) and Leilani Holley (Over 191). Grays Harbor was led by champion Katie Gakin (170). The other individual champion was Washington high school star Mia Zuniga, competing unattached at 109 pounds.

109
1st Place Match - Mia Zuniga (Unattached) won by fall over Richi Campbell (Umpqua Community College) (Fall 1:17)
3rd Place Match - Nayeli Flores Roque (Eastern Oregon University) won by fall over Veronica Arroyo (Eastern Oregon University) (Fall 1:52)

123
1st Place Match - Stephanie Blankenship (Eastern Oregon University) won by fall over Sierra Gonzales (Eastern Oregon University) (Fall 2:28)
3rd Place Match - Paige Chafin (Eastern Oregon University) won by tech fall over Jada Yamada (Western Washington University) (TF 10-0)
5th Place Match - Aleyda Rodriguez (Grays Harbor College) won by fall over Kathryn Philbrook (Umpqua Community College) (Fall 0:52)

130
1st Place - Kaylee Moore of Eastern Oregon University
2nd Place - Mikayla Pool of Linfield
3rd Place - Marissa Riojas of Grays Harbor College
4th Place - Brooke Cicierski of Eastern Oregon University
5th Place - Nevaeh Maxon of Umpqua Community College
6th Place - Kendra Perez of Unattached
Kaylee Moore (Eastern Oregon University) won by fall over Nevaeh Maxon (Umpqua Community College) (Fall 2:41)
Brooke Cicierski (Eastern Oregon University) won by tech fall over Kendra Perez (Unattached) (TF 10-0)
Mikayla Pool (Linfield) won by fall over Marissa Riojas (Grays Harbor College) (Fall 3:30)
Marissa Riojas (Grays Harbor College) won by tech fall over Nevaeh Maxon (Umpqua Community College) (TF 14-3)
Mikayla Pool (Linfield) won by fall over Kendra Perez (Unattached) (Fall 2:10)
Kaylee Moore (Eastern Oregon University) won by tech fall over Brooke Cicierski (Eastern Oregon University) (TF 10-0)
Mikayla Pool (Linfield) won by injury default over Nevaeh Maxon (Umpqua Community College) (Inj. 0:00)
Kaylee Moore (Eastern Oregon University) won by forfeit over Kendra Perez (Unattached) (FF)
Marissa Riojas (Grays Harbor College) won by decision over Brooke Cicierski (Eastern Oregon University) (Dec 6-4)
Brooke Cicierski (Eastern Oregon University) won by forfeit over Nevaeh Maxon (Umpqua Community College) (FF)
Marissa Riojas (Grays Harbor College) won by injury default over Kendra Perez (Unattached) (Inj. 0:00)
Kaylee Moore (Eastern Oregon University) won by decision over Mikayla Pool (Linfield) (Dec 8-4)
Nevaeh Maxon (Umpqua Community College) won by injury default over Kendra Perez (Unattached) (Inj. 0:00)
Mikayla Pool (Linfield) won by fall over Brooke Cicierski (Eastern Oregon University) (Fall 1:01)
Kaylee Moore (Eastern Oregon University) won by tech fall over Marissa Riojas (Grays Harbor College) (TF 10-0)

136
1st Place Match - Morgan Shines (Eastern Oregon University) won by decision over Grace Miller (Grays Harbor College) (Dec 3-0)
3rd Place Match - Ayana Medina (Linfield) won by tech fall over Klaira Flatt (Linfield) (TF 10-0)
5th Place Match - Alioz Mason (Unattached) won by tech fall over Averie Stueve (Umpqua Community College) (TF 10-0)

143
1st Place Match - Liv Wieber (Eastern Oregon University) won by fall over Danielle Rond (Unattached) (Fall 3:00)
3rd Place Match - Analeese McAllister (Pacific University) won by decision over Avery Shinkle (Umpqua Community College) (Dec 11-4)
5th Place Match - Teri Ajifu (Pacific Lutheran University) won by decision over Madelyn Mazemke (Eastern Oregon University) (Dec 2-1)

155
1st Place Match - Brooke Logan (Umpqua Community College) won by tech fall over Annabel Garcia (Umpqua Community College) (TF 12-2)
3rd Place Match - Ruby Rios (Unattached) won by fall over Emilia Robles (Grays Harbor College) (Fall 1:25)
5th Place Match - Makaila Takahashi (Pacific University) won by injury default over Brisa Salas (Umpqua Community College) (Inj. 0:00)

170
1st Place - Katie Gakin of Grays Harbor College
2nd Place - Jennifer De La Torre of Umpqua Community College
Katie Gakin (Grays Harbor College) won by fall over Jennifer De La Torre (Umpqua Community College) (Fall 0:54)

191
1st Place - Alyvia Askren of Umpqua Community College
2nd Place - Renaeh Ureste of Grays Harbor College
3rd Place - Melany Garfias of Western Washington University
Renaeh Ureste (Grays Harbor College) won by fall over Melany Garfias (Western Washington University) (Fall 0:50)
Alyvia Askren (Umpqua Community College) won by fall over Renaeh Ureste (Grays Harbor College) (Fall 4:10)
Alyvia Askren (Umpqua Community College) won by fall over Melany Garfias (Western Washington University) (Fall 0:38)

Over 191
1st Place - Leilani Holley of Umpqua Community College
2nd Place - Megan Webster of Grays Harbor College
Leilani Holley (Umpqua Community College) won by fall over Megan Webster (Grays Harbor College) (Fall 2:23)

Team Standings (top five)
1 Umpqua Community College 119.0
2 Grays Harbor College 108.0
3 Eastern Oregon University 96.5
4 Linfield 44.0
5 Western Washington University 32.0

MISSOURI VALLEY OPEN
At Marshall, Mo., November 19-20
(With national college ranking listed)

Note:
With 495 entries and 45 teams, the Missouri Valley Open became the largest women’s college open ever held.

Missouri Valley Open wrap story

101
1st Place Match - Sterling Dias (Unattached) won by decision over Emilie Gonzalez (Unattached) (Dec 3-1)
3rd Place Match – NAIA No. 1 Ira Navarro (University of Providence) won by decision over NAIA No. 10 Elizabeth Dosado (University of the Cumberlands) (Dec 7-4)
5th Place Match – NAIA No. 17 Erin Hikiji (University of Providence) won by tech fall over NAIA No. 3 Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) (TF 16-4)
7th Place Match – NAIA No. 6 Esthela Trevino (Southern Oregon University) won by fall over NAIA No. 4 Esther Walker (Midland University) (Fall 1:48)

109
1st Place Match - Nyla Valencia (Unattached) won by decision over Brianna Gonzalez (Unattached) (Dec 6-5)
3rd Place Match – NAIA No. 2 Mia Palumbo (Iowa Wesleyan) won by decision over Pauline Granados (McKendree University) (Dec 3-0)
5th Place Match – NAIA No. 2 Emma Baertlein (Unattached) won by fall over NCAA No. 4 Julianne Moccia (Gannon University) (Fall 3:52)
7th Place Match – NAIA No. 9 Jasmine Sands (Texas Wesleyan) won by decision over NAIA No. 4 Natalie Reyna-Rodriguez (Southern Oregon University) (Dec 10-8)

116
1st Place Match - Felicity Taylor (Unattached) won by fall over NAIA No. 1 Ashley Gooman (University of Providence) (Fall 2:26)
3rd Place Match – NAIA No. 4 Juliana Diaz (Missouri Baptist University) won by decision over Caitlyn Thorne (Central Methodist University) (Dec 3-3)
5th Place Match - Jenna Petryna (University of Alberta) won by decision over NAIA No. 7 Camille Fournier (Texas Wesleyan) (Dec 4-2)
7th Place Match – NAIA No. 2 Hannah Hall (Central Methodist University) won by fall over NAIA No. 15 Kylie Robledo (Baker University) (Fall 0:39)

123
1st Place Match - Katie Gomez (Unattached) won by decision over NAIA No. 2 Leilah Castro (Campbellsville University) (Dec 10-1)
3rd Place Match – NAIA No. 1 Carolina Moreno (Southern Oregon University) won by decision over Victoria Seal (Simon Fraser University) (Dec 9-0)
5th Place Match – NCAA No. 3 Payton Stroud (McKendree University) won by fall over NCAA No. 7 Gabby Skidmore (Augsburg University) (Fall 2:39)
7th Place Match – NAIA No. 6 Catharine Campbell (Grand View) won by fall over USports No. 1 Robbie Ann Pingal (University of Alberta) (Fall 0:13)

130
1st Place Match -NAIA No. 1 Lexie Basham (Texas Wesleyan) won by decision over NCAA No. 1 Cameron Guerin (McKendree University) (Dec 3-1)
3rd Place Match – NJCAA No. 1 Victoria Baez-Dillone (Umpqua Community College) won by tech fall over NAIA No. 8 Zaynah McBryde (Life University) (TF 10-0)
5th Place Match - Marquesis Haintz (Simon Fraser University) won by decision over NAIA No. 3 Angela Vitiritti (Campbellsville University) (Dec 7-0)
7th Place Match - Nichole Moore (Unattached) won by decision over NCAA No. 7 Alexandra Fitzgerald (Sacred Heart) (Dec 10-5)

136
1st Place Match - Nanea Estrella (Unattached) won by decision over NCAA No. 2 Blanche `Nina` Kemu Makem (Augsburg University) (Dec 3-3)
3rd Place Match - Claire DiCugno (Unattached) won by tech fall over NAIA No. 6 Aliyah Yates (University of the Cumberlands) (TF 12-2)
5th Place Match - Abigail Varady (McKendree University) won by fall over Sierra Brown Ton (Unattached) (Fall 1:47)
7th Place Match – NAIA No. 8 Ellyana Kuzma (Indiana Tech) won by fall over Riley Dalrymple (Life University) (Fall 2:33)

143
1st Place Match - Reese Larramendy (Unattached) won by tech fall over NAIA No. 4 Alexis Gomez (Grand View) (TF 15-5)
3rd Place Match – NAIA No. 9 Emily Se (Southern Oregon University) won by fall over NAIA No. 2 Emma Walker (Campbellsville University) (Fall 2:11)
5th Place Match – NAIA No. 12 Mea Mohler (Texas Wesleyan) won by decision over NCAA No. 3 Katie Lange (Augsburg University) (Dec 3-2)
7th Place Match – NAIA No. 6 Jamilah McBryde (Life University) won by tech fall over Aniseta Acosta (Missouri Valley College) (TF 12-2)

155
1st Place Match – NCAA No. 1 Marlynne Deede (Augsburg University) won by tech fall over Brooklyn Hays (Augsburg University) (TF 12-0)
3rd Place Match - Caitlyn Davis (Central Methodist University) won by decision over Randi Robison (Campbellsville University) (Dec 3-2)
5th Place Match – NAIA No. 8 India Page (Brewton-Parker College) won by decision over NAIA No. 2 Kaylynn Albrecht (Baker University) (Dec 6-2)
7th Place Match – NAIA No. 1 Kenya Sloan (Campbellsville University) won by fall over Haley Ward (Unattached) (Fall 1:20)

170
1st Place Match – NCAA No. 4 Ashley Lekas (Augsburg University) won by decision over NCAA No. 2 Emily Cue (Simon Fraser University) (Dec 7-0)
3rd Place Match – NAIA No. 3 Joye Levendusky (Southern Oregon University) won by decision over Liliana Vergara (Campbellsville University) (Dec 5-0)
5th Place Match – NAIA No. 5 Abby McIntyre (Grand View) won by injury default over NCAA No. 6 Cristina Santoyo (Emmanuel College) (Inj. 0:00)
7th Place Match – Usports No. 1 Vianne Rouleau (University of Alberta) won by fall over NAIA No. 9 Danielle Saldivar (Missouri Valley College) (Fall 1:18)

191
1st Place Match – NCAA No. 1 Sydnee Kimber (McKendree University) won by decision over NAIA No. 1 Kelani Corbett (Missouri Valley College) (Dec 6-4)
3rd Place Match – NAIA No. 4 Jesse Kirby (University of the Cumberlands) won by fall over NAIA No. 4 Jaycee Foeller (Central Methodist University) (Fall 2:55)
5th Place Match – NAIA No. 11 Grace Kristoff (Southern Oregon University) won by decision over NAIA No. 15 Lessly Sandoval (University of Saint Mary) (Dec 10-6)
7th Place Match – NCAA No. 3 Jayleen Sekona (Colorado Mesa University ) won by decision over Aubrey Yauger (Texas Woman`s University) (Dec 8-3)

235
1st Place Match - Riley Dempewolf (Indiana Tech) won by decision over Alexis Cole (William Jewell College) (Dec 6-4)
3rd Place Match - Rewa Chababo (University of the Ozarks) won by fall over NJCAA No. 7 Faith Wooley (Umpqua Community College) (Fall 3:42)
5th Place Match - Perla Ramirez (Indiana Tech) won by forfeit over Maquoia Bernabe (University of the Cumberlands) (FF)
7th Place Match - Kylie Martin (William Penn) won by fall over Sydni Scott (William Jewell College) (Fall 5:55)