USA Wrestling Check out results fr...

Check out results from three Women’s College Open Tournaments from this past weekend

By Gary Abbott, USA Wrestling | Dec. 05, 2022, 1:51 p.m. (ET)

LIndenwood, winners of the 2022 Missouri Women's College Championships.
The Lindenwood Lions, the champions of the Missouri Women’s State Championships. Photo courtesy of Lindenwood Athletics.

Each week as appropriate, USA Wrestling will post the results from women’s college open tournaments from the weekend. Here is this week’s report, with three tournaments held all across the nation.

Dec. 2 – Battle at Rockies Open (at Providence)

Notes: NAIA No. 10 University of Providence, the host of the competition, had the most individual champions with five: Erin Hikiji (109), Ashley Gooman (116), Paige Respicio (136), Sadie Antoque (155) and Alexis Tupuola (191). NAIA No. 15 Eastern Oregon added a pair of champions, Kaylee Moore (130) and Olivia Robinson (170). The event also featured two strong Canadian teams. USports No. 1 Alberta had a champion with Taylor McPherson (123) and USports No. 3 Calgary added a champion, Miki Rowbottom (143).

109
1st Place - Erin Hikiji of University of Providence
2nd Place - Stephanie Blankenship of Eastern Oregon University
3rd Place - Alyssa Poe-Hatten of University of Providence
4th Place - Nayeli Flores Roque of Eastern Oregon University
5th Place - Ira Navarro of University of Providence
6th Place - Nyla O`Brien of University of Providence
Alyssa Poe-Hatten (University of Providence) won by fall over Nayeli Flores Roque (Eastern Oregon University) (Fall 0:49)
Ira Navarro (University of Providence) won by tech fall over Nyla O`Brien (University of Providence) (TF 10-0)
Erin Hikiji (University of Providence) won by fall over Stephanie Blankenship (Eastern Oregon University) (Fall 3:25)
Erin Hikiji (University of Providence) won by fall over Alyssa Poe-Hatten (University of Providence) (Fall 0:31)
Stephanie Blankenship (Eastern Oregon University) won by no contest over Ira Navarro (University of Providence) (NC)
Nayeli Flores Roque (Eastern Oregon University) won by tech fall over Nyla O`Brien (University of Providence) (TF 11-0)
Stephanie Blankenship (Eastern Oregon University) won by fall over Alyssa Poe-Hatten (University of Providence) (Fall 1:15)
Nayeli Flores Roque (Eastern Oregon University) won by no contest over Ira Navarro (University of Providence) (NC)
Erin Hikiji (University of Providence) won by tech fall over Nyla O`Brien (University of Providence) (TF 10-0)
Alyssa Poe-Hatten (University of Providence) won by tech fall over Nyla O`Brien (University of Providence) (TF 12-2)
Erin Hikiji (University of Providence) won by no contest over Ira Navarro (University of Providence) (NC)
Stephanie Blankenship (Eastern Oregon University) won by forfeit over Nayeli Flores Roque (Eastern Oregon University) (FF)
Alyssa Poe-Hatten (University of Providence) won by no contest over Ira Navarro (University of Providence) (NC)
Stephanie Blankenship (Eastern Oregon University) won by fall over Nyla O`Brien (University of Providence) (Fall 2:31)
Erin Hikiji (University of Providence) won by fall over Nayeli Flores Roque (Eastern Oregon University) (Fall 4:59)

116
1st Place - Ashley Gooman of University of Providence
2nd Place - Jenna Petryna of Unattached
3rd Place - Lexus Bertagnolli of Snow
4th Place - Sierra Gonzales of Eastern Oregon University
Jenna Petryna (Unattached ) won by tech fall over Sierra Gonzales (Eastern Oregon University) (TF 10-0)
Ashley Gooman (University of Providence) won by tech fall over Lexus Bertagnolli (Snow) (TF 10-0)
Ashley Gooman (University of Providence) won by tech fall over Sierra Gonzales (Eastern Oregon University) (TF 10-0)
Jenna Petryna (Unattached ) won by tech fall over Lexus Bertagnolli (Snow) (TF 11-0)
Lexus Bertagnolli (Snow) won by fall over Sierra Gonzales (Eastern Oregon University) (Fall 1:31)
Ashley Gooman (University of Providence) won by decision over Jenna Petryna (Unattached ) (Dec 13-10)

123
1st Place - Taylor Mcpherson of University of Alberta
2nd Place - Robbie Ann Pingal of University of Alberta
3rd Place - Paige Chafin of Eastern Oregon University
4th Place - Lily Grismer of University of Providence
5th Place - Neida Valle of Snow
6th Place - Samantha Memmott of Snow
Taylor Mcpherson (University of Alberta) won by tech fall over Paige Chafin (Eastern Oregon University) (TF 13-0)
Neida Valle (Snow) won by tech fall over Samantha Memmott (Snow) (TF 18-6)
Robbie Ann Pingal (University of Alberta) won by tech fall over Lily Grismer (University of Providence) (TF 12-2)
Round 2 Ann Pingal (University of Alberta) won by tech fall over Paige Chafin (Eastern Oregon University) (TF 14-3)
Lily Grismer (University of Providence) won by tech fall over Samantha Memmott (Snow) (TF 14-1)
Taylor Mcpherson (University of Alberta) won by fall over Neida Valle (Snow) (Fall 0:34)
Paige Chafin (Eastern Oregon University) won by tech fall over Lily Grismer (University of Providence) (TF 10-0)
Taylor Mcpherson (University of Alberta) won by tech fall over Samantha Memmott (Snow) (TF 10-0)
Robbie Ann Pingal (University of Alberta) won by tech fall over Neida Valle (Snow) (TF 10-0)
Paige Chafin (Eastern Oregon University) won by tech fall over Neida Valle (Snow) (TF 10-0)
Robbie Ann Pingal (University of Alberta) won by tech fall over Samantha Memmott (Snow) (TF 10-0)
Taylor Mcpherson (University of Alberta) won by tech fall over Lily Grismer (University of Providence) (TF 11-0)
Paige Chafin (Eastern Oregon University) won by tech fall over Samantha Memmott (Snow) (TF 10-0)
Lily Grismer (University of Providence) won by forfeit over Neida Valle (Snow) (FF)
Taylor Mcpherson (University of Alberta) won by fall over Robbie Ann Pingal (University of Alberta) (Fall 2:17)

130
1st Place Match - Kaylee Moore (Eastern Oregon University) won by tech fall over Gabbriella Parini (University of Providence) (TF 12-2)
3rd Place Match - Amy Bell (University of Alberta) won by tech fall over Shelby Fedor (Unattached ) (TF 18-6)
5th Place Match - Isabella Arriaga (University of Providence) won by decision over Cheyenne Cummings (Snow) (Dec 6-2)

136
1st Place Match - Paige Respicio (University of Providence) won by tech fall over Mariah Wahl (University of Providence) (TF 10-0)
3rd Place Match - Morgan Shines (Eastern Oregon University) won by tech fall over Corrie Williams (Snow) (TF 11-0)
5th Place Match - Sophie Miller (Snow) won by fall over Olivia Barton (Snow) (Fall 1:39)

143
1st Place Match - Miki Rowbottom (University of Calgary) won by decision over Liv Wieber (Eastern Oregon University) (Dec 12-6)
3rd Place Match - Waipuilani Estrella-Beauchamp (University of Providence) won by decision over Katie Mulkay (University of Alberta) (Dec 10-4)
5th Place Match - Angelina Ellis-Toddington (University of Calgary) won by tech fall over Angella Van Valkenburg (Snow) (TF 11-0)

155
1st Place Match - Sadie Antoque (University of Providence) won by tech fall over Andrea Franko (University of Alberta) (TF 11-0)
3rd Place Match - Maria Sawiak (University of Alberta) won by fall over Dylan Huddy (University of Providence) (Fall 1:28)
5th Place Match - Ashlea Larson (Snow) won by decision over Rosa Ramirez (Eastern Oregon University) (Dec 11-2)

170
1st Place - Olivia Robinson of Eastern Oregon University
2nd Place - Brydon Switzer of University of Alberta
3rd Place - Jolette Miner-Ho of University of Providence
Olivia Robinson (Eastern Oregon University) won by tech fall over Brydon Switzer (University of Alberta) (TF 10-0)
Brydon Switzer (University of Alberta) won by tech fall over Jolette Miner-Ho (University of Providence) (TF 10-0)
Olivia Robinson (Eastern Oregon University) won by decision over Jolette Miner-Ho (University of Providence) (Dec 8-0)

191
1st Place - Alexis Tupuola of University of Providence
2nd Place - Audrey Gribble of Snow
Alexis Tupuola (University of Providence) won by tech fall over Audrey Gribble (Snow) (TF 11-0)
Alexis Tupuola (University of Providence) won by tech fall over Audrey Gribble (Snow) (TF 10-0)

Dec. 3 – Missouri Women’s State Championships (at St. Louis)

Notes:
College programs in Missouri came together at Missouri Baptist for the first Missouri Women’s State Championships. NCAA No. 9 Lindenwood won the team title with four champions and 183.5 points. Lindenwood champions were McKenzie Gilreath (109), Amanda McAleavey (123), Jasmine Ward (130) and Alana Duggan (155). NAIA No. 14 Central Methodist was second with 154.5 points and three champions: Caitlyn Thorne (116), Skye Realin (136) and Jaycee Foeller (191). NAIA No. 18 Missouri Baptist was next with 151 points and two champions, Josette Partney (143) and Anastasia Hardin (170).

109
1st Place - McKenzie Gilreath of Lindenwood University
2nd Place - Alyssa Quezaire of Missouri Baptist University
3rd Place - Zoey Mzeru of Avila
McKenzie Gilreath (Lindenwood University) won by fall over Zoey Mzeru (Avila) (Fall 2:15)
Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) won by tech fall over Zoey Mzeru (Avila) (TF 10-0)
McKenzie Gilreath (Lindenwood University) won by decision over Alyssa Quezaire (Missouri Baptist University) (Dec 6-6)

116
1st Place Match - Caitlyn Thorne (Central Methodist University) won by fall over Juliana Diaz (Missouri Baptist University) (Fall 5:16)
3rd Place Match - Markayla Lottie (Avila) won by tech fall over Reese Compton (Missouri Baptist University) (TF 10-0)
5th Place - Mckenna Deckelman (Central Methodist University)

123
1st Place Match - Amanda McAleavey (Lindenwood University) won by decision over Trinity Pendergrass (Quincy) (Dec 6-3)
3rd Place Match - Irelan Powell (Westminster University) won by tech fall over Riley White (Missouri Baptist University) (TF 10-0)
5th Place Match - Anastasia Georges (Fontbonne University) won by forfeit over Kierstyn Bockert (Central Methodist University) (FF)

130
1st Place Match - Jasmine Ward (Lindenwood University) won by decision over Corinne Mcclure (Central Methodist University) (Dec 7-3)
3rd Place Match - Byanca Cook (Avila) won by decision over Taylor Reed (Westminster University) (Dec 4-1)
5th Place Match - Autumn Barela (Central Methodist University) won by fall over Lindsay Mills (Missouri Baptist University) (Fall 3:45)
7th Place Match - Abby Rhodes (Quincy)

136
1st Place Match - Skye Realin (Central Methodist University) won by decision over Tiyahna Askew (Missouri Baptist University) (Dec 14-7)
3rd Place Match - Justice Seely (Lindenwood University) won by fall over Madison Wilcox (Quincy) (Fall 2:51)
5th Place Match - Jessica Miller (Avila) won by forfeit over Lila Eckert (Westminster University) (FF)
7th Place Match - Emily Ebsen (Lindenwood University)

143
1st Place Match - Josette Partney (Missouri Baptist University) won by fall over Kelly Escamilla (Lindenwood University) (Fall 3:26)
3rd Place Match - Anna Stephens (Westminster University) won by forfeit over Natalie Stewart (Westminster University) (FF)
5th Place Match - Jazmine Garcia (Quincy) won by decision over Sara Souresjhani (Avila) (Dec 12-8)
7th Place Match - Brianne Whited (Central Methodist University) won by tech fall over Kennis Borrowman (University of Health Sciences & Pharmacy) (TF 10-0)

155
1st Place Match - Alana Duggan (Lindenwood University) won by decision over Emma Thompson (Central Methodist University) (Dec 8-0)
3rd Place Match - Julianna Moreno (Lindenwood University) won by fall over Anna Haas (Central Methodist University) (Fall 0:40)
5th Place Match - Dymeria Guillory (Missouri Baptist University) won by tech fall over Riley Coleman (Fontbonne University) (TF 11-0)

170
1st Place Match - Anastasia Hardin (Missouri Baptist University) won by decision over Khaila Hughes (Lindenwood University) (Dec 6-1)
3rd Place Match - Sierra Hall (Lindenwood University) won by fall over Kaitlyn Mossinnghoff (Westminster University) (Fall 0:37)
5th Place Match - Olivia Buckley (Central Methodist University) won by decision over Tambria Wilson (Central Methodist University) (Dec 6-1)
7th Place Match - Oxmara Diego (Avila) won by forfeit over Alexa Valdez (Quincy) (FF)

191
1st Place Match - Jaycee Foeller (Central Methodist University) won by decision over Sara Lake (Lindenwood University) (Dec 4-0)
3rd Place Match - Hannah Eberhardt (Central Methodist University) won by fall over Jada Meredith (Avila) (Fall 0:32)
5th Place Match - Ki`Eisha Cathey (Missouri Baptist University) won by forfeit over Derriona Johnson (Missouri Baptist University) (FF)
7th Place Match - Ivana Elliott (Quincy)

Team Scores
1 Lindenwood University 183.5
2 Central Methodist University 154.5
3 Missouri Baptist University 151.0
4 Westminster University 75.5
5 Avila 74.5
6 Fontbonne University 15.0
7 University of Health Sciences & Pharmacy 3.0
8 Quincy 0.0

Dec. 4 – Doane Open (at Doane)

Notes:
Seven different colleges had individual champions, plus one unattached champion, in this competitive Open Tournament. NAIA Doane, the host, plus NAIA No. 3 Grand View and NAIA Friends each had two champions. Doane champions were Karina Vang (101) and Cristelle Rodriguez (123). Grand View champions were Shenita Lawson (170) and Olivia Brown (191). Champions from Friends were Gianna Moreno (136) and Bailee Hawks (155). Other champions were Lexi Miller from NJCAA No. 7 Carl Albert (109), Katherine Heath from NAIA No. 12 Baker (116), unattached Nichole Moore (130), Kayley Garcia from NCAA Chadron (143) and Brooke Burns from NJCAA No. 1 Indian Hills (235).

101
1st Place Match - Karina Vang (Doane) won by tech fall over Jalen Bets (Grand View) (TF 10-0)
3rd Place Match - Dutchess King (Indian Hills ) won by fall over Kylie Hernandez (Baker University) (Fall 1:35)
5th Place Match - Jasmine Alexander (Grand View) won by tech fall over Nicole Montojo (Iowa Western Community College) (TF 15-4)

109
1st Place Match - Lexi Miller (Carl Albert) won by fall over Teah Chunn (Indian Hills ) (Fall 0:38)
3rd Place Match - Ryasia McDougle (Northwest Kansas Tech) won by fall over Brianna Vollendroff (Chadron) (Fall 2:02)
5th Place Match - Natalie Duran (Iowa Western Community College) won by fall over Brooke Cox (Doane) (Fall 2:41)

116
1st Place Match - Katherine Heath (Baker University) won by decision over Kylie Robledo (Baker University) (Dec 6-2)
3rd Place Match - Lorelei Wydra (Iowa Western Community College) won by fall over Emily Cano (Doane) (Fall 1:28)
5th Place Match - Savy Smith (Doane) won by fall over Javanica Mickens (Indian Hills) (Fall 3:24)

123
1st Place Match - Cristelle Rodriguez (Doane) won by tech fall over Larissa Kaz (Hastings) (TF 11-1)
3rd Place Match - Alisha Van Scoy (University of Saint Mary) won by tech fall over Allison Doppenberg (York College) (TF 11-0)
5th Place Match - Liannette Ortiz (Indian Hills ) won by forfeit over Emily Fergeson (York College) (FF)

130
1st Place Match - Nichole Moore (Unattached) won by tech fall over Teya Villalpando (University of Saint Mary) (TF 10-0)
3rd Place Match - Olivia Branson (Baker University) won by tech fall over Samara Lusk (Grand View) (TF 13-0)
5th Place Match - Piper Cadden (Valiant College Prep) won by tech fall over Cassidy Anderson (Central Christian College) (TF 10-0)

136
1st Place Match - Gianna Moreno (Friends University) won by tech fall over Abbie Jones (Baker University) (TF 10-0)
3rd Place Match - Laura Kipnusu (Grand View) won by decision over Mylie Seigla (Friends University) (Dec 8-6)
5th Place Match - Celeste Tellez (York College) won by fall over Mariam Shariq (Baker University) (Fall 1:39)

143
1st Place Match - Kayley Garcia (Chadron) won by tech fall over Melany Vry (Grand View) (TF 10-0)
3rd Place Match - Aevri Ciha (Doane) won by fall over Andrea Jones (Doane) (Fall 0:48)
5th Place Match - Naveah Briggs (Unattached) won by forfeit over Sidalie Jaramillo (University of Saint Mary) (FF)

155
1st Place Match - Bailee Hawks (Friends University) won by fall over Ana Barnoski (Unattached) (Fall 1:42)
3rd Place Match - Marissa Porsch (Chadron) won by tech fall over Aremie Steele (Grand View) (TF 17-7)
5th Place Match - Ferny Hernandez (Iowa Western Community College) won by fall over Yaracely Saenz (Indian Hills ) (Fall 4:05)

170
1st Place Match - Shenita Lawson (Grand View) won by decision over Destynie Pacheco (GVWC) (Dec 7-1)
3rd Place Match - Suravieve Robertson (Indian Hills ) won by tech fall over Lamia Benn (Doane) (TF 13-2)
5th Place Match - Lily Myers (Central Christian College) won by forfeit over Gracie Goldsmith-Ding (York College) (FF)

191
1st Place Match - Olivia Brown (Grand View) won by decision over Lessly Sandoval (University of Saint Mary) (Dec 9-2)
3rd Place Match - Yarissa Gallo (Iowa Western Community College) won by decision over Jessica Villanueva (Doane) (Dec 10-3)
5th Place Match - Christina Page (Friends University) won by decision over Makinzie Parsons (Iowa Western Community College) (Dec 5-2)

235
1st Place - Brooke Burns of Indian Hills
2nd Place - Eliana Bommarito of Indian Hills
3rd Place - Zeriah George of Iowa Western Community College
4th Place - Karla Padilla Zepeda of Indian Hills
Brooke Burns (Indian Hills ) won by fall over Zeriah George (Iowa Western Community College) (Fall 1:09)
Eliana Bommarito (Indian Hills ) won by forfeit over Karla Padilla Zepeda (Indian Hills ) (FF)
Karla Padilla Zepeda (Indian Hills ) won by fall over Brooke Burns (Indian Hills ) (Fall 1:10)
Eliana Bommarito (Indian Hills ) won by fall over Zeriah George (Iowa Western Community College) (Fall 0:34)
Brooke Burns (Indian Hills ) won by forfeit over Eliana Bommarito (Indian Hills ) (FF)
Zeriah George (Iowa Western Community College) won by forfeit over Karla Padilla Zepeda (Indian Hills ) (FF)