USA Wrestling U15 Pan American Tea...

U15 Pan American Team Trials to feature strong field of young talents in Omaha, Neb., August 5-6

By Gary Abbott, USA Wrestling | Aug. 03, 2022, 9:38 a.m. (ET)

Sarah Henckel (CT) with Fargo trophy, Dreshaun Ross (IA) competition portrait

Sarah Henckel (CT) and Dreshaun Ross (IA), two-time USA Wrestling age-group freestyle national champions this year. Photos by Tony Rotundo, Wrestlers Are Warriors

The U15 Pan American Team Trials are set for Boys Town High School in Boys Town, Neb., August 5-6. This event will determine the U.S. team for the 2022 Pan American U15 Championships in Apartado, Colombia, November 4-6.

The champions in the girls freestyle competition will earn the spot on the U.S. U15 Pan American team at their weight class. The women’s competition will be held over two days, with five weight classes held on Friday, August 5 (33 kg, 36 kg, 39 kg, 42 kg and 46 kg) and the other five weight classes held on Saturday, August 6 (50 kg, 54 kg, 58 kg, 62 kg, 66 kg).

U15 Pan American Team Procedures – Women’s Freestyle

The boys competition in Greco-Roman is set for Friday, August 5, with the boys freestyle competition on Saturday, August 6.

The boys who qualify for the U.S. U15 Pan American team will be determined by the highest point value (of both styles combined) from the tournament. Based upon the points earned, as set in the U15 Pan American Team Procedures, a team member is determined. The boy who makes the team in each weight class will wrestle both freestyle and Greco-Roman at the competition in Colombia.

U15 Pan American Team Procedures – Men’s Freestyle and Greco-Roman

Athletes who compete in this event had to qualify, based upon performance at specific competitions.

For the girls, the top eight from the 2022 U15 Nationals in Fort Worth, Texas, plus the top eight from the 2022 16U Nationals in Fargo, N.D., and the top three from the 2022 14U Nationals in Fort Worth, Texas are eligible.

For the boys, the top eight in either style from the 2022 U15 Nationals in Las Vegas, Nev. can enter, plus the top eight in either style from the 2022 16U Nationals in Fargo, N.D., and the top three in either style from the 2021 and 2022 Kids Nationals may enter.
 
With that said, there are numerous 2022 National champions from either the 14U, U15 or 16U Nationals entered in the tournament at this time.

In the girls tournament, four athletes who won two national titles this year are entered. They include Brynn Engel of Wisconsin at 33 kg (14U and U15), Morgan Turner of Illinois at 42 kg (14U and U15), Taina Fernandez of Maryland at 58 kg (14U and U15) and Sarah Henckel of Connecticut at 66 kg (U15 and 16U).

In boys freestyle, Dreshaun Ross of Iowa at 85 kg is the only wrestler to win two national freestyle titles this year, at U15 and 16U levels.

In Greco-Roman, the wrestlers who won two national titles this year include Liam Collins of Minnesota at 38 kg (14U and U15), Lincoln Sledzianowski of Florida at 44 kg (U15 and 16U) and Thomas Verrette of Colorado at 57 kg (U15 and 16U).

The competition will be broadcast live on FloWrestling.

U15 PAN AMERICAN TEAM TRIALS
at Boys Town, Neb., August 5-6

2022 National Champions registered as of August 1, 2022


Women’s Freestyle

14U Nationals champions

33 kg - Brynn Engel WI (Ringers WC), 14U champion at 72 lbs.
39 kg – Hailey Delgado TX (NXT Level Wrestling Academy), 14U champion at 79 lbs.
42 kg – Morgan Turner IL (Toss Em Up Wrestling Academy), 14U champion at 85 lbs.
46 kg – Charlie Wylie NY (New York), 14U champion at 101 lbs.
50 kg – Stevie Joyce Martin CA (California), 14U champion at 105 lbs.
58 kg - Taina Fernandez MD (HeadHunters WC), 14U champion at 127 lbs.
62 kg – Matilda Hruby CO (Brighton WC), 14U champion at 136 lbs.

U15 National champions
33 kg - Brynn Engel WI (Ringers WC)
36 kg - Jaclyn Bouzakis FL (Florida)
42 kg - Morgan Turner IL (Toss Em Up Wrestling Academy), U15 champion at 39 kg
50 kg - Julianna Ocampo IN (Beast Mode WC)
54 kg - Isabella Marie Gonzales CA (Titan Mercury WC)
58 kg – Taina Fernandez MD (HeadHunters WC)
62 kg - Isis France AZ (Arizona Girls Wrestling)
66 kg - Sarah Henckel CT (Team Tugman WC)

16U National champions
66 kg – Sarah Henckel (CT), 16U champion at 138 lbs.

Men’s Freestyle

14U National champions
38 kg – Liam Collins MN, 14U champion at 83 lbs.
41 kg – Daniel Green MT, 14U champion at 87 lbs.
48 kg – Will Detar PA, 14U champion at 102 lbs.
57 kg – Travis Cardenas AZ, 14U champion at 119 lbs.

U15 National champions
38 kg - Samuel Sanchez CA (California)
57 kg - Thomas Verrette CO (Black Fox Wrestling Academy)
68 kg - Owen Mcmullen PA (Pennsylvania)
85 kg - Dreshaun Ross IA (Sebolt Wrestling Academy)

16U National champions
48 kg - Michael Romero CA, 16U champion at 100 lbs.
85 kg – Dreshaun Ross IA, 16U champion at 195 lbs.

Greco-Roman

14U National champions
38 kg – Cruzer Dominguez NE, 14U champion at 77 lbs.
38 kg – Liam Collins MN, 14U champion at 83 lbs.
41 kg – Daniel Green MT, 14U champion at 87 lbs.
48 kg – Will Detar PA, 14U champion at 102 lbs.
52 kg – Matthew Orbeta CA, 14U champion at 110 lbs.
57 kg – Travis Cardenas AZ, 14U champion at 119 lbs.

U15 National champions
38 kg - Liam Collins MN (Pinnacle Wrestling Club)
44 kg – Lincoln Sledzianowski FL (Garage Boyz Wrestling) – U15 champion at 44 kg
48 kg - Michael Romero CA (Sunkist Kids/Monster Garage)
52 kg - Declan Koch WI (Team Nazar Training Center)
57 kg - Thomas Verrette CO (Black Fox Wrestling Academy)
62 kg - Blue Stiffler SC (Roundtree Wrestling Academy)
68 kg - Owen Mcmullen PA (Pennsylvania)
75 kg - Terrell Mcfarland PA (Team Pennsylvania)
85 kg - Dreshaun Ross IA (Sebolt Wrestling Academy)

16U National champions
41 kg - Caleb Noble WI – 16U champion at 88 lbs.
48 kg - Lincoln Sledzianowski FL – 16U champion at 100 lbs.
57 kg – Thomas Verrette CO – 16U champion at 120 lbs.

Event Schedule

Friday, August 5

10:00am – 1:30pm - Session I
Greco-Roman (All Wts) and Girls (wts 33, 36, 39, 42 & 46 kg)
Preliminaries, Quarterfinal, Semifinals, and Consolations

2:30pm – 4:30pm - Session II
Greco-Roman (All Wts) and Girls (wts 33, 36, 39, 42 & 46 kg)
Greco & Girls: - 3rd-7th place matches, Best 2 out of 3 Championship Finals

Saturday, August 6

10:00am – 2:30pm - Session III
Boys Freestyle (All Wts) & Girls (50, 54, 58, 62 & 66 kg)
Preliminaries, Quarterfinal, Semifinals, and Consolations

3:30pm – 5:30pm - Session IV
Boys Freestyle (All Wts) & Girls (50, 54, 58, 62 & 66 kg)
Boys Freestyle & Girls: - 3rd-7th place matches, Best 2 out of 3 Championship Finals