USA Wrestling Update: Yi wins Vete...

Update: Yi wins Veterans Greco-Roman gold medal, Jones claims bronze medal in Greece

By Gary Abbott, USA Wrestling | Oct. 22, 2021, 3 p.m. (ET)

David Yi (USA) contols the tie at the 2021 Veterans World Championships. Photo courtesy of Chris Brown.

LOUTRAKI, Greece – David Yi of Folsom, Calif. won a Veterans World Greco-Roman gold medal at 62 kg in Div. B (ages 41-45) on Friday.

Yi went 4-0 in a five-athlete round robin. His toughest match was his fourth bout, a 3-1 decision over Daniel Franke of Germany. Yi opened with a pair of 8-0 technical falls over Svetoslav Dmitrov of Bulgaria and Roger Stewart Frederick of the USA, then stopped Alisghar Abkar of Iran in an 11-2 technical fall.

Yi becomes only the 10th UWW Veterans World champions in Greco-Roman from the USA, a short list which also includes Chris Brown (2014, 2016), Ronald Hughes (2004), Valentin Kalika (2009), Gregg Stensgard (2012), Mohammed Taheri (2013), Shirzad Ahmadi (2015), Michael Tuck (2015), Steve Barkman (2015) and Hedj Nelson (2017). Brown is the only two-time Veterans Greco-Roman champion from the USA, while Ahmadi is the only U.S. wrestler to win Veterans golds in both freestyle and Greco-Roman the same year.

The USA has now won six Veterans World titles this year, with freestyle wrestlers Dan Chaid (Div. E, 130 kg), Rob Prebish of Richmond, Va. (Div. C, 62 kg), Stephen Horton of Cibolo, Texas (Div. D, 70 kg), Jon Banko of New Kensington, Pa. (Div. D, 78 kg) and Reese Humphrey of of Dayton, N.J. (Div. A 70 kg) also standing on the top of the podium.

Winning a bronze medal at 130 kg in Div. E was Brian Jones of Los Angeles, Calif. at 130 kg in Div. E. Jones had a 1-2 record in a four-athlete round robin at his weight class.

 The Veterans Greco-Roman World Championships continue on Saturday with competition in Div. C and Div. D. Pairings are listed below. Loutraki is seven hours ahead of U.S. Eastern time zone All of the action is live on FloWrestling.

VETERANS WORLD CHAMPIONSHIPS
At Loutraki, Greece, October 22

Div. B Greco-Roman medalists (ages 41-45)


62 kg
Gold - David Yi (USA)
Silver - Daniel Franke (Germany)
Bronze - Svetoslav Dimitrov (Bulgaria)

70 kg
Gold - Milan Maric (Serbia)
Silver - Andrejs Drozdovs (Latvia)
Bronze - Ehsan Ahmad Moazami Goudarzi (Iran)
Bronze - Aleksei Kotov (Russia)

78 kg
Gold - Jimmy Fredrik Samuelsson (Sweden)
Silver - Eduard Durmanov (Kazakhstan)
Bronze - David Gugunashvili (Georgia)
Bronze - Denis Bakai (Russia)

88 kg
Gold - Naser Rahimali Soleymani (Iran)
Silver - Mohamed Atfet Abdelnazir Ahmed (Egypt)
Bronze - Behzad Nourollah Abdolvand (Iran)
Bronze - Wojciech Wolowicz (Poland)

100 kg
Gold - Yuliyan Dimitrov Georgiev (Bulgaria)
Silver - Zurab Tsikaridze (Georgia)
Bronze - Stanislavs Samota (Latvia)
Bronze - Omid Mosavi (Sweden)

130 kg
Gold - Leif Eddy Bengtsson (Sweden)
Silver - Roohollah Ali Khoon Ghalavand (Iran)
Bronze - Vitalii Kuznetcov (Russia)

U.S. Div. B results (ages 41-45)

62 kg – David Yi, Folsom, Calif., gold medal
WIN Svetoslav Dmitrov (Bulgaria), tech. fall 8-0
WIN Roger Stewart Frederick (USA), tech. fall 8-0
WIN Alisghar Abkar (Iran), tech. fall 11-2
WIN Daniel Franke (Germany), 3-1

62 kg – Roger Stewart Frederick, Dumfries, Va., 5th place
LOSS David Yi (USA), tech. fall 8-0
LOSS Svetoslav Dmitrov (Bulgaria), tech. fall 11-2
LOSS Alisghar Abkar (Iran), 9-8
LOSS Daniel Franke (Germany)

78 kg – Andrei Stashonak, Brooklyn, N.Y., dnp/11th
LOSS Jimmy Samuelsson (Sweden), tech. fall 8-0
LOSS Farzad Heydari Alkasir (Iran), pin 4:00

88 kg – Rudolph James, St. Paul, Minn., 5th place
WIN Mammad Aliyev (Azerbaijan), 5-0
LOSS Naser Rahimali Soleymani (Iran), 8-3
WIN Vasilii Boiko (Russia), 1-1
LOSS Wojciech Wolowicz (Poland), 7-0

100 kg – Karl Junitz, Chicago, Ill., dnp/12th
LOSS Omid Mosavi (Sweden), tech. fall 8-0

130 kg – Joseph Bellavia, San Diego, Calif., 6th place
LOSS Vitalii Kuzetcov (Russia), tech. fall 9-0
LOSS Ali Davoud Darzinezhadrami (Iran), tech. fall 9-0
LOSS Leif Eddy Bengtsson (Sweden), pin 0:16

Div. E (ages 56-60) Greco-Roman medalists

62 kg
Gold - Valerii Kharlakov (Russia)
Silver - Igor Chuev (Russia)
Bronze - Winfried Thomas Hoeflich (Germany)
Bronze - Mehmet Kenan Bektas (Turkey)

70 kg
Gold - Domenico Piccinini (Italy)
Silver - Andrei Savin (Russia)
Bronze - Sandor Pali (Hungary)
Bronze - Lars Krister Jakobsson (Sweden)

78 kg
Gold - Kanstantsin Kemau (Belarus)
Silver - Rasoul Esrafil Atashi (Iran)
Bronze - Ghasem Mohammad Johari Sefid (Iran)
Bronze - Dieter Uwe Hemman (Germany)

88 kg
Gold - Gennadii Ovdin (Russia)
Silver - Ulf Stefan Edvarsson (Sweden)
Bronze - Ali Mirza Ali Morad Varmazyar (Iran)
Bronze - Gert Ove Pettersson (Sweden)

100 kg
Gold - Iurii Diukov (Russia)
Silver - Zeki Bayraktar (Turkey)
Bronze - Valentin Georgiev Georgiev (Bulgaria)
Bronze - Ari Ensio Markkola (Sweden)

130 kg
Gold - Ardeshir Gholamali Poorhekmat (Iran)
Silver - Andrzej Adam Wronski (Poland)
Bronze - Brian Jones (USA)

U.S. Div. E results (ages 56-60)

62 kg – Jeffrey Mallett, Lanham, Md., 5th place
LOSS Igor Chuev (Russia), pin 0:38
LOSS Winfried Hoeflich (Germany), pin 1:32

70 kg – David Manville, State College, Pa., 7th place
LOSS Ionnis Valasakis (Greece), 2-1

70 kg – Michael Madry, Saint Petersburg, Fla., 8th place
LOSS Andre Savin (Russia), tech. fall 8-0
LOSS Ionnis Valasakis (Greece), tech. fall 8-0

78 kg – Louis Orr, Rochester, Minn., dnp/11th
LOSS Stig Eriksson (Sweden), tech. fall 9-0

88 kg – Kevin Kares, Henderson, Nev., dnp/12th
LOSS Gennadii Ovdin (Russia), pin 1:30
LOSS Gert Pettersson (Sweden), tech. fall 8-0

88 kg – Petros Petrosyan, Los Almanitos, Calif., 9th place
LOSS Dursun Parlak (Turkey), 4-3

100 kg – Joseph Cattan, Mount Washington, Ky., 5th place
WIN Igor Zadnepryanny (Kazakhstan), pin
LOSS Iurii Diukov (Russia), tech. fall 8-0
WIN Yousef Torabi (Iran), disq.
LOSS Ari Ensio Markkola (Sweden), 4-0

130 kg – Brian Jones, Los Angeles, Calif., bronze medal
LOSS Ardeshir Porrhekmat (Iran), tech. fall 8-0
LOSS Andrzej Wronski (Poland), tech. fall 8-0
WIN Rovshan Ismayilkhanli (Azerbaijan), forfeit

U.S. Greco-Roman draws for Saturday

U.S. Div. C draws (ages 46-50)

62 kg – Gary Cook, Syracuse, N.Y.
Round robin matches against
Farokh Morteza Hodael (Iran)
Nuno Jose Marques Berlinda (Sweden)
Carlos Montano (USA)

62 kg – Carlos Montano, Oceanside, Calif.
Round robin matches against
Nuno Jose Marques Berlinda (Sweden)
Farokh Morteza Hodael (Iran)
Gary Cook (USA)

88 kg – Octavius Bellamy, Bollingbrook, Ill.
Vs. Makhmud Orman (Kazakhstan)

130 kg – Gregory Conn, Antelope, Calif.
Vs. winner of Ciban Kalender (Turkey) and Bahaaldin Karimzadeh (Iran)

U.S. Div. D draws (ages 51-55)

62 kg – Joseph Raia Jr., South Elgin, Ill.
Vs. Terho Kettunen (Finland)

70 kg – Stephen Horton, Cibolo, Texas
Vs. Gunnar Sprunk (Germany)

70 kg – Ernesto Alarcon, Houston, Texas
Vs. Szabolcs Zsirka (Hungary)

78 kg – Jon Banko, New Kensington, Pa.
Vs. Ercan Ayyildiz (Turkey)

88 kg – Jeffery Anderson, Zeeland, Mich.
Vs. Oleg Uglanov (Russia)

100 kg – Gelu Bors, Henderson, Nev.
Vs. Detlef John (Germany)