USA Wrestling Cadet and Juniors se...

Cadet and Juniors set for this week's Pan Am Championships in Mexico

By Taylor Miller, USA Wrestling | June 08, 2021, 7:10 p.m. (ET)

Photo of Faith Cole by Taylor Miller.

Below are the schedule and U.S. rosters for the Cadet and Junior Pan America Championships, which will take place June 9-13 in Oaxtepec, Mexico. Fans can watch all the action live on FloWrestling.

Sessions begin each day at 9 a.m. CT with semifinal set for 3 p.m. CT and finals taking place at 4:30 p.m. CT.

U.S. CADET PAN AMERICAN ROSTER
Men’s freestyle and Greco-Roman
45 kg: Bo Bassett
48 kg: Luke Lilledahl
51 kg: Alan Koehler
55 kg: Kael Lauridsen
60 kg: Brock Bobzien
65 kg: Pierson Manville
71 kg: Thor Michaelson
80 kg: Ryder Rogotzke
92 kg: Peter Casale
110 kg: Jim Mullen

Women’s freestyle
40 kg: Gigi Bragg
43 kg: Emilie Gonzalez
46 kg: Brianna Gonzalez
49 kg: Faith Cole
53 kg: Jaclyn Dehney
57 kg: Alexis Janiak
61 kg: Marissa Jimenez
65 kg: Madeline Kubicki
69 kg: Margaret Graham
73 kg: Rose Cassioppi

U.S. JUNIOR PAN AMERICAN ROSTER
Men’s freestyle
57 kg: Ryan Miller
61 kg: Carter Young
65 kg: Chance Lamer
70 kg: Edward Scott
74 kg: Cade Devos
79 kg: Jacob Logan
86 kg: Darrien Roberts
92 kg: Tyler Hannah
97 kg: Santos Cantu
125 kg: Peter Christensen

Women’s freestyle
50 kg: Samara Chavez
53 kg: Jaslynn Gallegos
55 kg: Amani Jones
57 kg: Jennifer Soto
59 kg: London Houston
62 kg: Aliyah Yates
65 kg: Katerina Lange
68 kg: Madeline Kubicki
72 kg: Lillian Freitas
76 kg: Yelena Makoyed

Greco-Roman
55 kg: Aizayah Yacapin
60 kg: Phillip Moomey
63 kg: Richard Fedalen
67 kg: Payton Jacobson
72 kg: Noah Wachsmuth
77 kg: Justin McCunn
82 kg: James Burks
87 kg: Tyler Hannah
97 kg: Peter Casale
130 kg: Peter Christensen

SCHEDULE ( all sessions CT)
Wednesday, June 9
9 a.m. – Qualification rounds (Jr GR 55, 60, 63, 67, 77, 87 kg; Cadet MFS 45, 48, 51, 55, 60, 65 kg)
3 p.m. – Semifinals
4:30 p.m. – Finals

Thursday, June 10
9 a.m. – Qualification rounds (Jr GR 72, 82, 97, 130 kg; Jr WFS 50, 53 kg; Cadet MFS 71, 80, 92, 110 kg; Cadet WFS 40, 43 kg)
3 p.m. – Semifinals
4:30 p.m. – Finals

Friday, June 11
9 a.m. – Qualification rounds (Jr WFS 55, 57, 59, 62, 68, 76 kg; Cadet WFS 46, 49, 53, 57, 61, 65 kg)
3 p.m. – Semifinals
4:30 p.m. – Finals

Saturday, June 12
9 a.m. – Qualification rounds (Jr WFS 65, 72kg; Jr MFS 57, 61, 65, 74 kg; Cadet WFS 69, 73 kg; Cadet GR 45, 48, 51, 55 kg)
3 p.m. – Semifinals
4:30 p.m. – Finals

Sunday, June 13
9 a.m. – Qualification rounds (Jr MFS 70, 79, 86, 92, 97, 125 kg; Cadet GR 60, 65, 71, 80, 92, 110 kg)
3 p.m. – Semifinals
4:30 p.m. – Finals