USA Wrestling Updated: 36 athletes...

Updated: 36 athletes to represent the USA at the Matteo Pellicone Ranking Event in Italy, March 4-7

By Taylor Miller, USA Wrestling | Feb. 26, 2021, 4:18 p.m. (ET)

The United States is sending a massive delegation to the Matteo Pellicone in Rome, Italy, March 4-7, which will serve as a UWW Ranking Series event for the 2021 World Championships in Oslo, Norway, later this year.

Competing for the USA are 14 men’s freestylers, four women’s freestylers and 18 Greco-Roman athletes. Highlighting the delegation is 2012 Olympic champion and four-time World champion Jordan Burroughs (MFS 74 kg), 2019 World champion Tamyra Mensah-Stock (68 kg WFS) and 2018 World silver medalist Adam Coon (GR 130 kg).

Other past Senior World Team members include Tyler Graff (MFS 61 kg), Patrick Downey (MFS 92 kg), Victoria Anthony (WFS 50 kg), Ildar Hafizov (GR 60 kg), Raymond Bunker (GR 72 kg), Ben Provisor (GR 82 kg), Pat Smith (GR 77 kg), John Stefanowicz (GR 87 kg), RaVaughn Perkins (GR 82 kg), Josef Rau (GR 87 kg), Patrick Martinez (GR 87 kg) and G’Angelo Hancock (GR 97 kg).

There are multiple age-group World medalists on the roster, including 2017 U23 World bronze medalist Joey McKenna (MFS 65 kg), two-time Junior World champion Mark Hall (MFS 86 kg), 2017 Junior World silver medalist Zahid Valencia (MFS 86 kg), 2018 U23 World silver medalist Kollin Moore (MFS 97 kg), 2018 U23 World bronze medalist Alexandria Glaude (WFS 68 kg) and Cadet World champion and Junior World silver medalist Cohlton Schultz (GR 130 kg).

The tournament kicks off with Greco-Roman action on Thursday and Friday, with women’s freestyle on Friday and Saturday and wrapping with men’s freestyle on Saturday and Sunday.

This roster is updated from what has been announced by United World Wrestling, as some athletes from the preliminary list are not participating.

USA Wrestling will provide live results on Twitter and fans can watch the stream live on FloWrestling.

MATTEO PELLICONE RANKING SERIES EVENT
March 4-7, 2021 | Rome, Italy

U.S. men’s freestyle roster

57 kg: Nick Suriano (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)
61 kg: Tyler Graff (Princeton, N.J./NJRTC/Titan Mercury WC)
 65 kg: Joey McKenna (Philadelphia, Pa./Titan Mercury WC/PRTC)
70 kg: Alec Pantaleo (Ann Arbor, Mich./Cliff Keen WC/Titan Mercury WC)
74 kg: Jordan Burroughs (Lincoln, Neb./Nebraska WTC/Sunkist Kids)
79 kg: David McFadden (Philadelphia, Pa./Titan Mercury WC/PRTC)
79 kg: Muhamed McBryde (Colorado Springs, Colo./USOPTC)
86 kg: Zahid Valencia (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)
86 kg: Myles Martin (Columbus, Ohio/Ohio RTC/Titan Mercury WC)
86 kg: Mark Hall (Philadelphia, Pa./Titan Mercury WC/PRTC)
92 kg: Patrick Downey (Deerfield Beach, Fla.)
97 kg: Hayden Zillmer (Minneapolis, Minn./Gopher WC)
97 kg: Kollin Moore (Columbus, Ohio/Ohio RTC/Titan Mercury WC)
125 kg: Tony Nelson (Minneapolis, Minn./Gopher WC)
National Freestyle Coach - Bill Zadick
Assistant National Freestyle Coach - Kevin Jackson
Coach - Brandon Slay, Philadelphia, Pa.
Coach - Logan Stieber, Columbus, Ohio

U.S. women’s freestyle roster
50 kg: Victoria Anthony (Tempe. Ariz./Sunkist Kids)
59 kg: Abby Nette (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)
68 kg: Alexandria Glaude (West Sacramento, Calif./Titan Mercury WC)
68 kg: Tamyra Mensah-Stock (Colorado Springs, Colo./Titan Mercury WC/USOPTC)
National Women’s Freestyle Head Coach – Terry Steiner, Colorado Springs, Colo.
Coach – Mark Perry, Tempe, Ariz.

U.S. Greco-Roman roster
60 kg: Dylan Gregerson (Orem, Utah/Brunson UVRTC)
60 kg: Ildar Hafizov (Colorado Springs, Colo./US Army WCAP)
63 kg: Sam Jones (Orem, Utah/ Brunson UVRTC/New York AC)
67 kg: Jamel Johnson (Camp LeJeune, N.C./Marines)
72 kg: Raymond Bunker (Camp LeJeune, N.C./Marines)
77 kg: Peyton Walsh (Camp LeJeune, N.C./Marines)
77 kg: Pat Smith (Minneapolis, Minn./Minnesota Storm)
82 kg: Ben Provisor (Lewisburg, Pa./Buffalo Valley RTC/New York AC)
82 kg: RaVaughn Perkins (Colorado Springs, Colo./New York AC)
82 kg: Terrence Zaleski (Camp LeJeune, N.C./Marines)
87 kg: John Stefanowicz (Camp LeJeune, N.C./Marines)
87 kg: Josef Rau (Chicago, Ill./Titan Mercury)
87 kg: Patrick Martinez (Colorado Springs, Colo./New York AC)
97 kg: G’Angelo Hancock (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)
97 kg: Daniel Miller (Camp LeJeune, N.C./Marines)
130 kg: Adam Coon (Ann Arbor, Michigan/Cliff Keen WC)
130 kg: Cohlton Schultz (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)
130 kg: West Cathcart (Champaign, Ill./IRTC/New York AC)
National Greco-Roman Head Coach – Matt Lindland, Colorado Springs, Colo.
Coach – Jason Loukides, Camp LeJeune, N.C.
Coach – J.D. Robbins, Oviedo, Fla.
Coach – Herb House, Castle Rock, Colo.

ATC - Eitan Gelber
MD - Dr. Mike Baria
Nutritionist - Taylor Maggio
Referee - Mark Mundy
USA Wrestling staff - Les Gutches, Cody Bickley

Schedule

Thursday, March 4
10:30 a.m. – Qualification rounds (GR 55, 60, 63, 67,87, 97, 130)
5 p.m. – Opening Ceremony
6 p.m. – Finals and medal matches (GR 55, 60, 63, 67,87, 97, 130)

Friday, March 5
10:30 a.m. – Qualification rounds (GR 72, 77, 82; WFS 57, 62, 68, 76)
6 p.m. – Finals and medal matches (GR 72, 77, 82; WFS 57, 62, 68, 76)

Saturday, March 6
10:30 a.m. – Qualification rounds (WFS 50, 53, 55, 59, 65, 72; MFS 97, 125)
6 p.m. – Finals and medal matches (WFS 50, 53, 55, 59, 65, 72; MFS 97, 125)

Sunday, March 7
10:30 a.m. – Qualification rounds (MFS 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92)
6 p.m. – Finals and medal matches (MFS 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92)