USA Wrestling The 117th EIWA Champ...

The 117th EIWA Championships Tournament preliminary seeds released

By John Aadland, EIWA | Feb. 22, 2021, 4:44 p.m. (ET)

The preliminary seeds for the 2021 EIWA Championships at Spooky Nook Sports Complex, selected by coaches' vote earlier today, are shown below. Replacement wrestlers are permitted until weigh-ins; the coaches will confer again the night before the tournament and will consider covid-related replacements for seeding until that time. The seeds will remain preliminary until locked in at weigh-ins on Friday morning.

125 pounds
1 Jaret Lane Lehigh
2 Logan Treaster Navy
3 Gage Curry American
4 Dylan Ryder Hofstra
5 Micah Roes Binghamton
6 Brandon Seidman Bucknell
7 Bryce Cockrell LIU
8 Ryan Chauvin Army West Point
9 Kyle Waterman Drexel
10 Cole Meyer Sacred Heart

133 pounds
1 Malyke Hines Lehigh
2 Darren Miller Bucknell
3 Anthony Sobotker Binghamton
4 Chandler Olson Drexel
5 Garrett Lambert Hofstra
6 Mark Montgomery Army West Point
7 Jacob Allen Navy
8 Devin Matthews LIU
9 Kyle Randall Sacred Heart

141 pounds
1 Cody Trybus Navy
2 Zack Trampe Binghamton
3 Lane Peters Army West Point
4 Tyler Williams Drexel
5 Vinny Vespa Hofstra
6 Connor McGonagle Lehigh
7 Drew Witham LIU
8 Kurt Phipps Bucknell
9 Jordan Carlucci Sacred Heart
10 Patrick Ryan American

149 pounds
1 PJ Ogunsanya Army West Point
2 Casey Cobb Navy
3 Kizhan Clarke American
4 Jimmy Hoffman Lehigh
5 Luke Nichter Drexel
6 Greg Gaxiola Hofstra
7 Matthew Kolonia Bucknell
8 Michael Zarif Binghamton
9 Chris Gomez LIU
10 Seth Brown Sacred Heart

157 pounds
1 Holden Heller Hofstra
2 Markus Hartman Army West Point
3 Parker Kropman Drexel
4 Andrew Cerniglia Navy
5 Nick Delp Bucknell
6 Luca Frinzi Lehigh
7 Nick Palumbo Sacred Heart
8 Rhise Royster LIU
9 Matt Swanson Binghamton

165 pounds
1 Zach Hartman Bucknell
2 Tanner Skidgel Navy
3 Ricky Stamm Hofstra
4 Brevin Cassella Binghamton
5 Evan Barczak Drexel
6 Brian Meyer Lehigh
7 Will Schmidt Sacred Heart
8 Clayton Fielden Army West Point
9 Ryan Ferro LIU

174 pounds
1 Michael O'Malley Drexel
2 Ross McFarland Hofstra
3 Ben Pasiuk Army West Point
4 Jacob Nolan Binghamton
5 Jake Logan Lehigh
6 Vincent Andreano Bucknell
7 Tim Fitzpatrick American
8 Dean Caravela Navy
9 Thomas DiGennaro LIU
10 Pat O'Donnell Sacred Heart

184 pounds
1 Lou DePrez Binghamton
2 David Key Navy
3 Taylor Brown Army West Point
4 Charles Small Hofstra
5 Joe Accousti Sacred Heart
6 Josh Stillings Drexel
7 James Langan LIU
8 Frank Guida Bucknell
9 Dylan Ammerman Lehigh

197 pounds
1 John Jakobsen Lehigh
2 JT Brown Army West Point
3 Jacob Koser Navy
4 Bryan McLaughlin Drexel
5 Trey Rogers Hofstra
6 Robert Hetherman Sacred Heart
7 Mason McCready Bucknell
8 Sam DePrez Binghamton
9 TJ Frandan LIU

285 pounds
1 Jordan Wood Lehigh
2 John Birchmeier Navy
3 Robert Heald Army West Point
4 Zachary Knighton-Ward Hofstra
5 Joe Doyle Binghamton
6 Dorian Crosby Bucknell
7 Tim Nagosky LIU
8 Sean O'Malley Drexel
9 Mark Blokh Sacred Heart

Action begins on Friday, February 26th at 10:00 am with the pigtail, quarterfinal, and pigtail consolation rounds. Semifinal, consolation quarterfinal, and consolation semifinal action will begin at 2:00 pm. The placement round, followed by awards and presentations, begins at 5:30 pm.

Fans can watch the tournament on Flowrestling (account required) at:
https://www.flowrestling.org/signup?redirect=%2Flive%2F24798&utm_campaign=55478eiwachampions
hi&utm_medium=referral&utm_source=eiwawrestling.org&utm_content=website&rtid=55478&coverag
e_id=6848966

Live bout results will be shown on Flosports Arena at: https://arena.flowrestling.org/

Information about seeding, results, and awards will be posted on the EIWA website at:
https://www.eiwawrestling.org