USA Wrestling Seven returning cham...

Seven returning champs still in mix at Brian Keck Memorial Preseason Nationals

By Taylor Miller, USA Wrestling | Oct. 30, 2020, 10:08 p.m. (ET)

Photo of Joey Cruz at 120 pounds. Photo by Farrah Shereen, Wrestling Texas.

DES MOINES, Iowa – The first day of the 2020 Brian Keck Memorial Preseason Nationals wrapped up on Friday night with the high school boys divisions wrestling through the round of 16, setting up for Saturday’s quarterfinals.

Among those that advanced to the quarterfinals include seven returning Preseason Nationals champions, a 2019 Cadet World Team member and a 2019 U15 World silver medalist.

They are listed below:

9th-10th grade

  • 126 pounds – Brock Woodcock, 2019 Preseason Nationals champion
  • 145 pounds – Kyler Wong, 2019 Preseason Nationals champion
  • 160 pounds – Brayden Thompson, 2019 Preseason Nationals champion
  • 285 pounds – Matthew Moore, 2019 Preseason Nationals champion

11th-12th grade

  • 120 pounds – Joey Cruz, 2019 Preseason Nationals champion
  • 120 pounds – Keith Smith, 2019 Preseason Nationals champion
  • 120 pounds – Jett Strickenberger, 2019 Cadet World Team member in Greco-Roman
  • 170 pounds – Bradley Gillum, 2019 freestyle U15 World silver medalist
  • 182 pounds – Stephen Little, 2019 Preseason Nationals champion

They were also several upsets on the day among the 29 weight classes, which are listed below.

Tomorrow, the high school boys divisions will run to completion with the quarterfinals set for 8 a.m. CT. Fans can catch all the action live on Trackwrestling.

HS boys 9th-10th grade upsets
100 pounds

  • No. 2 Kolter Burton (IN) lost in his first round to Brock Mantanona (CA), 7-0
  • No. 3 Dominic Ducato (IL) lost in his second round to Matthew Patton (OK), 4-1
  • No. 4 Lincoln Gregersen (CO) lost in his second round to Jack Nelson (MN), 8-2

106 pounds

  • No. 1 Lincoln Vick (MN) lost in his second round to Max Bishop (IA), 7-6
  • No. 2 Anthony Ruzio (IL) lost in his second round to Carson Doolittle (IA), 3-1
  • No. 3 Koye Grebel (ND) lost in his third round to Ethan Boudreaux (LA), 10-1
  • No. 4 Payton Hernandez (IN) lost in his first round to Draegen Orine (MO), 3-0

113 pounds

  • No. 1 Zachary Keinonen (OR) lost in the round of 16 to Tanner Frothinger (IN), 2-0
  • No. 3 Bryan Winans (WI) lost in his second round to Adan Benavidez (NM), 2-0
  • No. 4 Ayson Rice (SD) lost in the round of 16 to Colby Crouch (IL), 5-4

120 pounds

  • No. 1 Daniel Aranda (IL) lost in the second round to Cody Tavoso (IL), 4-0
  • No. 2 Adrian Meza (AZ) lost in his second round to Bryce Griffin (IL), 7-4
  • No. 3 Mitchell Neiner (WA) lost in the round of 16 to William Baysingar (IL), 4-2

126 pounds

  • No. 1 Jacob Calhoun (IL) lost in the first round to Kade Johnson (IA), 3-2
  • No. 3 Hunter Bidelman (ID) lost in the second round to Jacob Schmadeke (AZ), 5-3

132 pounds

  • No. 4 Jesse Aarness (MT) lost in the round of 16 to Cole Brooks (OK), 5-1

    138 pounds

  • No. 1 Bradee Dwinell (MN) lost in the round of 16 to Andon Trout (IA), 4-3
  • No. 3 Pablo Macias (AZ) lost in his first round to Mason Alessio (IL), 4-2

152 pounds

  • No. 2 Mason Alessio (IL) lost in the round of 16 to Mike Avelar (AZ), 5-2
  • No. 3 Bryce Falk (WI) lost in the round of 16 to Erich Trinski (OH), fall 0:36

170 pounds

  • No. 1 Ryland Whitworth (CA) lost in the first round to Vander Mathiowetz (MN), fall 3:23

     

    HS boys 11th-12th grade upsets
    113 pounds

  • No. 1 Brayden Boyd (OR) lost in his first round to Robert Sagaris (OH), 4-2
  • No. 3 Yanni Vines (AL)lost in the second round to Nicholas Gonzalez (IL), 4-1
  • No. 4 Benjamin Pope (AK) lost in the round of 16 Santino Sanchez (CA), 7-0

126 pounds

  • No. 1 Brandon Ross (MN) lost in the second round to Dillon Witt (MO), 4-0
  • No. 2 Blake Cushing (NE) lost in the first round to Dominic Hargrove (CO), 2-0
  • No. 3 Gabriel Taboa (ID) lost in the second round to Luis Ortiz (CA), 8-5
  • No. 4 Austin Gordon (TX) lost in the second round to Gavin Hilyar (MN), 5-3

132 pounds

  • No. 1 Devin Griffen (NV) lost in the third round to Clayton Bashor (CA), 5-3
  • No. 3 Luke Schumacher (MN) lost in the third round to Landen Parent (MN), 11-0

    138 pounds

  • No. 1 Daniel Derosier (NE) lost in his third round to John Downing (OR), 5-3
  • No. 4 Trevor Reinke (NE) lost in his first round to Hayden Zinkin (CA), 4-0

145 pounds

  • No. 2 Tyler Sauter (AZ) lost in the first round to Kiefer Duncan (IL), 2-0 SV1
  • No. 3 Nolan Randles (ID) lost in the round of 16 to Randy Myers (CO), 8-3

    152 pounds

  • No. 1 Bryce Dagel (MN) lost in the round of 16 to Will Miller (AL), 6-2
  • No. 3 Fin Nadeau (MT) lost in the first round to Kaeden Berger (PA), 1-0

    160 pounds

  • No. 3 Brady Stafford (AR) lost in the second round to Ethan Palanca (TX), fall 3:52
  • No. 4 Jackson Showalter (WA) lost in the round of 16 to Shadrick Slone (OH), fall 1:07

170 pounds

  • No. 3 Shadrick Slone (OH) lost in the second round to Trent Munoz (CA), 4-1 TB1

    182 pounds

  • No. 1 Asher Ruchti (OR) lost in the round of 16 to Raymond Arebalo (IL), 2-0
  • No. 2 Michael Griffith (IA) lost in the round of 16 to Adam Sylvester (MN), 16-5

195 pounds

  • No. 3 Gabriel Hemsted (IA) lost in the round of 16 to Jacob Potts (CA), 5-2