USA Wrestling Wyoming Seminary are...

Wyoming Seminary are champs, Somar Raiders runner-up in star-studded Sunshine Preseason National Duals for girls

By Gary Abbott, USA Wrestling | Nov. 22, 2020, 6:29 p.m. (ET)

Wyoming Seminary girls team after their unbeaten performance at the Sunshine Preseason National Duals. Photo from Christina Hargrove.

ORLANDO, Fla. – After two days of intense competition in both freestyle and folkstyle, Wyoming Seminary was crowned champions of the girls division at the Sunshine Preseason National Duals.

The top four teams based upon two days of competition were Wyoming Seminary in first, Somar Raiders of California in second, Florida Tidal Wave in third and Michigan Revolution in fourth.

Saturday, the competition was entirely in freestyle, with action in two different pools. Wyoming Seminary won Saturday’s Freestyle Pool 1 with a 4-0 record, including a win over pool runner-up Somar Raiders, 63-30. The Florida Tidal Wave won Saturday’s Freestyle Pool 2 with a 4-0 record, including a 50-43 win over Michigan Revolution.

On Sunday, two new pools were drawn and pool matches were in folkstyle. Sunday’s Folkstyle Pool 1 was claimed by the Somar Raiders with a 4-0 record, including a 71-29 win over Michigan Revolution. Sunday’s Folkstyle Pool 2 was captured by Wyoming Seminary with a 4-0 record, including a 65-36 win over Florida Tidal Wave.

Based upon the pool competition on both days, the top four teams were placed into the gold pool, which was contested in freestyle. The Gold Pool semifinals were held, with Wyoming Seminary beating Michigan Revolution, 65-33, and Somar Raiders beating Florida Tidal Wave, 47-38. Because of the timing, including the travel needs of some teams, no Gold pool finals or third place dual meets were held.

Over the course of the two days, Wyoming Seminary, which was the No. 1 high school team in the nation in 2019-20, won all nine of its dual meets, the only team to go undefeated for the tournament. In their nine dual meet victories, Wyoming Seminary’s combined dual meet scores were 731-157.

The Somar Raiders had an 8-1 record over the two days to take second. The Florida Tidal Wave was third with a 7-2 record, and the Michigan Revolution was fourth in 6-3 record.

The tournament was absolutely loaded with talent, with dozens of nationally ranked athletes on the rosters. There were numerous matches between two ranked wrestlers, with the results expected to play a big factor in the December Girls National High School Rankings.

SUNSHINE NATIONAL PRESEASON DUALS
At Orlando, Fla., November 21-22

Girls Results

Top Four Final Team Standings
1st Place - Wyoming Seminary, 9-0 record
2nd Place - Somar Raiders, 8-1 record
3rd Place - Florida Tidal Wave, 7-2 record
4th Place - Michigan Revolution, 6-3 record
.
Gold Pool Semifinals

Wyoming Seminary 65, Michigan Revolution 33
Women 59 Lindley Crow (Michigan Revolution) over Brynn Engel (Wyoming Seminary) Fall 0:28
Women 66 Juliette Trout (Wyoming Seminary) over Jennifer Wells (Michigan Revolution) Fall 0:13
Women 74 Morgan Turner (Wyoming Seminary) by forfeit
Women 82 Cordy Zalota (Wyoming Seminary) by forfeit
Women 90 Sky Langewicz (Michigan Revolution) over Ekta Arora (Wyoming Seminary) Fall 2:54
Women 98 Sydney Kutzke (Michigan Revolution) over Jayden Keller (Wyoming Seminary) Fall 3:12
Women 108 Kendra Ryan (Michigan Revolution) over Virginia Foard (Wyoming Seminary) Dec 10-6
Women 114 Rianne Murphy (Wyoming Seminary) over Kelsey Loeun (Michigan Revolution) Fall 1:31
Women 120 Abby Duke (Wyoming Seminary) by forfeit
Women 127 Tyler Swanigan (Michigan Revolution) over Madison Wellen (Wyoming Seminary) Fall 0:23
Women 132 Elleni Johnson (Wyoming Seminary) over Sylvia Pierce (Michigan Revolution) Dec 11-4
Women 138 Korina Blades (Wyoming Seminary) over Alicia Pieper (Michigan Revolution) Fall 0:53
Women 145 Reese Larramendy (Wyoming Seminary) by forfeit
Women 154 Faith Bartoszek (Wyoming Seminary) over Maritza Gallegos (Michigan Revolution) Dec 6-0
Women 167 Lillian Freitas (Wyoming Seminary) over Brynn Green (Michigan Revolution) TF 10-0
Women 180 Kennedy Blades (Wyoming Seminary) over Sabrina Nausse (Michigan Revolution) Fall 1:16
Women 197 Lily El-Masri (Wyoming Seminary) over Cheyenne Meade (Michigan Revolution) Fall 0:46
Women 222 Eliana Bommarito (Michigan Revolution) over Asia Rave (Wyoming Seminary) Fall 0:00

Somar Raiders 47, Florida Tidal Wave 38
Women 59 Vanessa Torres (Florida Tidal Wave) over Avalon Willden (Somar Raiders ) Fall 0:12
Women 66 lily dizon (Somar Raiders ) over Mia Parker (Florida Tidal Wave) Fall 0:59
Women 74 Emma Bacon (Florida Tidal Wave) over Ariannah Nguyen (Somar Raiders ) Fall 0:38
Women 82 Jillian Wells (Somar Raiders ) by forfeit
Women 90 Aleena Nguyen (Somar Raiders ) over Hailee Moder (Florida Tidal Wave) TF 11-0
Women 98 Dulcy Martinez (Somar Raiders ) over Clare Booe (Florida Tidal Wave) Dec 10-8
Women 108 Brianna Gonzalez (Somar Raiders ) over Sophia Anderson (Florida Tidal Wave) Dec 8-2
Women 114 Hannah Hall (Florida Tidal Wave) over Emilie Gonzalez (Somar Raiders ) Dec 5-2
Women 120 Yzabella Austin (Somar Raiders ) over Riley White (Florida Tidal Wave) Dec 6-4
Women 127 Carolyna Bellon (Florida Tidal Wave) over Gabryella Austin (Somar Raiders ) Fall 0:25
Women 132 Adrienna Turner (Somar Raiders ) over Aevri Ciha (Florida Tidal Wave) Fall 0:19
Women 138 Janida Garcia (Somar Raiders ) over Jada Llamido (Florida Tidal Wave) Dec 7-3
Women 145 Athena Willden (Somar Raiders ) over Iris Feliz (Florida Tidal Wave) Fall 1:56
Women 154 Skylah Chakouian (Florida Tidal Wave) over Avangeline Turner (Somar Raiders ) TF 15-4Women 167 Isabell Carrington (Florida Tidal Wave) by forfeit
Women 180 Double Forfeit
Women 197 Jaeleen Robledo (Somar Raiders ) over Skyy Gowen (Florida Tidal Wave) Fall 1:33
Women 222 Tayana Labady (Florida Tidal Wave) by forfeit

Sunday Silver Pool Results
1st Place - Lady Outlaws
2nd Place - SOWA
Lady Outlaws defeated SOWA 55-28.
Women 59 Maisie Elliott (SOWA) over Eleora Robertson (Lady Outlaws ) TF 13-0
Women 66 Double Forfeit
Women 74 Khloe Kenney (Lady Outlaws ) over Leilani Nanquilada (SOWA) Fall 0:19
Women 82 Carleigh Clark (Lady Outlaws ) by forfeit
Women 90 Alexis Lazar (Lady Outlaws ) over Parisa Shahamat (SOWA) TF 10-0
Women 98 Sophia Torrez (Lady Outlaws ) over Kealonie Vega (SOWA) Fall 0:54
Women 108 Tiana Marcillo (SOWA) over Kenadee Thomas (Lady Outlaws ) Fall 0:17
Women 114 Brissa Bernal (Lady Outlaws ) by forfeit
Women 120 Double Forfeit
Women 127 Shelby Weber (SOWA) by forfeit
Women 132 Ruby Rios (Lady Outlaws ) over Stephany Dean (SOWA) Fall 2:54
Women 138 Suravieve Robertson (Lady Outlaws ) over Teigan Slauson (SOWA) Fall 0:27
Women 145 Lainey Driggett (SOWA) by forfeit
Women 154 Caitlyn Davis (SOWA) over Elizabeth Mullendore (Lady Outlaws ) TF 10-0
Women 167 Aliana Barnoski (Lady Outlaws ) over Marthine Laguerre (SOWA) Fall 1:41
Women 180 Brittyn Corbishley (Lady Outlaws ) over Briannie Gonzalez (SOWA) TF 10-0
Women 197 Jada Watson (Lady Outlaws ) over Sierra Chavez (SOWA) Dec 5-0
Women 222 Double Forfeit

Sunday Bronze Pool Results
1st Place - Riot Performance Academy
2nd Place - Florida Sun
Riot Performance Academy defeated Florida Sun 51-34.
Women 59 Double Forfeit
Women 66 Double Forfeit
Women 74 Camryn Gresham (Riot Performance Academy) over Sophia Booe (Florida Sun) TF 10-0
Women 82 Kara McKeel (Riot Performance Academy) by forfeit
Women 90 Makayla Young (Riot Performance Academy) over Tiana Fries (Florida Sun) TF 10-0
Women 98 Mary Manis (Riot Performance Academy) over Miranda Moes (Florida Sun) TF 10-0
Women 108 Jasmine Godinez (Florida Sun) over Brielle Bibla (Riot Performance Academy) TF 10-0
Women 114 Jalynn Goodale (Florida Sun) over Cynthia Kowitski (Riot Performance Academy) Fall 1:45
Women 120 Sanii Porter (Florida Sun) over Lauren Everrit (Riot Performance Academy) Fall 0:10
Women 127 Malaicka Pierre-Louis (Florida Sun) over Olivia Richie (Riot Performance Academy) TF 10-0
Women 132 Josie Sagasser (Riot Performance Academy) by forfeit
Women 138 Madisyn Blackburn (Riot Performance Academy) over Isabella Tietle (Florida Sun) Fall 1:51
Women 145 Cecily Livingston (Riot Performance Academy) by forfeit
Women 154 Jasmine Hecht (Riot Performance Academy) over Ada Jackson (Florida Sun) Fall 0:18
Women 167 Double Forfeit 0 0.0
Women 180 Jayla Harrison (Riot Performance Academy) by forfeit
Women 197 Amber Powell (Florida Sun) by forfeit
Women 222 Aalilyah Hycinthe (Florida Sun) by forfeit

Sunday Girls Folkstyle Pool 1 Results
1st Place - Somar Raiders
2nd Place - Michigan Revolution
3rd Place - SOWA
4th Place - Betterman Elite
5th Place - Florida Sun
Michigan Revolution defeated Florida Sun 76-9.
SOWA defeated Betterman Elite 45-34.
Somar Raiders defeated Betterman Elite 96-6.
Michigan Revolution defeated SOWA 52-24.
Somar Raiders defeated SOWA 79-18.
Betterman Elite defeated Florida Sun 54-33.
Somar Raiders defeated Florida Sun 104-0.
Michigan Revolution defeated Betterman Elite 59-31.
Somar Raiders defeated Michigan Revolution 71-29.
SOWA defeated Florida Sun 60-27.

Sunday Girls Folkstyle Pool 2 Results
1st Place - Wyoming Seminary
2nd Place - Florida Tidal Wave
3rd Place - Lady Outlaws
4th Place - The Storm Wrestling Center
5th Place - Riot Performance Academy
Wyoming Seminary defeated Riot Performance Academy 102-6.
Florida Tidal Wave defeated The Storm Wrestling Center 87-12.
Wyoming Seminary defeated Lady Outlaws 80-15.
The Storm Wrestling Center defeated Riot Performance Academy 57-46.
Florida Tidal Wave defeated Riot Performance Academy 80-12.
Lady Outlaws defeated The Storm Wrestling Center 66-42.
Wyoming Seminary defeated The Storm Wrestling Center 96-6.
Florida Tidal Wave defeated Lady Outlaws 75-17.
Wyoming Seminary defeated Florida Tidal Wave 65-36.
Lady Outlaws defeated Riot Performance Academy 60-34.

Saturday Girls Freestyle Pool 1 results
1st Place - Wyoming Seminary
2nd Place - Somar Raiders
3rd Place - Lady Outlaws
4th Place - SOWA
5th Place - Florida Sun
Wyoming Seminary defeated Lady Outlaws 87-17.
Somar Raiders defeated Florida Sun 86-19.
Somar Raiders defeated SOWA 82-16.
Lady Outlaws defeated Florida Sun 70-30.
Wyoming Seminary defeated SOWA 79-12.
Somar Raiders defeated Lady Outlaws 60-35.
Wyoming Seminary defeated Florida Sun 94-4.
Lady Outlaws defeated SOWA 50-38.
Wyoming Seminary defeated Somar Raiders 63-30.
SOWA defeated Florida Sun 70-19.

Saturday Girls Freestyle Pool 2 Results
1st Place - Florida Tidal Wave
2nd Place - Michigan Revolution
3rd Place - The Storm Wrestling Center
4th Place - Riot Performance Academy
5th Place - Betterman Elite
Florida Tidal Wave defeated The Storm Wrestling Center 79-14.
Michigan Revolution defeated Betterman Elite 65-38.
Florida Tidal Wave defeated Riot Performance Academy 67-25.
Betterman Elite defeated The Storm Wrestling Center 47-47.
Michigan Revolution defeated The Storm Wrestling Center 68-26.
Riot Performance Academy defeated Betterman Elite 56-25.
Florida Tidal Wave defeated Betterman Elite 68-21.
Michigan Revolution defeated Riot Performance Academy 62-38.
Florida Tidal Wave defeated Michigan Revolution 50-43.
The Storm Wrestling Center defeated Riot Performance Academy 67-37.