USA Wrestling #OlympiansMadeHere: ...

#OlympiansMadeHere: Updated U.S. Olympic Team Trials qualifiers, by colleges attended

By Gary Abbott, USA Wrestling | Feb. 14, 2020, 11:26 a.m. (ET)

Mariah Harris of Campbellsville, the WCWA champion at 170, has qualified for the U.S. Olympic Team Trials. Image courtesy of @CvilleWWrestle Twitter.

This year, USA Wrestling will join with the U.S. Olympic and Paralympic Committee and the NCAA in celebrating the college legacy within the Olympic movement through the #OlympiansMadeHere project.

The program has been launched to celebrate national team student-athletes and advance collegiate Olympic and Paralympic sport opportunities on campuses across the country.

With the 2020 U.S. Olympic Team Trials – Wrestling coming up at Penn State in University Park, Pa., April 4-5, USA Wrestling will be tracking all of those athletes who have qualified to compete in the event. In the spirit of the #OlympiansMadeHere program, we will keep a list of qualifiers based upon where they went to college as undergrads.

Based upon the current list of qualifiers, after the WCWA Nationals, the leading colleges have not changed since December. Northern Michigan University leads with 23 past students in the Olympic Trials. All 23 were part of what is now called the NMU-OTS (Northern Michigan University – Olympic Training Site) program, including 19 in Greco-Roman and four in women’s freestyle.

Two colleges with varsity wrestling programs currently have eight U.S. Olympic Team Trials qualifiers, Penn State and Ohio State. Both universities have seven in men’s freestyle and one in Greco-Roman.

Campbellsville University, which picked up two qualifiers at the WCWA Nationals, has risen to four Olympic Trials qualifiers, which ties them with Northern Michigan in terms of women athletes. Campbellsville won the team title at the WCWA Nationals, as well.

Only two colleges have qualified more women athletes (current or past wrestlers), King University with six and Simon Fraser with five, in the field at Penn State.

This list will be updated over the next four months. The next qualifying event is the Armed Forces Championships at Naval Base Kitsap, Wash., February 22-24, which is a qualifier in Greco-Roman only.

OLYMPIC TRIALS QUALIFIERS BY COLLEGE ATTENDED
by number of qualifiers, then alphabetic, as of February 10, 2020

Northern Michigan (23)

Jenna Burkert (U.S. Army WCAP), Women’s freestyle 57 kg
West Cathcart (New York AC), Greco-Roman 130 kg
Erin Clodgo (Sunkist Kids), Women’s freestyle 68 or 76 kg
Ellis Coleman (U.S. Army WCAP), Greco-Roman 67 kg
Whitney Conder (U.S. Army WCAP), Women’s freestyle 50 kg
Toby Erickson (Army WCAP), Greco-Roman 130 kg
Jake Fisher (Curby 3 Style WC), Greco-Roman 77 kg
Leslie Fuenffinger (Army WCAP), Greco-Roman 60 kg
Calvin Germinaro (Minnesota Storm), Greco-Roman 67 kg
Cheney Haight (New York AC), Greco-Roman 87 kg*
Corey Hope (New York AC), Greco-Roman 77 kg
Khymba Johnson (New York AC), Greco-Roman 97 kg
Sam Jones (New York AC/NMU-OTS), Greco-Roman 60 kg
Alyssa Lampe (Sunkist Kids), Women’s freestyle 50 kg
Max Nowry (U.S. Army WCAP), Greco-Roman 60 kg*
Carter Nielsen (Minnesota Storm), Greco-Roman 87 kg
Alston Nutter (Sunkist Kids/NMU-OTS), Greco-Roman 67 kg*
Ben Provisor (New York AC/Nittany Lion WC), Greco-Roman 77 or 87 kg
Dalton Roberts (New York AC), Greco-Roman 60 kg
Alejandro Sancho (U.S. Army WCAP), Greco-Roman 67 kg
Robby Smith (New York AC), Greco-Roman 130 kg
Barrett Stanghill (Minnesota Storm), Greco-Roman 87 kg
Spencer Woods (New York AC/NMU-OTS), Greco-Roman 77 kg

Ohio State (8)
Nick Boykin (Sunkist Kids), Greco-Roman 97 kg
Daniel Kerkvliet (Titan Mercury WC), Men’s freestyle 125 kg
Myles Martin (Titan Mercury WC/Ohio RTC), Men’s freestyle 86 kg
Joey McKenna (Titan Mercury WC/Pennsylvania RTC), Men’s freestyle 65 kg
Kollin Moore (Ohio RTC), Men’s freestyle 97 kg
Kyle Snyder (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC), Men’s freestyle 97 kg
Logan Stieber (Titan Mercury WC/Ohio RTC), Men’s freestyle 65 kg
Nathan Tomasello (Titan Mercury WC/Ohio RTC), Men’s freestyle 57 kg

Penn State (8)
Nick Lee (Nittany Lion WC), Men’s freestyle 65 kg
Mason Manville (U.S. Army WCAP/Nittany Lion WC), Greco-Roman 77 kg
Frank Molinaro (Titan Mercury WC/Oklahoma RTC), Men’s freestyle 65 kg
Nick Nevills (Nittany Lion WC), Men’s freestyle 125 kg
Bo Nickal (Nittany Lion WC), Men’s freestyle 86 or 97 kg
Zain Retherford (Nittany Lion WC), Men’s freestyle 65 kg
Nick Suriano (NYC RTC), Men’s freestyle 57 kg
David Taylor (Nittany Lion WC), Men’s freestyle 86 kg

King (6)
Haley Augello (Sunkist Kids), Women’s freestyle 53 kg
Sarah Hildebrandt (New York AC/USOPTC), Women’s freestyle 53 kg
Alli Ragan (Sunkist Kids/Hawkeye WC), Women’s 57 or 62 kg
Julia Salata (New York AC), Women’s 62 kg
Forrest Molinari (Titan Mercury WC/Hawkeye WC), Women’s freestyle 62 or 68 kg
Ashlynn Ortega (New York AC), Women’s freestyle 68 kg

Cornell (5)
Vitali Arujau (Titan MercuryWC/Finger Lakes RTC), Men’s freestyle 57 kg
Jon Jay Chavez (Finger Lakes WC), Greco-Roman 77 kg*
Kyle Dake (Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC), Men’s freestyle 74 kg*
Yianni Diakomihalis (Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC), Men’s freestyle 65 kg
Nahshon Garrett (Sunkist Kids), Men’s freestyle 57 or 65 kg

Iowa (5)
Sam Brooks (New York AC/Hawkeye WC), Men’s freestyle 86 kg
Spencer Lee (Titan Mercury WC/Hawkeye WC), Men’s freestyle 57 kg
Pat Downey (Titan Mercury WC/NJRTC), Men’s freestyle 86 kg
Thomas Gilman (Titan Mercury WC/Hawkeye WC), Men’s freestyle 57 kg
Seth Gross (Sunkist Kids/Badger RTC), Men’s freestyle 57 kg

Minnesota (5)
Anthony Nelson (Gopher WC-RTC), Men’s freestyle 125 kg
Brett Pfarr (Gopher WC-RTC), Men’s freestyle 86 kg
Zach Sanders (Gopher WC-RTC), Men’s freestyle 57 kg
Pat Smith (Minnesota Storm), Greco-Roman 77 kg
Gable Steveson (Minnesota Storm), Men’s freestyle 125 kg

Simon Fraser (5)
Victoria Anthony (Sunkist Kids), Women’s freestyle 50 kg
Alexandra Hedrick (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 57 kg
Helen Maroulis (Sunkist Kids), Women’s freestyle 57 kg
Dominique Parrish (Sunkist Kids), Women’s freestyle 53 kg
Mallory Velte (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 62 kg

Campbellsville (4)
Alexandra Castillo (Campbellsville), Women’s freestyle 76 kg
Mariah Harris (Campbellsville), Women’s freestyle 76 kg
Kayla Miracle (Sunkist Kids/Hawkeye WC), Women’s freestyle 62 kg
Abigail Nette (Tiger WC), Women’s freestyle 57 kg

Menlo College (4)
Precious Bell (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 76 kg
Tiana Jackson (Menlo WC), Women’s freestyle 57 kg
Alleida Martinez (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 50 kg
Katherine Shai (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 50 kg

Oklahoma State (4)
Alex Dieringer (Titan Mercury WC/Cowboy RTC), Men’s freestyle 86 kg
Daton Fix (Titan Mercury WC/Cowboy RTC), Men’s freestyle 57 kg
Jordan Oliver (Sunkist Kids/Tarheel RTC), Men’s freestyle 65 kg
Chandler Rogers (Titan Mercury WC/Air Force RTC), Greco-Roman 87 kg

Wisconsin (4)
Seth Gross (Sunkist Kids/Badger RTC), Men’s freestyle 57 kg
Tyler Graff (Titan Mercury WC/NJRTC), Men’s freestyle 57 or 65 kg
Jesse Thielke (New York AC), Greco-Roman 60 kg or 67 kg
Evan Wick (Titan Mercury WC/Badger RTC), Men’s freestyle 74 kg

Arizona State (3)
Cohlton Schultz (Sunkist Kids), Greco-Roman 130 kg
Anthony Valencia (Sunkist Kids), Men’s freestyle 74 kg
Zahid Valencia (Sunkist Kids), Men’s freestyle 86 kg

Augsburg (3)
Leslie Fuenffinger (Army WCAP), Greco-Roman 60 kg
Donny Longendyke (Minnesota Storm), Greco-Roman 130 kg
Emily Shilson (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 50 kg

Colorado-Colorado Springs (3)
Jenna Burkert (U.S. Army WCAP), Women’s freestyle 57 kg
Erin Golston (New York AC/USOPTC), Women’s freestyle 50 kg
Adeline Gray (New York AC), Women’s freestyle 76 kg

Iowa State (3)
David Carr (Cyclone RTC), Men’s freestyle 74 kg
Pat Downey (Titan Mercury WC/NJRTC), Men’s freestyle 86 kg
Kyven Gadson (Sunkist Kids), Men’s freestyle 97 kg

McKendree (3)
Emma Bruntil (McKendree Bearcat WC), Women’s freestyle 62 kg
Alexandria Glaude (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 68 kg
Nahiela Magee (Army WCAP), Women’s freestyle 68 kg

Michigan (3)
Adam Coon (New York AC/Cliff Keen WC), Greco-Roman 130 kg
Logan Massa (New York AC/Cliff Keen WC), Men’s freestyle 74 kg
Mason Parris (Cliff Keen WC), Men’s freestyle 125 kg

Missouri Baptist (3)
Dymond Guilford (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 76 kg
Helen Maroulis (Sunkist Kids), Women’s freestyle 57 kg
Forrest Molinari (Titan Mercury WC/Hawkeye WC), Women’s freestyle 62 or 68 kg

Nebraska (3)
Jordan Burroughs (Sunkist Kids/Nebraska WTC), Men’s freestyle 74 kg
Donny Longendyke (Minnesota Storm), Greco-Roman 130 kg
James Green (Sunkist Kids/Nebraska WTC), Men’s freestyle 74 kg*

North Carolina State (3)
Thomas Gantt (Titan Mercury WC/Wolfpack WC), Men’s freestyle 74 kg
Nick Gwiazdowski (Titan Mercury WC/Wolfpack WC), Men’s freestyle 125 kg
Mike Macciavello (Titan Mercury WC/Wolfpack WC), Men’s freestyle 97 kg

Wayland Baptist (3)
Nahiela Magee (Army WCAP), Women’s freestyle 68 kg
Tamyra Mensah-Stock (Titan Mercury WC/USOPTC), Women’s freestyle 68 kg
Desiree Zavala (unattached), Women’s freestyle 62 kg

Daymar (2)
Kamal Bey (Sunkist Kids), Greco-Roman 77 kg
G’Angelo Hancock (Sunkist Kids), Greco-Roman 97 kg

Iowa Central CC (2)
Joe Colon (Titan Mercury WC/Valley RTC), Men’s freestyle 57 or 65 kg
Pat Downey (Titan Mercury WC/NJRTC), Men’s freestyle 86 kg

Lindenwood – St. Charles (2)
Victoria Francis (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 68 kg
Shauna Kemp (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 57 kg

Missouri (2)
Dom Bradley (Sunkist Kids), Men’s freestyle 125 kg
J’den Cox (Titan Mercury WC/USOPTC), Men’s freestyle 86 or 97 kg

Missouri Valley (2)
Randi Beltz (Army WCAP), Women’s freestyle 76 kg
Jacarra Winchester (Titan Mercury WC/USOPTC), Women’s freestyle 53 or 57 kg

Oklahoma City (2)
Becka Leathers (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 57 kg*
Rachel Watters (Oklahoma City), Women’s freestyle 68 kg

Presbyterian College (2)
Jaslyn Gallegos (Presbyterian), Women’s freestyle 53 kg
Morgan Norris (Presbyterian), Women’s freestyle 68 kg

Stanford (2)
Ryan Mango (U.S. Army WCAP), Greco-Roman 67 kg*
Joey McKenna (Titan Mercury WC/Pennsylvania RTC), Men’s freestyle 65 kg

University of the Cumberlands (2)
Maya Nelson (Sunkist Kids), Women’s freestyle 62 kg
Jessika Rottier (Rabid Dawg WC), Women’s freestyle 76 kg

UW-Lacrosse (2)
Richard Carlson (Minnesota Storm), Greco-Roman 87 kg
Eric Twohey (Minnesota Storm), Greco-Roman 97 kg

U.S. Naval Academy (2)
Daniel Miller (Marines), Greco-Roman 97 kg
Peyton Walsh (Marines), Greco-Roman 67 kg

Virginia Tech (2)
Mekhi Lewis (Titan Mercury WC/SERTC), Men’s freestyle 74 kg
Ty Walz (Titan Mercury WC/SERTC), Men’s freestyle 97 kg

Adrian College (1)
Zoe Nowicki (Adrian), Women’s freestyle 62 kg

Army-West Point (1)
Jonathan Anderson (Army WCAP/West Point WC), Greco-Roman 87 kg

Binghamton (1)
Nick Gwiazdowski (Titan Mercury WC/Wolfpack WC), Men’s freestyle 125 kg

Boise State (1)
Toby Erickson (Army WCAP), Greco-Roman 130 kg

California Baptist (1)
Jacob Mitchell (U.S. Army WCAP), Greco-Roman 130 kg

Central Florida (1)
Geordan Speiller (Florida Jets), Greco-Roman 77 or 87 kg

Columbia (1)
Garrett Ryan (Sunkist Kids), Men’s freestyle 125 kg

CSU-Pueblo (1)
Jacob Mitchell (U.S. Army WCAP), Greco-Roman 130 kg

DeVry (1)
Adeline Gray (New York AC), Women’s freestyle 76 kg

Duke (1)
Jacob Kasper (Titan Mercury WC/Wolfpack RTC), Men’s freestyle 97 kg

Ellsworth CC (1)
RaVaughn Perkins (New York AC), Greco-Roman 77 kg*

Elmhurst College (1)
Joe Rau (Titan Mercury WC), Greco-Roman 87 kg

Emmanuel (1)
Abigail Nette (Tiger WC), Women’s freestyle 57 kg

Grays Harbor CC (1)
Becka Leathers (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 57 kg*

Harper College (1)
Raymond Bunker (U.S. Marines), Greco-Roman 67 or 77 kg

Illinois (1)
Isaiah Martinez (Titan Mercury WC/Illinois RTC), Men’s freestyle 74 kg

Indiana (1)
Lucas Sheridan (Army WCAP), Greco-Roman 97 kg

Jamestown (1)
Amy Fearnside (Titan Mercury WC), Women’s freestyle 50 kg

Life University (1)
Julia Vidallon (Life), Women’s freestyle 57 kg

North Central College (1)
Yelena Makoyed (Cardinal WC), Women’s freestyle 76 kg

North Dakota State (1)
Hayden Zillmer (Gopher WC-RTC), Men’s freestyle 97 kg

Northern Illinois (1)
Nolan Baker (New York AC), Greco-Roman 67 kg

Northern Iowa (1)
Joe Colon (Titan Mercury WC/Valley RTC), Men’s freestyle 57 or 65 kg

Michigan State (1)
Peyton Omania (Michigan State/CYC), Greco-Roman 67 kg

Nebraska-Kearney (1)
Patrick Martinez (New York AC), Greco-Roman 87 kg

Oklahoma (1)
Sam Hazewinkel (Sunkist Kids), Greco-Roman 55 kg

Olympic College in Uzbekistan (1)
Ildar Hafizov (U.S. Army WCAP), Greco-Roman 60 kg

Oregon State (1)
Joey Palmer (Cyclone RTC), Greco-Roman 60 kg

Rutgers (1)
Nick Suriano (NYC RTC), Men’s freestyle 57 kg

South Dakota State (1)
Seth Gross (Sunkist Kids/Badger RTC), Men’s freestyle 57 kg

UNC-Greensboro (1)
Jamel Johnson (Marines), Greco-Roman 67 kg

Umpqua CC (1)
Esthela Trevino (Unpqua), Women’s freestyle 50 kg

Utah Valley (1)
Taylor LaMont (Sunkist Kids), Greco-Roman 60 kg

Wyoming (1)
Patrick Martinez (New York AC), Greco-Roman 87 kg