Cook places fifth in Greco-Roman at Veterans Worlds in Tbilisi, Georgia; Wednesday’s draw announced

By Gary Abbott, USA Wrestling | Oct. 08, 2019, 2:28 p.m. (ET)
Photo of Gary Cook of the USA at the Veterans Worlds courtesy of Chris Brown.

TBILISI, Georgia – Gary Cook of Syracuse, N.Y placed fifth at 62 kg in Div. B in Greco-Roman, the top U.S. performance on the first day of competition at the Veterans World Championships on Tuesday.

Cook opened his tournament with a quarterfinal win over Svetoslav Georgiev Dmitrov of Bulgaria, 6-3. In the semifinals, Cook was pinned by Aleksandr Serebrinnikov of Russia, who went on to win the gold medal. In his bronze-medal match, Cook was pinned by Zhanbolat Abitov of Kazakhstan.

Competition on Tuesday was in Greco-Roman in Div. B and Div. E.

The other U.S. wrestlers who entered on Tuesday were defeated, and none were able to qualify for the repechage rounds. None of their opponents who beat them reached the finals, which is required to pull an athlete back into repechage.

Winning his opening match was Jeffrey Mallett of Lanham, Md., who beat Biyouk Sadeghi Shoreh Deli of Germany, 3-2 in the opening round at 62 kg in Division E. Mallett was defeated by Hosseinali Abdolhossein Azadi of Iran in his next match. Azadi did not advance to the gold-medal finals, knocking Mallett out of the tournament.

Draws for day two of Greco-Roman have been done, which features athletes in Div. C and Div. D. There are 12 athletes from the United States scheduled to compete Wednesday in Greco-Roman, and their pairings are listed below.

Among the USA wrestlers competing in Greco-Roman on Wednesday are two-time Veterans World freestyle champion, George Porter of Fort Lauderdale, Fla., who will wrestle at 130 kg in Div. C, and Steven Horton of Cibolo of Texas, a Veterans World medalist in both freestyle and Greco-Roman in 2018, who will compete in Div. D at 70 kg.

Veterans athletes are 35 years old through 60 years old, and compete in five different age groups.

The event will be broadcast live in the United States on Trackwrestling. Tbilisi is eight hours ahead of the U.S. Eastern time zone.

UWW will update brackets from the event at:
https://unitedworldwrestling.org/event/world-championships-37

Check out frequent updates on the USA Wrestling Masters (25+) and UWW Veterans Facebook Page at:
https://www.facebook.com/groups/517167121646034/

VETERANS WORLD CHAMPIONSHIPS
At Tbilisi, Georgia

U.S. Greco-Roman results


Div. B

62 kg – Gary Cook, Syracuse, N.Y., 5th place
WIN Svetoslav Georgiev Dmitrov (Bulgaria), 6-3
LOSS Aleksandr Serebrinnikov (Russia), pin 0:49
LOSS Zhanbolat Abitov (Kazakhstan), pin 1:17

62 kg – Roger Stewart-Fredrick, Colorado Springs, Colo.
LOSS Robin Christensen (Norway)

100 kg – Octavius Bellamy, Bollingbrook, Ill.
LOSS Yuliyan Georgiev (Bulgaria), pin 0:40

130 kg – Christopher Pierce, Lemont Furnace, Pa.
LOSS Gyula Papp (Hungary), 5-1

Div. E

62 kg – Jeffrey Mallett, Lanham, Md.
WIN Biyouk Sadeghi Shoreh Deli (Germany), 3-2
LOSS Hosseinali Abdolhossein Azadi (Iran), tech. fall 8-0 2:40

62 kg – Joe Coletta, Lisle, Ill.
LOSS Vladimir Golovnyov (Kazakhstan)

78 kg – Bill Newton, Morgan Hill, Calif.
LOSS Hormoz Almasi (Iran), 4-0

78 kg – Louis Orr, Rochester, Minn.
LOSS Shikhjamal Askarov (Azerbaijan), pin 0:18

88 kg – Kevin Kares, Henderson, Nev.
LOSS Djamli Akli (France), tech fall 8-0 0:35

88 kg – Jeff Henry, Los Angeles, Calif.
LOSS Karoly Szeitl (Hungary), pin 0:41

88 kg – Russell Schenk, Holiday, Fla.
LOSS Igor Ragulin (Kazakhstan), 8-8

130 kg – Daniel Chaid, San Jose, Calif.
WIN Khubyar Mirzammadli (Azerbaijan)
LOSS Rovshan Ismayikhanli (Azerbaijan)
LOSS Abdulla Zabakov (Kazakhstan)

U.S. Greco-Roman pairings for Wednesday

Div. C

62 kg – Robinson Prebish, Richmond, Va.
Vs. Thomas Berger (Germany)

62 kg – Carson Gainey, The Plains, Ohio
Vs. Mario Ladwig (Germany)

78 kg – Jon Banko, New Kensington, Pa.
Vs. I Angelov (Bulgaria)

130 kg – George Porter, Fort Lauderdale, Fla.
Group A Round-robin matches
Adil Karibov (Kazakhstan)
Ferenc Nedbalek (Hungary)
Thomas Summ (Germany)

Div. D

62 kg – Joseph Raia, South Elgin, Ill.
Vs. Istvan Kleber (Hungary)

70 kg – Michael Madry, St. Petersburg, Fla.
Vs. Gocha Mosiashvili (Georgia)

70 kg – Steven Horton, Cibolo, Texas
Vs. Stephan Roos (Germany)

78 kg – Ernesto Alarcon, Houston, Texas
Vs. Alexandr Chsherbakov (Kazakhstan)

88 kg – Jeff Anderson, Zeeland, Mich.
Vs. Karoly Sipeki (Hungary)

100 kg – Ronald Ayers, Globe, Ariz.
Group A round-robin matches
Aleksandr Kokurin (Russia)
George Otiashvili (Georgia)

100 kg – Erik Hinckley, Lansing, Kansas
Group B round-robin matches
Jahangir Moghaddam Nejad (Iran)
Valeri Mamardashvili (Georgia)

130 kg – Matthew Nowak, Johannesburg, Mich.
Roundrobin matches
Andrzej Wronski (Poland)
Istvan Dezsereczy (Hungary)

Div. B Greco-Roman champions
62 kg – Aleksandr Serebrinnikov (Russia)
70 kg – Azad Alimohammadpour (Iran)
78 kg – Jimmy Samuelsson (Sweden)
88 kg – Levon Geghamyan (Armenia)
100 kg – Zurab Tsikaridze (Georgia)
130 kg – Reza Aliashgharibrizi (Iran)

Div. E Greco-Roman champions
62 kg – Kassenkhan Sergaziyev (Kazakhstan)
70 kg – Nurakhan Utepbergenov (Kazakhstan)
78 kg – Kanstantsin Kemall (Belarus)
88 kg – Wilhelm Schroeder (Germany)
100 kg – Halli Ibrahim Yagci (Turkey)
130 kg - Atilla Szabo (Romania)