The Junior Men's Freestyle World Team is Set, finals results

By USA Wrestling | May 18, 2019, 1:19 p.m. (ET)
Finals
57 kg
Vito Arujau (Finger Lakes Wrestling Club) df. Malik Heinselman (Ohio RTC) Two matches to none
Round One: Arujau dec Heinselman, 13-5
Round Two: Arujau TF Heinselman, 11-1
61 kg
Gabe Tagg (EAP) df. Jaime Hernandez (Tar Heel WC) Two matches to none

Round One: Tagg TF Hernandez, 10-0
Round Two: Tagg dec Hernandez, 12-3
65 kg
Yahya Thomas (Chicago RTC/ Wildcat WC) df. Keegan O’Toole (Askren Wrestling Academy) Two matches to none

Round One: Thomas dec O’Toole, 7-0
Round Two: Thomas dec O’ Toole 7-0
70 kg:
Brayton Lee (Minnesota RTC) df. Sammy Sasso (Ohio RTC) Two matches to none
Round One: Lee dec Sasso 11-8
Round Two: Lee dec Sasso 8-1
74 kg
David Carr (TMWC) df. Shane Griffith (California Regional Training Center) Two matches to none
Round One: Carr dec Griffith 6-3
Round Two: Carr dec Griffith 6-4
79 kg
Aaron Brooks (TMWC) df. Parker Keckeisen (Askren Wrestling Academy) Two matches to none

Round One: Brooks TF Keckeisen 10-0
Round Two: Brooks dec Keckeisen 9-1
86 kg
Trent Hidlay (Wolfpack WC) df. Vincent Marcelli (Old Hickory Wrestling Club) Two matches to none

Round One: Hidlay dec Marcelli, 12-7
Round Two: Hidlay dec Marcelli, 11-4
92 kg
Lucas Davison (Chicago RTC/Wildcat WC) df. Brandon Whitman (Tarheel WC) Two matches to none

Round 1: Davison dec Whitman, 9-0
Round 2: Davison dec Whitman, 5-0
97 kg
Tanner Sloan (Jackrabbit WC) df. Sam Schuyler (BWC) Two matches to none

Round One: Sloan dec Schuyler, 7-6
Round Two: Sloan dec Schuyler, 6-4
125 kg
Mason Parris (Cliff Keen Wrestling Club) df. Trent Hillger (Unattached) Two matches to none

Round One: Hillger dec Parris, 7-6
Round Two: Parris TF Hillger, 10-0
Round Three: Parris FALL Hillger, :39

Third place matches
57 Eric Barnett (Unattached) VFO Patrick Mckee (Minnesota Regional Training Center)
61 Jarrett Trombley (Wolfpack Wrestling Club) dec Jevon Parrish (Nebraska Wrestling Training Center), 9-8
65 Andrew Alirez (Northern Colorado) dec Pj Oqunzanya (West Point Wrestling Club), 4-1
70 Jared Franek (Bison Wrestling Club) dec Harold Mauller (Unattached), 5-1
74 Philip Conigliaro (Unattached) dec Travis Wittlake jr. (Cowboy RTC), 9-4
79 Dustin Plott (Tuttle Wrestling Club) TF Michael O'malley (Pennsylvania RTC), 18-8 4:57
86 Christopher Foca (RedNose Wrestling School, LLC.) dec Zachary Braunagel (Illinios RTC), 10-8
92 Joel Shapiro (Cyclone Regional Training Center C-RTC) dec Dakota Howard (Unattached)
97 Jake Boyd (Unattached) dec Tyler Bagoly (Clarion Wrestling Club), 11-2
125 John Borst (Unattached) dec Zachary Knighton-ward (Blue & Gold Wrestling Club), 10-1