Senior men's freestyle seeds for World Team Trials Challenge Tournament

May 17, 2019, 8:03 p.m. (ET)

RALEIGH, N.C. – The seeds for the men’s freestyle Senior World Team Trials Challenge Tournament have been released. Action begins Saturday at 10 a.m. ET live on Flowrestling.org.

Seven athletes earned byes to the best-of-three finals series with championship performances at the 2019 U.S. Open. Those wrestlers are: Cody Brewer at 61 kg, Isaiah Martinez at 74 kg, Alex Dieringer at 79 kg, Pat Downey at 86 kg, Bo Nickal at 92 kg, Kyven Gadson at 97 kg and Adam Coon at 125 kg.

2019 SENIOR WORLD TEAM TRIALS CHALLENGE TOURNAMENT
at Reynolds Coliseum (Raleigh, N.C.), May 18-19

Men’s freestyle seeds

57 kg

  1. Thomas Gilman
  2. Zane Richards
  3. Darian Cruz
  4. Frank Perrelli
  5. Zach Sanders
  6. Josh Rodriguez
  7. Jack Mueller

61 kg
Sitting out to best-of-three finals: Cody Brewer

  1. Nico Megaludis
  2. Joey Palmer
  3. Tyler Graff
  4. Cory Clark
  5. Tony Ramos
  6. Earl Hall
  7. Shelton Mack
  8. Sean Fausz

65 kg

  1. Zain Retherford
  2. Jordan Oliver
  3. Jayson Ness
  4. Frank Molinaro
  5. Jaydin Eierman
  6. Dom Demas
  7. Kanen Storr
  8. Dean Heil
  9. Colton McCrystal

70 kg

  1. James Green
  2. Hayden Hidlay
  3. Alec Pantaleo
  4. Brandon Sorensen
  5. Nazar Kulchytskyy
  6. Jason Chamberlain
  7. Anthony Ashnault
  8. Mario Mason

74 kg
Sitting out to best-of-three finals: Isaiah Martinez

  1. Tommy Gantt
  2. Anthony Valencia
  3. Jason Nolf
  4. Logan Massa
  5. Richie Lewis
  6. Brian Murphy
  7. Dan Vallimont
  8. Joey LaVallee

79 kg
Sitting out to best-of-three finals: Alex Dieringer

  1. Zahid Valencia
  2. Mark Hall
  3. Nick Becker
  4. Matt Finesilver
  5. Geno Morelli
  6. Stacey Davis
  7. Ben Harvey

86 kg
Sitting out to best-of-three finals: Pat Downey

  1. Nick Heflin
  2. Sam Brooks
  3. Brett Pfarr
  4. Myles Martin
  5. Nathan Jackson
  6. Kenny Courts
  7. Drew Foster
  8. Nino Bonaccorsi

92 kg
Sitting out to best-of-three finals: Bo Nickal

  1. Hayden Zillmer
  2. Michael Macchiavello
  3. Timothy Dudley
  4. Kollin Moore
  5. Riley Lefever
  6. Timmy McCall
  7. Scottie Boykin

97 kg
Sitting out to best-of-three finals: Kyven Gadson

  1. Ben Honis
  2. Ty Walz
  3. Daniel Chaid
  4. Michael Boykin
  5. Kevin Beazley
  6. Jeremiah Imonode

125 kg
Sitting out to best-of-three finals: Adam Coon

  1. Anthony Nelson
  2. Gable Steveson
  3. Dominique Bradley
  4. Michael Kosoy
  5. Derek White
  6. Youssif Hemida
  7. Nick Nevills
  8. David Tate Orndorff
  9. Garrett Ryan