Men's freestyle collects eight golds to complete team title sweep at Junior Pan Ams

By Taylor Miller, USA Wrestling | June 08, 2019, 12:19 a.m. (ET)

Photo by Luis Marin. 

GUATEMALA CITY, Guatemala – The men’s freestyle team help complete a team title sweep at the 2019 Junior Pan American Championships, winning eight gold medals on Friday night in Guatemala City.

An outstanding day for Team USA, the squad went 32-2 on the day and earned the tournament’s Outstanding Wrestler award in Roman Bravo-Young, who went 4-0 on the day, winning all matches by tech fall without surrendering a single point the whole day.

Winning gold medals were Trevor Mastrogiovanni at 57 kg, Bravo-Young at 61 kg, Peyton Robb at 70 kg, Danny Braunagel at 74 kg, Shane Griffith at 79 kg, Zac Braunagel at 86 kg, Tanner Sloan at 97 kg and Seth Nevills at 125 kg.

Silver medalists for the Red, White and Blue were Real Woods at 65 kg and Jake Woodley at 92 kg.

Woods fell in the finals against Cristian Solenzal Lopez of Cuba, who won a Greco title earlier in the week. Woodley finished on top, securing the silver medal with a pin in 33 seconds in his final match of round-robin action.

In the team race, the USA was unmatched, scoring 240 team points, beating second-place Canada by 120 points. Finishing third was Mexico with 113 points.

Across the three styles, the USA won 29 medals, including 13 gold, 13 silver and 3 bronze, two Outstanding Wrestler awards and three team titles.

2019 JUNIOR PAN AMERICAN CHAMPIONSHIPS
at Guatemala City, Guatemala, June 5-7

Final team standings
1. USA - 240
2. Canada - 120
3. Mexico - 113
4. Ecuador - 102
5. Cuba - 70
6. Brazil - 59
7. Guatemala - 51
8. Peru - 38
9. Panama - 34
10. Colombia - 30

Finals results

57 kg
GOLD – Trevor MASTROGIOVANNI (USA) TF Elkin ESPANA SANTA (COL), 12-1
BRONZE – Brayden TODD (CAN) TF Luis MENDONZA JIMENEZ (BOL), 10-0
BRONZE – Lucas NAVARRETE VIDAL (ECU) TF Jonathan PRATA (ARG), 10-0

61 kg
GOLD – Roman BRAVO-YOUNG (USA) TF Carlos MENDOZA PENA (MEX), 10-0
BRONZE – Esteban PEREZ CASTELLANOS (GUA) TF Bryan MORA VALENZUELA (ECU), 11-1

65 kg
GOLD – Cristian SOLENZAL LOPEZ (CUB) df. Real WOODS (USA), 6-4
BRONZE – Francisco GONZALEZ TORRES (MEX) df. Oscar CALVOPINA CANCIO (ECU), 3-2
BRONZE – Eduardo AYALA PENA (ESA) TF Raul BATISTA BARRIA (PAN), 10-0

70 kg
GOLD – Peyton ROBB (USA) TF Diego SANDOVAL ZARCO (MEX), 10-0
BRONZE – Sergio GODOY VITE (ECU) TF Leonardo RIVERA CASTRO (PER), 12-2
BRONZE – Connor QUINTON (CAN) df. Jhoan SERNA RODRIGUEZ (COL), 9-8

74 kg
GOLD – Daniel BRAUNAGEL (USA)
SILVER – Raul Israel PALACIOS DOMINGUEZ (MEX)
BRONZE – Pedro ARAUJO CAMPOS (BRA)

79 kg
GOLD – Shane GRIFFITH (USA) TF Carson LEE (CAN), 12-1
BRONZE - Miguel ORENLAS REYNOSO (MEX) TF Brisd WALTTUONI ROJAS (PER), 11-0
BRONZE - Giovanni DE OLIVEIRA GAION PIAZZA (BRA) df. Jonathan LOPEZ VARGAS (GUA), fall 2:18

86 kg
GOLD – Zac BRAUNAGEL (USA)
SILVER – Arturo SILOT TORRES (CUB)
BRONZE – Gino AVILA DILBERT (HON)

92 kg
GOLD – Yonger BASTIDA POMARES (CUB)
SILVER – Jakob WOODLEY (USA)
BRONZE – Josue CAMPOS ARIZPE (MEX)

97 kg
GOLD – Tanner SLOAN (USA)
SILVER – Ikjyot RANDHAWA (CAN)
BRONZE – Victor MANCHENO JUMBO (ECU)

125 kg
GOLD – Seth NEVILLS (USA)
SILVER – Jackson SERNA (CAN)
BRONZE – Steeven YEPEZ PENAFIEL (ECU)

U.S. men’s freestyle results

57 kg: Trevor Mastrogiovanni (Blairstown, N.J./Blairstown WC) – GOLD
WIN Luis Mendoza Jimenez (Bolivia), 10-0
WIN Brayden Todd (Canada), 11-10
WIN Elkin Espana Santa (Colombia), 12-1

61 kg: Roman Bravo-Young (Tuscon, Ariz./Nittany Lion WC) – GOLD
WIN Kevin Sotelo Linares (Peru), 10-0
WIN Bryan Mora Valenzuela (Ecuador), 10-0
WIN Esteban Perez Castellanos (Guatemala), 10-0
WIN Carlos Mendoza Pena (Mexico), 10-0

65 kg: Real Woods (Albuquerque, N.M./CARTC) – SILVER
WIN Francisco Gonzalez Torres (Mexico), 12-2
WIN Jacob Alexander (CAN), 10-0
LOSS Cristian Solenzal Lopez (Cuba), 6-4

70 kg: Peyton Robb (Owattona, Minn./Nebraska) – GOLD
WIN Leonardo Rivera Castro (Peru), 10-0
WIN Sergio Godoy Vite (Ecuador), 14-4
WIN Diego Sandoval Zarco (Mexico), 10-0

74 kg: Danny Braunagel (Belleville, Ill./IRTC) – GOLD
WIN Michael Morales Hurtado (Ecuador), fall 0:22
WIN Alberth Mendoza Alberca (Peru), 12-2
WIN Raul Palacios Dominguez (Mexico), 10-0
WIN Pedro Araujo Campos (Brazil), 10-0

79 kg: Shane Griffith (Westwood, N.J./CARTC) – GOLD
WIN Brisd Wattuoni Rojas (Peru), 10-0
WIN Miguel Ornelas Reynoso (Mexico), 10-0
WIN Carson Lee (Canada), 12-1

86 kg: Zach Braunagel (Belleville, Ill./IRTC) – GOLD
WIN Karan Dhillon (Canada), 12-2
WIN Gino Avila Dilbert (Honduras), 14-4
WIN Ailton Brito Rocha (Brazil), 15-2
WIN Arturo Silot Torres (Cuba), 11-2

92 kg: Jakob Woodley (Pittsburgh, Pa./OKRTC) – SILVER
WIN Josue Campos Arizpe (Mexico), 10-0
LOSS Yonger Bastida Pomares (Cuba), fall 5:59
WIN Julian Choquette (Canada), 10-0
WIN Auner Rossel Suyan (Guatemala), fall 0:33

97 kg: Tanner Sloan (Alburnett, Iowa/Jackrabbit WC) – GOLD
WIN Cristian Solano Mendez (Costa Rica), 10-0
WIN Ikjyot Randhawa (Canada), 12-2
WIN Victor Mancheno Jumbo (Ecuador), fall 0:52
WIN Juan Armando CANTILLO TORRES (Panama), injury default

125 kg: Seth Nevills (Clovis, Calif.) – GOLD
WIN Jackson Serna (Canada), 6-3
WIN Steeven Yepez Penafiel (Ecuador), fall 0:16