Cadet Greco-Roman team features 10 wrestlers making World Championship debuts

By Taylor Miller, USA Wrestling | July 24, 2019, 2:40 p.m. (ET)

Mason Gehloff will represent Team USA at 45 kg.

The United States is sending 10 prepared Greco-Roman athletes to the 2019 Cadet World Championships in Sofia, Bulgaria, July 29-Aug. 4.

All 10 wrestlers will be making their World Championships debuts next week.

Five athletes on the roster have won Greco-Roman national titles at Fargo, including Mason Gehloff at 45 kg, Parker Decker at 60 kg, Robert Perez III at 65 kg, Tyler Hannah at 92 kg and Braxton Mikesell at 110 kg.

Jett Strickenberger, the USA representative at 51 kg, owns a 2017 Cadet Freestyle Fargo championship.

Gehloff was a 2018 Triple Crown winner, meaning he won national titles in Greco-Roman, freestyle and folkstyle.

Perez III is the only member of the team to claim two Cadet Greco titles at the prestigious event, winning in 2018 and 2019.

Decker, Hannah and Mikesell all won their Cadet Greco national titles in 2018.

In addition to his domestic success, Mikesell has also made a name for himself internationally as he won Cadet Pan American gold medals in Greco and freestyle earlier this summer in Morelia, Mexico.

Wrestling at 80 kg in Bulgaria, Tate Picklo competed at Fargo this year, finishing second in Cadet Greco and adding a third-place finish in Cadet freestyle.

There are two other Cadet Greco Fargo All-Americans in the lineup, including Conor Knopick at 55 kg and Daniel Segura at 71 kg. Knopick was a 2017 runner-up, while Segura finished fifth in 2018.

Rounding out the team is Cory Land at 48 kg, who won the Cadet Greco World Team Trials and finished second in the Cadet Freestyle World Team Trials.

The Greco-Roman portion of the tournament is set for Aug. 2-4. Fans can watch the action live on Trackwrestling.com and follow along on Twitter @USAWrestling.

2019 CADET WORLD CHAMPIONSHIPS
at Sofia, Bulgaria, July 29-Aug. 4

Monday, July 29
10:30 a.m. – Qualification rounds (MFS 48, 55, 65, 80, 110 kg)
5:30 p.m. – Opening Ceremony
6 p.m. – Semifinals (MFS 48, 55, 65, 80, 110 kg)

Tuesday, July 30
10:30 a.m. – Qualification rounds (MFS 45, 51, 60, 71, 92 kg)
10:30 a.m. – Repechage (MFS 48, 55, 65, 80, 110 kg)
5:30 p.m. – Semifinals (MFS 45, 51, 60, 71, 92 kg)
6 p.m. – Finals (MFS 48, 55, 65, 80, 110 kg)

Wednesday, July 31
10:30 a.m. – Qualification rounds (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg)
10:30 a.m. – Repechage (MFS 45, 51, 60, 71, 92 kg)
5:30 p.m. – Semifinals (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg)
6 p.m. – Finals (MFS 45, 51, 60, 71, 92 kg)

Thursday, Aug. 1
10:30 a.m. – Qualification rounds (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg)
10:30 a.m. – Repechage (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg)
5:30 p.m. – Semifinals (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg)
6 p.m. – Finals (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg)

Friday, Aug. 2
10:30 a.m. – Qualification rounds (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)
10:30 a.m. – Repechage (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg)
5:30 p.m. – Semifinals (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)
6 p.m. – Finals (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg)

Saturday, Aug. 3
10:30 a.m. – Qualification rounds (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg)
10:30 a.m. – Repechage (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)
5:30 p.m. – Semifinals (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg)
6 p.m. – Finals (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)

Sunday, Aug. 4
4 p.m. – Repechage (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg)
6 p.m. Finals (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg)

Greco-Roman roster
45 kg: Mason Gehloff (Waseca, Minn./Sebolt WC)
48 kg: Cory Land (Moody, Ala./Ironclad WC)
51 kg: Jett Strickenberger (Monument, Colo./Sons of Thunder Academy)
55 kg: Conor Knopick (Omaha, Neb./MWC Wrestling Academy)
60 kg: Parker Decker (Keller, Texas/ Mile High WC Texas)
65 kg: Robert Perez III (Long Beach, Calif./American Born Grappler)
71 kg: Daniel Segura (Columbus, Ohio/Team Miron)
80 kg: Tate Picklo (Mustang, Okla./Matrix Grappling)
92 kg: Tyler Hannah (Genoa, Wisc./Viroqua WC)
110 kg: Braxton Mikesell (Spokane, Wash./Central Valley WC)

National Developmental Coach – Gary Mayabb, Colorado Springs, Colo.
Coach – Shawn Sheldon, West Palm Beach, Fla. 

Medical – Dr. David Haight, Tampa, Fla.
Medical – Elizabeth Del Rae, Kempton, Pa.

Referee – Cody Goessl, Medford, Wisc.
Referee – Josh Grube, Daytona Beach, Fla.
Referee – Fidel Albelo, Miami, Fla.

USA Wrestling communications – Taylor Miller, Colorado Springs, Colo.