Conder wins German Grand Prix gold on Sunday, as Team USA finishes with nine medals

By Gary Abbott, USA Wrestling | Feb. 24, 2019, 10:38 a.m. (ET)
USA wrestlers Whitney Conder (gold) and Victoria Anthony (bronze) on the 50 kg podium in Germany. Photo courtesy of Clarissa Chun.

DORMAGEN, Germany – Whitney Conder (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP) claimed a gold medal at 50 kg, helping the United States women’s program finish with nine medals at the Grand Prix of Germany for the weekend.

Conder was impressive in her finals, scoring a 10-0 technical fall over Katharina Baumgartner of Germany. Over the two-day event, Conder had four wins, including victories over two of her top American rivals, Victoria Anthony and Amy Fearnside. Conder is a four-time U.S. World Team member and a past Pan American Games champion.

Conder’s victory brought the U.S. gold-medal haul to three, as Cameron Guerin (Yakima, Wash./TMWC/EAP) at 55 kg/121 lbs. and WCWA national champion Dymond Guilford (Lancaster, Calif./Missouri Baptist WC) at 72 kg/158.5 lbs. were champions on Saturday.

Bringing home a silver medal on Sunday at 65 kg/143 lbs. was Amanda Hendey (Colorado Springs, Colo./TMWC), who dropped a 13-2 technical fall bout to past World medalist Braxton Stone of Canada in the finals. Hendey won three straight decisions on Saturday to reach the finals round.

Battling back to win bronze medals for Team USA on Sunday were Victoria Anthony (Tempe, Ariz./Sunkist Kids) at 50 kg/110 lbs., Mallory Velte (Burnaby, B.C., Canada/TMWC) at 62 kg/136 lbs., Macey Kilty (River Falls, Wisc./Sunkist Kids) at 65 kg/143 lbs. and Julia Salata (Bristol, Tenn./NYAC) at 65 kg/143 lbs.

Anthony, a two-time World Team member, defeated another U.S. athlete, Amy Fearnside, 5-0 to secure her bronze medal.

Velte, who won a World bronze medal in 2018, secured a 10-0 technical fall over Elena Esposito of Italy to reach the podium.

The USA won three of the four medals at 65 kg. Kilty, a 2018 Cadet World champion, dominated Gabrielle Sleisz of Hungary in a 10-0 technical fall for her bronze medal. Salata shut out Nerea Pampin Blanco of Spain, 6-0, for the other bronze.

Add in the silver medal won by Andrea Sennett (Wheeling, Ill./McKendree Bearcat Wrestling) at 72 kg/158.5 lbs. on Saturday, and the USA claimed nine medals. In addition, two Americans placed fourth and three from the USA were fifth.

GERMAN GRAND PRIX
At Dormagen, Germany

Women’s freestyle medalists

50 kg
Gold – Whitney Conder (USA)
Silver – Katharina Baumgartner (Germany)
Bronze – Emanuela Liuzzi (Italy)
Bronze – Victoria Anthony (USA)

53 kg
Gold – Diana Weicker (Canada)
Silver – Sophia Mattsson (Sweden)
Bronze – Jessica Blaszka (Netherlands)
Bronze - Marina Rueda Flores (Spain)

55 kg/121 lbs.
Gold - Cameron Guerin (USA)
Silver - Anastasia Blayvas (Germany)
Bronze - Jeannie Kessler (Austria)

57 kg
Gold - Adekuoroye Odunayo (Nigeria)
Silver – Anna Szell (Hungary)
Bronze - Francesca Indelicato (Italy)
Bronze - Elena Brugger (Germany)

59 kg
Gold - Andrea Grasruck (Germany)
Silver - Diana Kayumova (Kazakhstan)
Bronze - Debora Lawnitzak (Germany)

62 kg
Gold - Luisa Niemesch (Germany)
Silver - Johanna Mattsson (Sweden)
Bronze - Marwa Amri (Tunisia)
Bronze – Mallory Velte (USA)

65 kg
Gold - Braxton Stone (Canada)
Silver – Amanda Hendey (USA)
Bronze – Macey Kilty (USA)
Bronze – Julia Salata (USA)

68 kg
Gold – Olivia Dibacco (Canada)
Silver – Danielle Lappage (Canada)
Bronze – Anna Schell (Germany)
Bronze – Blessing Oborududu (Nigeria)

72 kg/158.5 lbs.
Gold - Dymond Guilford (USA)
Silver Andrea Sennett (USA)
Bronze - Zsuzsanna Molnar (Slovakia)

76 kg
Gold - Natalya Vorobieva (Russia)
Silver – Martina Kuenz (Austria)
Bronze - Francy Rädelt (Germany)

U.S. women’s freestyle performances on Saturday

50 kg/110 lbs. – Victoria Anthony (Tempe, Ariz./Sunkist Kids), bronze medal
WIN Natasha Fox (Canada), tech. fall 10-0
WIN Felicia Gallo (France), tech. fall 11-0
LOSS Whitney Conder (USA), 7-3
WIN Amy Fearnside (USA), 5-0

50 kg/110 lbs. – Whitney Conder (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP), gold medal
WIN Ayaulym Tuganbayeva (Kazakhstan), tech. fall 11-0
WIN Amy Fearnside (USA), 7-2
WIN Victoria Anthony (USA), 7-3
WIN Katharina Baumgartner (Germany), tech. fall 10-0

50 kg/110 lbs. – Amy Fearnside (Colorado Springs, Colo./TMWC), 5th
WIN Lisa Ersel (Germany), tech. fall 10-0
LOSS Whitney Conder (USA), 7-2
WIN Ayaulym Tuganbayeva (Kazakhstan), 6-5
LOSS Victoria Anthony (USA), 5-0

50 kg/110 lbs. – Erin Golston (Colorado Springs, Colo./NYAC), 7th place
WIN Carolin Kitiratchky (Germany), tech. fall 10-0
LOSS Emmanuela Liuzzi (Italy), 4-3

53 kg/117 lbs. – Tiare Ikei (Honolulu, Hawaii/EAP), dnp/14th
LOSS Ellen Risterer (Germany), 4-0

53 kg/117 lbs. – Ainslie Lane (Bixby, Okla./Aries Wrestling Club), dnp/15th
LOSS Samantha Stewart (Canada), 6-0

55 kg/121 lbs. – Cameron Guerin (Yakima, Wash./TMWC/EAP), gold medal
WIN Jeannie Kessler (Austria), 10-1
WIN Anastastia Blayvas (Germany), tech. fall 15-3
WIN Florine Schedler (Austria), 10-0
LOSS Areana Villaescusa (USA), pin 4:52

55 kg/121 lbs. – Areana Villaescusa (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP), 4th place
WIN Florine Schedler (Austria), 7-0
LOSS Jeanie Kessler (Austria), 2-2
WIN Cameron Guerin (USA), pin 4:52
LOSS Anastastia Blayvas (Germany), 2-1

57 kg/125 lbs.. – Jacarra Winchester (Colorado Springs, Colo./TMWC), 6th place
WIN Kelsey Campbell (USA), 2-0
LOSS Adekuoroye Odunayo (Nigeria), tech. fall 12-0
LOSS. Elena Brugger (Germany), tech fall 10-0

57 kg/125 lbs. – Kelsey Campbell (Tempe, Ariz./Sunkist Kids), 10th place
LOSS Jacarra Winchester (USA), 2-0

57 kg/125 lbs. – Arian Carpio (Tempe, Ariz./Sunkist Kids), 5th place
WIN Anne Nurnberger (Germany), 9-6
LOSS Anna Szell (Hungary), 10-0
LOSS Francesca Indelicato (Italy), 6-4

59 kg/130 lbs. – Lauren Louive (Iowa City, Iowa/New York AC/Hawkeye WC), 5th place
LOSS Andrea Grasruck (Germany), 11-6
LOSS Debora Lawnitzak (Germany), 8-8

59 kg/130 lbs. – Brenda Reyna (Mount Vernon, Wash./Titan Mercury WC/McKendree Bearcat WC), 4th place
WIN Reka Bacsfaiova (Slovakia), tech. fall 10-0
LOSS Diana Kayumova (Kazakhstan), 11-4
LOSS Andrea Gasruck (Germany), 8-5
LOSS Debora Lawnitzak (Germany), 12-8

62 kg/136 lbs. – Brianna Csontos (Amissville, Va./TMWC/NYCRTC), dnp/18th
LOSS Elena Esposito (Italy), tech. fall 11-0

62 kg/136 lbs. – Maya Nelson (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids), 5th place
WIN Maria Juhaszova (Slovakia), 6-0
WIN Aima Termitassova (Kazakhstan), 3-1
LOSS Johanna Mattson (Sweden), 3-1
LOSS Marwa Amri (Tunisia), tech. fall 11-0

62 kg/136 lbs. – Mallory Velte (Burnaby, B.C., Canada/TMWC), bronze medal
LOSS Luisa Niemesch (Germany), 1-1
WIN Luzie Manske (Germany), 2-0
WIN Elena Esposito (Italy), tech. fall 10-0

65 kg/143 lbs. – Amanda Hendey (Colorado Springs, Colo./TMWC), silver medal
WIN Gabriella Sleisz (Hungary), 7-6
WIN Sara Da Col (Italy), 7-4
WIN Macey Kilty (USA), 10-8
LOSS Braxton Stone (Canada), tech. fall 13-2

65 kg/143 lbs. – Macey Kilty (River Falls, Wisc./Sunkist Kids), bronze medal
WIN Pauline Lecarpentier (France), 4-0
LOSS Amanda Hendey (USA), 10-8
WIN Gabrielle Sleisz (Hungary) tech. fall 10-0

65 kg/143 lbs. – Kiana Pugh (Mosinee, Wisc./Mosinee WC), 8th place
LOSS Julia Salata (USA), tech fall 12-1

65 kg/143 lbs. – Julia Salata (Bristol, Tenn./NYAC), Bronze medal
WIN Kiana Pugh (USA), tech. fall 12-1
LOSS Braxton Stone (Canada), 10-4
WIN Nerea Pampin Blanco (Spain), 6-0

68 kg/149.5 lbs. – Alexandria Glaude (West Sacramento, Calif./TMWC/McKendree Bearcat WC), 8th place
LOSS Olivia Dibacco (Canada), 7-0
LOSS Anna Schell (Germany), 4-2

68 kg/149.5 lbs. – Randyll Beltz (Colorado Springs, Colo., U.S. Army WCAP), 10th place
LOSS Nadine Weinauge (Germany), 2-0

68 kg/149.5 lbs. – Lena Flanagan (Tacoma, Wash./Team Washington), 7th place
LOSS Maria Selmaier (Germany), tech. fall 12-1

72 kg/158.5 lbs. – Andrea Sennett (Wheeling, Ill./McKendree Bearcat Wrestling), silver medal
WIN Frances Lohnhardt (Germany), 2-0
LOSS Dymond Guilford (USA), tech. fall 10-0
WIN Zsuzsanna Molnar (Slovakia), tech fall 10-0

72 kg/158.5 lbs.. – Dymond Guilford (Lancaster, Calif./Missouri Baptist WC), gold medal
WIN Zsuzsanna Molnar (Slovakia), 9-4
WIN Andrea Sennett (USA), tech. fall 10-0
WIN Frances Lohnhardt (Germany), tech. fall 10-0