USA Wrestling Large team of accomp...

Large team of accomplished U.S. women to compete in Grand Prix of Germany, Feb. 23-24

By JD Rader, USA Wrestling | Feb. 21, 2019, 1:31 p.m. (ET)

2018 World Team member Jacarra Winchester, the Outstanding Wrestler at the Dave Schultz Memorial, is on this week's tour to Germany.

A large group of U.S. women, including some of the country’s best, will be competing Feb. 23-24 at the Grand Prix of Germany.

The tournament will be held in Dormagen, Germany and include a Cadet age division as well as a combined Junior/Senior age division.

The U.S. roster will include six past World Team members Victoria Anthony (Tempe, Ariz./Sunkist Kids) at 50 kg, Whitney Conder (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP) at 50 kg, Jacarra Winchester (Colorado Springs, Colo./TMWC) at 55 kg, Kelsey Campbell (Tempe, Ariz./Sunkist Kids) at 57 kg, Mallory Velte (Sacramento, Calif./TMWC) at 62 kg and Tamyra Mensah-Stock (Colorado Springs, Colo./TMWC) at 68 kg

Anthony, who placed fifth at the 2013 Senior World Championships, also won two Junior World Championships in 2009 and 2010.

Conder is a four-time U.S. World Team member, at 2015 Pan American Games champion and a Junior World champion.

Winchester placed fifth at the 2018 World Championships, her first Senior-level World meet. She recently comes off a gold medal performance at the 2019 Dave Schultz Memorial International, where she was named Outstanding Wrestler.

Campbell is a two-time U.S. World Team member, placing fifth at the 2010 World Championships. She is also two-time U.S. Olympic Team Trials champion and 2012 Olympian.

Velte was a 2018 World bronze medalist and a two-time Senior World Team member.

Mensah-Stock is a 2018 World bronze medalist, 2017 U.S. World Team member, and three-time Ivan Yarygin Grand Prix champion.

Another top star on the tour is 2017 Junior World champion Maya Nelson (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids), who is entered at 62 kg. Nelson recently won a loaded weight class at the Dave Schultz Memorial International.

Some younger talent will also be on display Saturday and Sunday as Tiare Ikei (Honolulu, Hawaii/EAP) at 53 kg, Brenda Reyna (Mount Vernon, Wash./McKendree Bearcat Wrestling) at 57 kg, Alexandria Glaude (West Sacramento, Calif./TMWC/McKendree Bearcat Wrestling), and Macey Kilty (River Falls, Wisc./Sunkist Kids) will be taking the mat.

A current EAP athlete, Ikei is Cadet World bronze medalist, Youth Olympic Games competitor, and Cadet Pan American champion.

McKendree student-athlete Reyna is a two-time Junior World Team member, Junior Pan American silver medalist, and currently the No. 3 ranked women’s wrestler at 62 kg/136 lbs. for Team USA.

Glaude, who is Reyna’s teammate at McKendree, is 2017 Junior World Team member and became the first U.S. women to win a U23 World medal when she won bronze in 2018.

Kilty was a 2018 Cadet World champion. She is also a 2016 Cadet World bronze medalist, 2017 Cadet Pan American champion, 2018 Cadet World champion, and 2018 Junior World silver medalist. She most recently earned a silver medal at the Dave Schultz Memorial International while making her Senior-level debut.

Wrestling will begin Feb. 23 at 10:30 a.m. local time (4:30 a.m. U.S. Eastern Time)

2019 GRAND PRIX OF GERMANY
at Dormagen, Germany, Feb., 23-24

U.S. Junior/Senior entries

50 kg/110 lbs. – Victoria Anthony (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)
50 kg/110 lbs. – Whitney Conder (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP)
50 kg/110 lbs. – Amy Fearnside (Colorado Springs, Colo./TMWC)
50 kg/110 lbs. – Erin Golston (Colorado Springs, Colo./NYAC)
53 kg/117 lbs. – Tiare Ikei (Honolulu, Hawaii/EAP)
53 kg/117 lbs. – Ainslie Lane (Bixby, Okla./Aries Wrestling Club)
55 kg/121 lbs. – Cameron Guerin (Yakima, Wash./TMWC/EAP)
55 kg/121 lbs. – Jacarra Winchester (Colorado Springs, Colo./TMWC)
57 kg/125 lbs. – Kelsey Campbell (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)
57 kg/125 lbs. – Arian Carpio (Tempe, Ariz./Sunkist Kids)
57 kg/125 lbs. – Brenda Reyna (Mount Vernon, Wash./TMWC/McKendree Bearcat Wrestling)
59 kg/130 lbs. – Brianna Csontos (Amissville, Va./TMWC/NYCRTC)
59 kg/130 lbs. – Lauren Louive (Iowa City, Iowa/Hawkeye WC)
59 kg/130 lbs. – Areana Villaescusa (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP)
62 kg/136 lbs. – Amanda Hendey (Colorado Springs, Colo./TMWC)
62 kg/136 lbs. – Maya Nelson (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)
62 kg/136 lbs. – Mallory Velte (Burnaby, B.C., Canada/TMWC)
65 kg/143 lbs. – Alexandria Glaude (West Sacramento, Calif./TMWC/McKendree Bearcat Wrestling)
65 kg/143 lbs. – Macey Kilty (River Falls, Wisc./Sunkist Kids)
65 kg/143 lbs. – Kiana Pugh (Mosinee, Wisc./Mosinee WC)
65 kg/143 lbs. – Julia Salata (Bristol, Tenn./NYAC)
68 kg/149.5 lbs. – Randyll Beltz (Colorado Springs, Colo., U.S. Army WCAP)
68 kg/149.5 lbs. – Lena Flanagan (Tacoma, Wash./Team Washington)
68 kg/149.5 lbs. – Tamyra Mensah-Stock (Colorado Springs, Colo./TMWC)
72 kg/158.5 lbs. – Andrea Sennett (Wheeling, Ill./McKendree Bearcat Wrestling)
76 kg/167.5 lbs. – Dymond Guilford (Lancaster, Calif./Missouri Baptist WC)

Coaches
Terry Steiner (Colorado Springs, Colo./Women’s National Team Head Coach)
Aaron Sieracki (Colorado Springs, Colo./U.S. Army WCAP)
Clarissa Chun (Colorado Springs, Colo./Women’s National Team Assistant Coach)

Medical
– Brandi Lockerman, Pueblo, Colo.
Referee – Anna Sylstad, Tacoma, Wash.

Schedule (six hours ahead of U.S. Eastern Time)

Saturday, Feb. 23
10:30 a.m. – Qualification rounds

Sunday, Feb. 24
9:30 a.m. – Repechage and medal rounds