USA Wrestling National No. 1 Soto,...

National No. 1 Soto, Elor are high school champs at loaded Women’s West Coast TOC; Southern Oregon wins college title

By Gary Abbott, USA Wrestling | Dec. 23, 2019, 7:53 p.m. (ET)

Action image of Jennifer Soto of Orland High School, nationally ranked No. 1, by John Sachs, Tech-Fall.com.

ROCKLIN, Calif. – The 5th annual Cliff Keen Women’s West Coast Tournament of Champions lived up to its reputation for having a first-class, highly-competitive high school division, as well as another strong college division. The event was held this past weekend.

In the high school draw, there were 13 girls who hold current rankings in the most recent National Girls High School rankings who medalled, including some weight classes with multiple ranked athletes in the tournament. Some of the unranked athletes who competed here will be considered for national rankings because of their achievements.

There were a pair of Women’s West Coast TOA champions who are currently ranked No. 1 in the nation, Jennifer Soto of Orland at 127 and Amit Elor of College Park at 151.

In the 127-pound finals, Soto, who is top-ranked nationally at 117 pounds, defeated Alisha Narvaez of James Logan, ranked No. 19 at 117, in a 17-2 technical fall.

Elor, the national No. 1 at 152 pounds, pinned Jodie Hartlein of Etiwanda in the finals in 35 seconds.

There was a No. 2 nationally ranked athlete who was also a Women’s West Coast TOA champion, Lilian Freitas of Pitman at 144. Freitas defeated Emmily Patneaud of Gilroy in the finals, 4-0. Patneaud is not currently in the national rankings after missing considerable time from the mat due to injury, but has been ranked among the nation’s top five in the past.

Other individual Women’s West Coast TOA champions who hold a national ranking are No. 14 Paige Morales of Central (102), No. 11 Desinee Lopez of Folsom (122), No. 8 Ariana Pereira of Newark Memorial (171) and No. 5 Isela Mendez of Northview (236).

In the semifinals, Morales defeated nationally ranked No. 12 Lizette Rodriguez of James Logan by pin in 3:03. In the finals, Morales beat Kiely Tabaldo of Menlo-Atherton with a 36 second pin.

At 138 pounds, nationally unranked freshman Savannah Gomez of Brawley Union beat two nationally ranked wrestlers. In the quarterfinals, Gomez stopped No. 11 Joanna Qiu of Albany in a 15-4 major decision. In the finals, she defeated nationally ranked No. 12 Tiera Jimerson of Northview by pin in 4:44.

At 117 pounds, freshman Elena Ivaldi of Del Oro defeated nationally ranked No. 9 Adrienna Turner of Davis by a 6-4 margin in the semifinals. In the finals, Ivaldi scored a 14-1 major decision of Mia Bonotan of Benicia.

In the 161 pound finals, another unranked wrestler on the national scene, Lizah Hingano of Rio Linda, defeated nationally ranked No. 6 Michelle Kamyshin of River City, 3-2.

James Logan High School won the high school team title with 129.5 points, edging second place Gulroy with 127.5 points. Northview was third with 124 points, with Neward Memorial fourth with 123 points and Orland in fifth with 122 points.

The college division included nine teams, including squads from a number of Western states and a few from the Midwest. Southern Oregon won the team title, led by individual champions Macie Stewart (109), Tara Orthman (116), Anesia Ramirez (130), Julissa Taitano (136), Siena Ramirez (143) and Olivia Pizano (155).

Other individual college champions were Esthela Trevino of Umpqua CC (101), Alana Vivas of Menlo (123), Jade Piper of Umpqua CC (170), Sara Aguilar of Menlo (191) and unattached Angela Vyborny (235).

WOMEN’S WEST COAST TOURNAMENT OF CHAMPIONSHIPS
At Rocklin, Calif., December 20-21

High School Division
(current national ranking noted)


102
1st Place Match – No. 14 Paige Morales (Central) 15-0, Fr. over Kiely Tabaldo (Menlo-Atherton) 12-2, Fr. (Fall 0:36)
3rd Place Match – No. 12 Lizette Rodriguez (James Logan High School) 12-1, Sr. over Hailey Ward (Turlock) 4-2, Sr. (MD 11-1)
5th Place Match - Isabelle Silva (Wooster) 4-2, So. over Divina Perez (Gilroy) 11-5, Sr. (Dec 13-7)

107
1st Place Match - Carmen Perez (Windsor) 13-2, So. over Marisol Rodriguez (James Logan High School) 8-4, So. (Dec 3-2)
3rd Place Match - Valerie Glenn (Gilroy) 11-4, Fr. over Alexus Espinoza (Brawley Union) 14-4, Jr. (Fall 2:54)
5th Place Match - Janessa Ibisia (Benicia) 12-4, So. over Melissa Tejada (Yuba City) 9-5, So. (Fall 2:51)

112
1st Place Match - Aphrodite Ayala (Gilroy) 8-1, Sr. over Lilly Avalos (Pitman) 17-1, Fr. (Fall 1:44)
3rd Place Match - Leilani Lazaro (Northview) 5-1, Fr. over Itzel Medina-Valdez (Liberty Ranch) 13-4, Jr. (MD 13-3)
5th Place Match - Loretta Lopez (Elk Grove Senior) 6-2, Fr. over Kaylee Freeseha (Escalon) 4-3, Sr. (Fall 2:17)
7th Place Match - Nhu Tran (James Logan High School) 8-6, So. over Marissa Hernandez (Ripon) 7-3, Sr. (DFF)

117
1st Place Match - Elena Ivaldi (Del Oro) 5-0, Fr. over Mia Bonotan (Benicia) 9-2, Sr. (MD 14-1)
3rd Place Match – No. 9 Adrienna Turner (Davis) 23-2, Jr. over Kaelyn Siason (Everett Alvarez) 5-2, Sr. (Inj. 0:00)
5th Place Match - Sarah Null (Elk Grove Senior) 4-2, Fr. over Michelle Poland (Mountain House) 14-3, Sr. (MD 11-2)
8th Place - Vanesa Chand (Yuba City) 15-3, So. and Carmella Foley (James Logan High School) 13-4, Fr. (DFF)

122
1st Place Match – No. 11 Desinee Lopez (Folsom) 15-2, Sr. over Kaiani Kenney (Durham) 4-1, Sr. (SV-1 5-3)
3rd Place Match - Gurleen Bhullar (Albany) 18-3, Sr. over Alexia Bensoussan (Menlo-Atherton) 3-2, So. (Dec 6-1)
5th Place Match - Amaya Yoshizumi (Bella Vista) 6-2, So. over Olivia Contreras (Benicia) 11-6, Sr. (MD 8-0)

127
1st Place Match – No. 1 Jennifer Soto (Orland) 9-0, So. over No. 19 Alisha Narvaez (James Logan High School) 10-3, Sr. (TF-1.5 3:59 (17-2))
3rd Place Match - Izabella Evens (Mission Oaks) 19-2, Jr. over Jocelyn Fierro (Gilroy) 11-5, Sr. (Fall 3:34)
5th Place Match - Julia Casillas (Escalon) 4-2, Sr. over Mikaela Troche (Newark Memorial) 12-4, Jr. (For.)

132
1st Place Match - Anna Smith (Menlo-Atherton) 18-0, Sr. over Naomi Cortez (Delhi) 14-4, Jr. (Dec 5-0)
3rd Place Match - Madison Fonseca (Orland) 13-1, Sr. over Leah Brown (Whitney) 13-4, So. (Fall 3:51)
5th Place Match - Amedee Garcia (Yuba City) 12-5, So. over Tamsin Urbas (Albany) 19-5, Jr. (Dec 6-2)

138
1st Place Match - Savannah Gomez (Brawley Union) 14-1, Fr. over No. 12 Tiera Jimerson (Northview) 4-1, Jr. (Fall 4:44)
3rd Place Match – No. 11 Joanna Qiu (Albany) 22-2, Sr. over Shawntel Copple (Las Plumas) 4-2, Jr. (Fall 5:36)
5th Place Match - Ximena Pulido (Livermore) 15-3, Jr. over Meadow Titus (Bella Vista) 6-3, So. (Dec 5-1)
7th Place Match - Ezra Vavao (Newark Memorial) 13-5, Sr. over Emily Tran (Monterey Trail) 6-5, Fr. (DFF)

144
1st Place Match – No. 2 Lillian Freitas (Pitman) 11-0, So. over Emmily Patneaud (Gilroy) 11-2, Sr. (Dec 4-0)
3rd Place Match - Beyonce Garcia (James Logan High School) 14-1, Sr. over Gabriela Ruacho (Central) 11-4, Sr. (Fall 4:58)
5th Place Match - Emily Alderman (Bella Vista) 4-2, Sr. over Aiyana Phonchaus-Johnson (Reed) 14-4, Jr. (MD 13-5)
7th Place Match - Izabella Fredericks (Live Oak) 3-2, Sr. over Gabriella Tuttle (Benicia) 10-6, Jr. (DFF)

151
1st Place Match – No. 1 Amit Elor (College Park) 5-0, over Jodie Hartlein (Etiwanda) 3-1, Sr. (Fall 0:35)
3rd Place Match - Alana Ontiveros (Pitman) 16-1, Fr. over Sarah Skotnicki (Nevada Union) 7-4, Sr. (Fall 1:12)
5th Place Match - Taydem Khamjoi (Chavez (Stockton)) 9-3, Fr. over Jessica Beavers (Del Oro) 8-5, Jr. (Fall 0:43)

161
1st Place Match - Lizah Hingano (Rio Linda) 5-0, Jr. over No. 6 Michelle Kamyshin (River City) 7-1, Sr. (Dec 3-2)
3rd Place Match - Haley Gumpfer (Casa Roble) 5-1, So. over Myra Walker (Nevada Union) 12-5, Sr. (Fall 2:37)
5th Place Match - Bianca Pesole (Elk Grove Senior) 5-2, Fr. over Francesca LoPresti (Albany) 18-4, Sr. (Inj. 0:00)

171
1st Place Match – No. 8 Ariana Pereira (Newark Memorial) 18-0, Sr. over Valerie Osborne (Oakdale) 3-1, Sr. (Fall 3:26)
3rd Place Match - Helena Rogers (Eureka Senior) 11-4, Jr. over Tara Johnson (Casa Roble) 4-2, Sr. (Fall 0:59)
5th Place Match - Winifred Namosimalua (Antelope) 3-2, Jr. over Thea Krasts (Ukiah) 6-3, Jr. (Fall 2:29)

190
1st Place Match - Aracely Rendon-Gomez (Eureka Senior) 13-0, Sr. over Jesenia Garcia-Villa (Antelope) 3-1, Jr. (Fall 0:51)
3rd Place Match - Abigail Veske (Del Oro) 5-1, So. over Natalie Lopez (Northview) 4-2, Fr. (Dec 3-1)
5th Place Match - Isabella Anthony-Everson (Newark Memorial) 3-2, Sr. over Jessica Emerson (Mountain House) 7-4, Sr. (Dec 6-3)

236
1st Place Match – No. 5 Isela Mendez (Northview) 3-0, Sr. over Amina Rateb (Rodriguez) 8-2, Jr. (Fall 0:48)
3rd Place Match - Nyla Thitphaneth (Orland) 7-2, Sr. over Miricle Barra (Brawley Union) 8-2, Sr. (Fall 0:40)
5th Place Match - Casey Rankin (Casa Roble) 3-2, Fr. over Victoria Pajares (Yuba City) 3-3, Sr. (Fall 3:55)

College

101
1st Place - Esthela Trevino of Umpqua Community College
2nd Place - Tianna Fernandez of Menlo College
3rd Place - Karly Scott of Southern Oregon University
4th Place - Kylie Marlin of York College
Esthela Trevino (Umpqua Community College) won by tech fall over Karly Scott (Southern Oregon University) (TF 10-0)
Tianna Fernandez (Menlo College) won by fall over Kylie Marlin (York College) (Fall 0:58)
Esthela Trevino (Umpqua Community College) won by fall over Kylie Marlin (York College) (Fall 1:23)
Tianna Fernandez (Menlo College) won by decision over Karly Scott (Southern Oregon University) (Dec 8-0)
Esthela Trevino (Umpqua Community College) won by tech fall over Tianna Fernandez (Menlo College) (TF 10-0)
Karly Scott (Southern Oregon University) won by fall over Kylie Marlin (York College) (Fall 1:51)

109
1st Place Match - Macie Stewart (Southern Oregon University) won by fall over Alexandra Chrisroforatos (Menlo College) (Fall 3:52)
3rd Place Match - Esmarelda Arroyo (Menlo College) won by decision over Alexandria Contreras (Menlo College) (Dec 4-1)
5th Place Match - Alyssa Sequeria (Central Christian (Kansas)) won by fall over Lexis Vasquez (Umpqua Community College) (Fall 1:56)

116
1st Place Match - Tara Othman (Southern Oregon University) won by tech fall over Nora Ochoa (Southern Oregon University) (TF 11-1)
3rd Place Match - Carolina Johnson (Southern Oregon University) won by tech fall over Marissa Kurtz (Southern Oregon University) (TF 10-0)
5th Place Match - Barbara Greenberg (Menlo College) won by injury default over Glory Konecny (Southern Oregon University) (Inj. 0:00)
7th Place Match - Megan Lam (Menlo College) won by tech fall over Richelle Rolfe (Umpqua Community College) (TF 10-0)

123
1st Place - Alana Vivas of Menlo College
2nd Place - Angela Bautista of Life Pacific University
3rd Place - Anna Baider of Unattached
4th Place - Kyara Tagami of Southern Oregon University
5th Place - Kristal Betanzo of Santa Rosa
Alana Vivas (Menlo College) won by fall over Kristal Betanzo (Santa Rosa) (Fall 1:25)
Anna Baider (Unattached) won by fall over Kyara Tagami (Southern Oregon University) (Fall 4:21)
Angela Bautista (Life Pacific University) won by tech fall over Anna Baider (Unattached) (TF 13-2)
Alana Vivas (Menlo College) won by injury default over Kyara Tagami (Southern Oregon University) (Inj. 0:00)
Angela Bautista (Life Pacific University) won by fall over Kyara Tagami (Southern Oregon University) (Fall 0:55)
Anna Baider (Unattached) won by fall over Kristal Betanzo (Santa Rosa) (Fall 0:23)
Angela Bautista (Life Pacific University) won by forfeit over Kristal Betanzo (Santa Rosa) (FF)
Alana Vivas (Menlo College) won by fall over Anna Baider (Unattached) (Fall 1:47)
Alana Vivas (Menlo College) won by fall over Angela Bautista (Life Pacific University) (Fall 1:37)
Kyara Tagami (Southern Oregon University) won by fall over Kristal Betanzo (Santa Rosa) (Fall 1:55)

130
1st Place Match - Anesia Ramirez (Southern Oregon University) won by fall over Laynee Pasion (Menlo College) (Fall 4:31)
3rd Place Match - Lizette Young (Menlo College) won by tech fall over Martina Banuelos-Valdez (Life Pacific University) (TF 10-0)
5th Place Match - Jenessa Rodriguez (Menlo College) won by tech fall over Tatum Pine (Umpqua Community College) (TF 10-0)
7th Place Match - Alyssa Gomez (Menlo College) won by fall over Leilani Sanchez (Unattached) (Fall 5:37)

136
1st Place Match - Julissa Taitano (Southern Oregon University) won by decision over Michael Curry (Unattached) (Dec 11-7)
3rd Place Match - Kirra Saunders (Southern Oregon University) won by fall over Danielle Rond (Unattached) (Fall 1:26)
5th Place Match - Fatima Avalos (Life Pacific University) won by decision over Jordynn Robson (Southern Oregon University) (Dec 6-0)
7th Place Match - Raquel Amezquita (Unattached) received a bye

143
1st Place Match - Sienna Ramirez (Southern Oregon University) won by fall over Madison Medina (Unattached) (Fall 1:37)
3rd Place Match - Grace Miller (Umpqua Community College) won by fall over Selma Rojas (Unattached) (Fall 1:44)
5th Place Match - Clarissa Williams (Unattached) won by decision over Kaera Ethridge (Unattached) (Dec 10-10)
7th Place Match - Tayah Basped (Unattached)

155
1st Place Match - Olivia Pizano (Southern Oregon University) won by tech fall over Lilliann Restrepo (Umpqua Community College) (TF 11-0)
3rd Place Match - Audriana Beatie (York College) won by fall over Abe Jolley (Umpqua Community College) (Fall 0:42)
5th Place Match - Maicie Lockyer (Unattached) won by injury default over Isabelle Tayo (Pacific University) (Inj. 0:00)
7th Place Match - Sierra Van Rossem (Menlo College) received a bye

170
1st Place Match - Jade Piper (Umpqua Community College) won by tech fall over Giuliana Pepe (Menlo College) (TF 11-0)
3rd Place Match - Tristyn Borden (Southern Oregon University) won by decision over Taea Regua (Southern Oregon University) (Dec 4-0)
5th Place Match - Emalee Beavers (Unattached) won by decision over Nikita Dhaliwal (Menlo College) (Dec 8-3)
7th Place Match - Cynthia Blakeley-Garcia (Life Pacific University) won by forfeit over Heaven Lang (Unattached) (FF)

191
1st Place - Sara Aguilar of Menlo College
2nd Place - Christie Sanchez of Menlo College
3rd Place - Folashade Akinola of Menlo College
4th Place - Kayvette Osorio of Southern Oregon University
5th Place - Haley Flores of Life Pacific University
Christie Sanchez (Menlo College) won by tech fall over Haley Flores (Life Pacific University) (TF 10-0)
Sara Aguilar (Menlo College) won by fall over Kayvette Osorio (Southern Oregon University) (Fall 2:25)
Folashade Akinola (Menlo College) won by tech fall over Kayvette Osorio (Southern Oregon University) (TF 10-0)
Sara Aguilar (Menlo College) won by decision over Christie Sanchez (Menlo College) (Dec 4-2)
Sara Aguilar (Menlo College) won by tech fall over Folashade Akinola (Menlo College) (TF 10-0)
Kayvette Osorio (Southern Oregon University) won by fall over Haley Flores (Life Pacific University) (Fall 2:02)
Folashade Akinola (Menlo College) won by fall over Haley Flores (Life Pacific University) (Fall 2:52)
Christie Sanchez (Menlo College) won by fall over Kayvette Osorio (Southern Oregon University) (Fall 4:21)
Christie Sanchez (Menlo College) won by fall over Folashade Akinola (Menlo College) (Fall 4:43)
Sara Aguilar (Menlo College) won by tech fall over Haley Flores (Life Pacific University) (TF 10-0)

235
1st Place - Angela Vyborny of Unattached
2nd Place - Sarah Delair of Unattached
Angela Vyborny (Unattached) won by tech fall over Sarah Delair (Unattached) (TF 10-0)
Angela Vyborny (Unattached) won by tech fall over Sarah Delair (Unattached) (TF 12-0)