The nation’s top young Greco-Roman wrestlers competing at UWW Junior Greco-Roman World Team Trials

By JD Rader, USA Wrestling | April 17, 2019, 5:47 p.m. (ET)
Photo: Peyton Omania throws Dom Demas in the 2018 67 kg UWW Junior Greco-Roman Nationals finals. Photo by Austin Bernard, OWrestle.com.

The field already signed up at this year’s UWW Junior Greco-Roman World Team Trials in Las Vegas, Nev., April 25 is stacked from top to bottom with talent. Seven out of the ten weight classes feature at least one past World Team member, with several featuring multiple.

Past Cadet World Team members include Dylan Ragusin, Elk Grove Village, Ill. (Izzy Style), Mosha Schwartz, Franktown, Colo. (Colorado), Phillip Moomey, Kearney, Neb. (Nebraska Golden Eagles WC), Dominic Damon, Seattle, Wash. (SWC), Hunter Lewis, Madison, Wisc. (Advance/Ringers), Peyton Omania, Concord, Calif. (Michigan State), James Burkes, Omaha, Neb. (MWC Wrestling Academy), Max Wohlabaugh, Winter Springs, Fla. (Clarion RTC), and Luke Luffman, Urbana, Ill. (IRTC).

Past Junior World Team members include Alston Nutter, Fennimore, Wisc. (NMU-OTS), Peyton Omania, Concord, Calif. (Michigan State), and Tyler Dow, Stoughton, Wisc. (University of Wisconosin).

All in all, there are 11 past World Team members, 15 Fargo champions, six UWW Cadet/Junior Nationals champions, and three Pan American Championship medalists already signed up.

You can still sign up here.

Champions will get the opportunity to represent Team USA at the Junior World Championships in Estonia, Tallinn, Aug. 12-18.

Wrestling will begin Thursday and can be streamed live on FloWrestling.org.

Below is a list, broken down by weight, of top athletes signed up for UWW Junior Greco-Roman World Team Trials as of Wednesday afternoon andS some of their top Greco-Roman accomplishments.

2019 UWW JUNIOR GRECO-ROMAN WORLD TEAM TRIALS
At Las, Vegas, Nev., April 25


Schedule

Thursday, April 25
9 a.m. – Session I (Preliminaries, quarterfinals, semifinals, and consolation rounds 1-4)
3 p.m. – Session II (Consolations, third and fifth place matches, best 2 out of 3 finals)

55 kg
Chase La Joie – Gaylord, Mich. (Northern Exposure) – 2018 Fargo champion
Dylan Ragusin, Elk Grove Village, Ill. (Izzy Style) – 2017 Cadet World Team, 2017 Fargo champion, 2016 Fargo champion
Jace Koelzer, Greeley, Colo. (Northern Colordao) – 2016 Fargo champion
Kase Mauger, Wendell, Ind. (Delchev Trained Academy) – 2017 UWW Cadet Nationals champion

60 kg
Austin Almaguer, Kennewick, Wash. (Takedown Express WC) – 2018 Fargo champion
Haiden Drury, Zillah, Wash. (Takedown Express WC) – 2018 Fargo champion
Logan Treasler, Annapolis, Md. (Navy-Marine Corps RTC) – 2018 Junior Pan American team
Mosha Schwartz, Franktown, Colo. (Colorado) – 2016 Cadet World Team, 2015 Fargo champion
Phillip Moomey, Kearney, Neb. (Nebraska Golden Eagles WC) – 2018 Cadet World Team, 2017 Fargo champion
RayVon Foley, East Lansing, Mich. (Michigan State) – 2017 Fargo champion

63 kg
Alston Nutter, Fennimore, Wisc. (NMU-OTS) – 2018 Junior World Team, 2018 UWW Junior Nationals champion
Dominic Damon, Seattle, Wash. (SWC) – 2018 Cadet World Team
Hunter Lewis, Madison, Wisc. (Advance/Ringers) – 2018 Cadet World Team, 2018 Fargo champion, 2018 UWW Junior Nationals champion, 2016 Cadet World Team, 2016 UWW Cadet Nationals champion

67 kg
Benji Peak, Elkhorn, Wisc. (Sunkist Kids WC) – 2018 Junior World Team Trials champion
Peyton Omania, Concord, Calif. (Michigan State) – 2018 Junior World Team, 2018 Fargo champion, 2018 UWW Junior Nationals champion, 2016 Cadet World Team, 2016 UWW Cadet Nationals champion

72 kg
Aaron Gandara, Somerton, Ariz. (Arizona) – 2018 Cadet Pan American silver medal
Britton Holmes, Peyton, Colo. (NMU-OTS) – 2018 Junior Pan American Team
James Burkes, Omaha, Neb. (MWC Wrestling Academy) – 2018 Cadet World Team

77 kg
Gerrit Nijenhuis, Eighty Four, Penn. (Young Guns) – 2018 Cadet Pan American gold medal
Max Wohlabaugh, Winter Springs, Fla. (Clarion RTC) – 2018 Cadet World Team, 2016 UWW Cadet Nationals champion, 2015 Fargo champion
Tyler Dow, Stoughton, Wisc.  (University of Wisconosin) – 2018 Junior World Team, 2018 Fargo champion, 2018 UWW Junior Nationals champion, 2017 UWW Junior Greco Roman Trials champion

82 kg
Zachary Braunagel, O’Fallen, Ill. (IRTC) – 2018 Fargo champion

87 kg
Cameron Caffey, Carbondale, Ill. (Michigan State) – 2018 Pan American gold medal

97 kg
Braxton Amos, Mineral Wells, W.V. (Team Miron) – 2017 Fargo champion, 2016 Fargo champion
Nicholas Boykin, Murfreesboro, Tenn. (Sunkist Kids WC) – 2016 Fargo champion

130 kg
Luke Luffman, Urbana, Ill. (IRTC) – 2018 Cadet World Team