USA wins nine of 10 golds in men’s freestyle at Pan American Cadet Championships and wins team title

By Gary Abbott, USA Wrestling | May 27, 2018, 10:20 p.m. (ET)
Gerrit Nijenhuis of Pennsylvania was one of the four U.S. men who were double champions, winning both styles at the 2018 Pan American Cadet Championships. Photo by Robbert Wijtman.

GUATEMALA CITY, Guatemala – The United States totally dominated the men’s freestyle competition at the Pan American Cadet Championships on Sunday, winning nine of the 10 gold medals and claiming a silver in the other weight class.

The USA had an amazing 38-1 record during the day, with 22 technical falls and nine pins.

The U.S. gold medalists were Stevo Poulin of New York (45 kg), Sheldon Seymour of Pennsylvania (48 kg), Paxton Creese of Minnesota (51 kg), Hunter Lewis of Wisconsin (55 kg), Beau Bartlett of Pennsylvania (60 kg), Carson Manville of Virginia (65 kg), Aaron Gandara of Arizona (71 kg), Gerrit Nijenhuis of Pennsylvania (80 kg) and Santos Cantu of Oregon (92 kg).

In the gold medal finals, Creese, Gandara and Cantu scored pins, and claiming technical falls were Poulin, Bartlett, Manville and Nijenhuis.

Claiming a silver medal with a 3-1 record in his round robin was Chase Thompson of Florida at 110 kg.

In the team standings, the USA won the title handily, scoring 245 points, more than double of second place Mexico with 120 points. Taking third was Canada with 100 points.

These were the same 10 wrestlers who competed in Greco-Roman for Team USA on Friday, and also won 10 medals with five golds.

Four U.S. wrestlers were “double champions,” winning gold medals in both freestyle and Greco-Roman: Sheldon Seymour at 48 kg, Hunter Lewis at 55 kg, Carson Manville at 65 kg and Gerrit Nijenhuis at 80 kg.

The USA had a great weeked at the Pan American Cadet Championships, winning 29 medals in 30 weight classes in the three disciplines. Included in the medal haul for Team USA were 20 gold medals.

This was also a qualifying event for the Youth Olympic Games. Updates on the U.S. participation at the Youth Olympic Games will be announced when available.

PAN AMERICAN CADET CHAMPIONSHIPS
At Guatemala City, Guatemala, May 27, 2018

Men’s freestyle results


45 kg
Gold - Stevo Ross Poulin (USA)
Silver - Angel Felipe De Leon Santana (Dominican Republic)
Bronze - Marlon Ismael Godinez Perez (Guatemala)

48 kg
Gold - Sheldon Keith Seymour (USA)
Silver - Diego Armando Zulauaga Cuevas (Colombia)
Bronze - Junior Ismael Medina Guzman (Ecuador)
Bronze - Helisson Rai Queiroz Bresson (Brazil)

51 kg
Gold - Paxton Liam Creese (USA)
Silver - Richard Antonio Garcia Andrade (Panama)
Bronze - Yorkis Miscaloby Carvajal Lerbours (Dominican Republic)

55 kg
Gold - Hunter Lake Lewis (USA)
Silver - Lachlan Maurice McNeil Canada)
Bronze - Hernan David Almendra (Argentina)
Bronze - Victor Jesus Parra Roman (Venezuela)

60 kg
Gold - Beau Reynald Bartlett (USA)
Silver - Carlos Antonio Mendoza Pena (Mexico)
Bronze - Nicolae Gandrabura (Canada)
Bronze - Matias Augusto Panero (Argentina)

65 kg
Gold - Carson Taylor Manville (USA)
Silver - Richard Felipe Sanchez Perez (Venezuela)
Bronze - Diego Antonio Sandoval Zarco (Mexico)
Bronze - Angel Enrrique Tinoco Torres (Peru)

71 kg
Gold - Aaron Isai Gandara (USA)
Silver - Santo Felipe Ferrer Ciprian (Dominican Republic)
Bronze - Malhcon Alizon Pineda Cunil (Guatemala)
Bronze - Magnus Tyree McCrackin (Canada)

80 kg
Gold - Gerrit John Nijenhuis (USA)
Silver - Carson Barry Lee (Canada)
Bronze - Jose Raucel Rosario Alberto (Dominican Republic)
Bronze - Onid Jarel Olavarria Montilla (Puerto Rico)

92 kg
Gold - Santos Domingo Cantu (USA)
Silver - Josue Helaman Campos Arizpe (Mexico)
Bronze - Andres Eduardo Caballero Limaco (Peru)

110 kg
Gold - Luis Rodrigo Orozco Cortez (Mexico)
Silver - Chase Jordan Thompson (USA)
Bronze - Mosheh Fares Cotom Gonzalez (Guatemala)

U.S. freestyle results

45 kg - Stevo Poulin (Schuylerville, N.Y.), gold medal
WIN Angel Felipe De Leon Santana (Dominican Republic), tech. fall 10-0
WIN Gregor McNeil (Canada), tech. fall 10-0
WIN Marlon Ismael Godinez Perez (Guatemala), tech. fall 10-0
WIN Angel Felipe De Leon Santana (Dominican Republic), tech. fall 10-0

48 kg – Sheldon Seymour (Troy, Pa.), gold medal
WIN Jonathan Moises Ramos Alvarado (El Salvador), pin 0:28
WIN Enrique Armando Herrera Huacre (Peru), tech. fall, 13-0
WIN Hellisson Rai Queiroz Bresson (Brazil), tech fall 13-2
WIN Diego Armando Zuluaga Cuevas (Colombia), 10-2

51 kg – Paxton Creese (Shakopee, Minn.), gold medal
WIN Richard Antonio Garcia Andrade (Panama), 12-4
WIN Daniel Isaac Ramos Alvarado (El Salvador), tech. fall 10-0
WIN Fotis Papadopoulos (Canada), 17-8
WIN Yorkis Miscaloby Carvajal Lebours (Dominican Republic), tech. fall 10-0
WIN Richard Antonio Garcia Andrade (Panama), pin 1:12

55 kg – Hunter Lewis (Stoughton, Wisc.), gold medal
WIN Brandon Luigi Walttuoni Rojas (Peru), pin 0:56
WIN Luis Gerardo Parra Guillen (Mexico), tech. fall 18-8
WIN Victor Jesus Parra Roman (Venezuela), tech. fall 17-4
WIN Lachlan McNeil (Canada), 8-8

60 kg – Beau Bartlett (Wilkes-Barre, Pa.), gold medal
WIN Christian Dario Lopez Duarte (Uruguay), pin 0:09
WIN Matias Augusto Panero (Argentina), pin 1:33
WIN Carlos Antonio Mendoza Pena (Mexico), tech. fall 10-0

65 kg – Carson Manville (Lorton, Virginia), gold medal
WIN Diego Antonio Sandoval Zarco (Mexico), tech. fall 16-6
WIN Colby Saunders (Canada), tech. fall 10-0
WIN Hossman Eduardo Carvajal Rojas (Colombia), pin 0:33
WIN Richard Felipe Sanchez Perez (Venezuela), tech. fall 12-1

71 kg – Aaron Gandara (Somerton, Ariz.), gold medal
WIN Magnus McCracken (Canada), 8-0
WIN Kent Davis Aparicio Leon (Panama), tech. fall 10-0
WIN Santo Felipe Ferrer Ciprian (Dominican Republic), pin 1:03

80 kg – Gerrit Nijenhuis (Eighty Four, Pa.), gold medal
WIN Max Antonio Madrid de Leon (Panama), tech. fall 10-0
WIN Onid Jarel Olavarria Montilla (Puerto Rico), pin 3:55
WIN Erwin Josue Vargas Martinez (Mexico), tech. fall 12-1
WIN Carson Lee (Canada), tech. fall 10-0

92 kg – Santos Cantu (Salem, Oregon), gold medal
WIN Jafet Isaac Rodriguez Bejarano (Panama), tech. fall 10-0
WIN Melvin Geovanni Gomez Zuate (Guatemala), pin 0:36
WIN Adres Eduardo Caballero Limaco (Peru), tech. fall 11-0
WIN Josue Helaman Campos Arizpe (Mexico), pin 4:00

110 kg – Chase Thompson (Boca Raton, Fla.)
WIN Mosheh Fares Cotom Gonzalez (Guatemala), tech. fall 14-4
WIN Jose Angel Torres Navarro (Nicaragua), tech. fall 10-0
LOSS Luis Rodrigo Orozco Cortez (Mexico), pin 0:36
WIN Darwin Oswaldo Araujo Ayala (Venezuela) 6-0

Team Standings
1. United States, 245
2. Mexico, 120
3. Canada, 100
4. Guatemala, 89
5. Dominican Republic, 74
6. Venezuela, 68
7. Peru, 62
8. Panama, 50
9. Brazil, 50
10. Colombia, 40
(of 23 nations)