Greco picks up 10 medals, including five gold, at Cadet Pan Ams in Guatemala

By Taylor Miller, USA Wrestling | May 26, 2018, 4:28 a.m. (ET)

Photo: Carson Manville throws his opponent on the first day of Cadet Pan Am action. Photo by Robbert Wijtman.

GUATEMALA CITY, Guatemala – All 10 Americans earned medals in the first day of the Cadet Pan American Championships in the Greco-Roman discipline in Guatemala City, Guatemala. The day was highlighted by five gold medals.

Winning gold for the U.S. in the opening day of competition was Sheldon Seymour at 48 kg, Hunter Lewis at 55 kg, Carson Manville at 65 kg, Gerrit Nijenhuis at 80 kg and Chase Thompson at 110 kg.

Manville, a double gold medalist at the 2017 Cadet Pan Ams, earned his third continental gold medal on Friday, outscoring his opponents 24-0 with three technical falls.

Also shutting out his opponents was Lewis, who had four dominating tech fall wins to stand atop the podium at 55 kg. Lewis improved on his 2017 finish, where he earned silvers in both Greco and freestyle.

A 2017 Fargo All-American, Nijenhuis collected four wins, including two pins and two tech falls. His two falls came at 30 seconds and 31 seconds, respectively, while both of his tech falls were 11-1 wins.

At 110 kg, Thompson put together a solid day, tallying a tech fall, pin and decision en route to his first international medal.

With only two people registered at 48 kg, Seymour only had to wrestle one match for the gold. Against Pablo Tacam Cua of Guatemala, Seymour posted a second-period fall in 3:19.

Silver medals came from Paxton Creese at 51 kg, Beau Bartlett at 60 kg and Aaron Gandara at 71 kg, while bronzes were won by Stevo Poulin at 45 kg and Santos Cantu at 92 kg.

All 10 U.S. Greco representatives will wrestle again on Sunday in men’s freestyle competition.

The Cadet Pan Am Championships continue on Saturday with women’s freestyle action. Live video and brackets are available on Trackwrestling.com.

CADET PAN AMERICAN CHAMPIONSHIPS
at Guatemala City, Guatemala, May 25-27

Greco-Roman final results

45 kg
GOLD - Jeremy Renzo PERALTA GONZALEZ (ECU) df. Juan de Dios GONZALES SANABRIA (PER), 7 – 6
BRONZE - Stevo Ross POULIN (USA) df. Richard Jose MONTILLA FLORES (VEN), 8 – 4
BRONZE - Fernando PEREZ VAZQUEZ (MEX) df. Yojan Camilo MURCIA SILVA (COL), 10-2

48 kg
GOLD - Sheldon Keith SEYMOUR (USA) df.
Pablo Nehemias TACAM CUA (GUA), fall 3:19

51 kg
GOLD - Axel Andre SALAS ESQUIVEL (MEX) df. Paxton Liam CREESE (USA), 3-2
BRONZE - Antonio Jordan RUIZ MORA (ECU) df. Gemerson MOURA DOS SANTOS (BRA), fall
BRONZE – Eduardo LOVERA (ARG) df. Ronaldo SANCHEZ RAMIREZ (COL), 1-1

55 kg
GOLD - Hunter Lake LEWIS (USA)
SILVER - Roberto GONZALEZ MARTINEZ (MEX)
BRONZE – Julio Abimael DE PAZ POP (GUA)

60 kg
GOLD - Miguel Angel UGALDE AGUILAR (MEX) df.
Beau Reynald BARTLETT (USA), 9-0
BRONZE - Fernando FERRER CIPRIAN (DOM) df.
Joel Israel TURPO VELASQUEZ (PER), 8-0
BRONZE – Jadiel Orlando SILVERIO RODRIGUEZ (PUR) df. Victor Eduardo PEREZ DUARTE (GUA), 4-4

65 kg
GOLD - Carson Taylor MANVILLE (USA)
SILVER - Hector SANCHEZ ZAPATA (MEX)
BRONZE – Elizon Raul GONZALEZ MANZANO (VEN)

71 kg
GOLD - Juan Enrique MONTEMAYOR PEREZ (MEX) df. Aaron Isai GANDARA (USA), 5-2
BRONZE - Daniel David BELLO VEGA (VEN) df. Franco Gabriel CHIALANZA (ARG), 9-0
BRONZE – Brandon CALLE PEREZ (COL) df. Gabriel TELES DO NASCIMENTO (BRA), 8-0

80 kg
GOLD - Gerrit John NIJENHUIS (USA) df.
Daniel Alejandro VELIZ PEREZ (MEX), 11-1
BRONZE - Max Antonio MADRID DE LEON (PAN) df. Andres Eduardo CABALLERO LIMACO (PER), 8-7

92 kg
GOLD - Igor Fernando ALVES DE QUEIROZ (BRA) df. Alexander Camil PEREZ MAYORGA (MEX), 8-0
BRONZE - Santos Domingo CANTU (USA) df. Cristian Daniel SOLANO MENDEZ (CRC), fall 0:10

110 kg
GOLD - Chase Jordan THOMPSON (USA)
SILVER - Miguel Alejandro GUTIERREZ GARCIA
BRONZE – Jose Angel TORRES NAVARRO

U.S. Greco-Roman results

45 kg - Stevo Poulin (Schuylerville, N.Y.) – BRONZE
WIN Angel De Leon Santana (Dominican Republic), 8-0
LOSS Juan Gonzalez (Peru), 11-4
WIN Richard Montilla Flores (Venezuela), fall 2:00

48 kg – Sheldon Seymour (Troy, Pa.) - GOLD
WIN Pablo Nehe Tacam (Guatemala), fall 3:19

51 kg – Paxton Creese (Shakopee, Minn.) - SILVER
WIN Ronaldo Sanchez Ramirez (Colombia), 7-2
WIN Eduardo Lovera (Argentina), 5-1
LOSS Axel Salas Esquivel (Mexico), 3-2

55 kg – Hunter Lewis (Stoughton, Wisc.) - GOLD
WIN Kevin Carrasco (Panama), 8-0
WIN Jose Lopez Vargas (Nicaragua), 8-0
WIN Julio de Paz Pop (Panama), 10-0
WIN Roberto Gonzalez Martin (Mexico), 8-0

60 kg – Beau Bartlett (Wilkes-Barre, Pa.) - SILVER
WIN Jadiel Silverio Rodriguez (Puerto Rico), 8-0
WIN Victor Perez Duarte (Guatemala), 8-0
LOSS Miguel Ugale Aguilar (Mexico), 9-0

65 kg – Carson Manville (Lorton, Virginia) - GOLD
WIN Elizon Gonzalez Manzan (Venezuela), 8-0
WIN Josue Barrera Alvarado (Guatemala), 8-0
WIN Hector Sanchez Zapata (Mexico), 8-0

71 kg – Aaron Gandara (Somerton, Ariz.) - SILVER
WIN Brandon Calle Perez (Colombia), 18-12
WIN Gabriel Teles do Nascim (Brazil), 12-4
LOSS Juan Montemayer Perez (Mexico), 5-2

80 kg – Gerrit Nijenhuis (Eighty Four, Pa.) - GOLD
WIN Daniel Veliz Perez (Mexico), 11-1
WIN Ismael Chamba Criol (Ecuador), fall 0:31
WIN Max Madrid (Panama), fall 0:30
WIN Daniel Veliz Perez (Mexico), 11-1

92 kg – Santos Cantu (Salem, Oregon) - BRONZE
WIN Cristian Solano Mendez (Costa Rica), 8-0
WIN Jafet Rodriguez (Panama), 9-0
LOSS Alexander Perez Mayorg (Mexico)
WIN Cristian Solano Mendez (Costa Rica), fall 0:10

110 kg – Chase Thompson (Boca Raton, Fla.) - GOLD
WIN Jose Torres Navarro (Nicaragua), 9-0
WIN Miguel Gutierrez Garcia (Mexico), fall 3:09
WIN Mosheh Cotom Gonzalez (Guatemala), 5-2