U.S. men and women’s freestyle team to compete at Outstanding Ukrainian in Kiev, Ukraine, Feb. 23-25.

By Viviane Fracasso, USA Wrestling | Feb. 14, 2018, 6:09 p.m. (ET)

The United States will be sending a team of men and women freestylers to the XXII Outstanding Ukrainian Wrestlers and Coaches Memorial in Kiev, Ukraine, February 23-25.

The three-day long event will consist of a U.S. delegation made up of 24 men and 10 women.

Leading the men’s team is bronze medalist J’Den Cox (Columbia, Mo. / Titan Mercury WC.) The two-time World team member was a 2017 World bronze medalist and a three-time NCAA champion for Missouri.

Heavyweight Dom Bradley (Lincoln, Neb. / Sunkist Kids) will also represent the United States in Ukraine. Bradley was a 2009 Junior World champion and a two-time Pan American champion (2016 and 2017).

Wrestling at 79 kg/174 lbs. is three-time NCAA champion and Dan Hodge Trophy winner Alex Dieringer (Stillwater, Okla. / Titan Mercury WC). Dieringer was also a Junior World silver medalist.

National Team members Kyven Gadson (Waterloo, Iowa / Sunkist Kids) and BJ Futrell (Philadelphia, Pa. / Titan Mercury WC/Pennsylvania RTC) will compete at the Outstanding Ukrainian, with Gadson at 97 kg/213.8 lbs. and Futrell at 65 kg/143.3 lbs.

Other past NCAA champions on the tour include Nahshon Garrett (Cornell), Nicholas Megaludis (Penn State) and three-time NCAA champion Nazar Kulchytskyy (Wisconsin).

In women’s freestyle, 2016 World Team member Sarah Hildebrandt will be competing at 53 kg/116.8 lbs. Hildebrandt was a two-time Pan American Champion and a silver medalist at the respected 2017 Ivan Yarygin.

2017 World Team member and 2016 U.S. Olympic Trials runner-up Victoria Francis (Litchfield, Ill. /Titan Mercury) will be competing at 72 kg/158.7 lbs. Francis was a 2014 Junior World bronze medalist.

Maya Nelson (Denver, Colo. /Sunkist Kids) will wrestle at 63 kg/138.75 lbs. Nelson was a 2017 Junior World Champion and a 2017 U23 World Team member.
Wrestling at 50 kg/110 lbs. is three-time Junior World medalist Erin Golston (Colorado Springs, Colo. /NYAC).

2017 U23 World Team members Amy Fearnside (Jamestown, N.D. / Titan Mercury WC) and Dominique Parrish (Scotts Valley, Calif. / Burnaby Mountain WC) will both be competing for the USA in Ukraine with Fearnside at 50 kg/110.2 lbs. and Parrish at 55 kg/121.2 lbs.

Competing at 55 kg/121 lbs. is Ronna Heaton (Brookings, S.D. / Sunkist Kids) a UWW Cadet World gold medalist in 2015, and a Cadet World silver medalist in 2016. Heaton also came in second place at the 2017 U23 Team Trials.

Additional Senior Women’s freestyle team members to compete at Outstanding Ukrainian are Jacarra Winchester (Colorado Springs, Colo. / Titan Mercury WC) at 55 kg/121 lbs., Lauren Louive at 59 kg/130.0 lbs. (Iowa City, Iowa / Hawkeye WC) and Michaela Beck (New York, N.Y.) at 57 kg.

The tournament will have a Greco-Roman division but the U.S. will not be entering a delegation.

OUSTANDING UKRAINIAN MEMORIAL
At Kiev, Ukraine, Feb. 23-25


U.S. Men’s Freestyle Roster
57kg/125.6 lbs. – Frank Perrelli (Charlottesville, Va. / Titan Mercury WC)
57kg/125.6 lbs. – Josh Rodriguez (Guadalupe, Calif. / NDSU)
61kg/134.4 lbs. – Joe Colon (Cedar Falls, Iowa / Titan Mercury WC)
61kg/134.4 lbs. – Alan Waters (Columbia, Mo. / Titan Mercury WC)
61kg/134.4 lbs. – Nicholas Megaludis (Murrysville, Pa. / Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
61kg/134.4 lbs. – Nahshon Garrett (Tempe, Ariz. / Sunkist Kids)
61kg/134.4 lbs. – Brandon Wright (Bloomington, Ind. / New York AC)
61kg/134.4 lbs. – Jon Morrison (Orland Park, Ill. / OSU)
65kg/143.3 lbs. – Evan Henderson (Raleigh, N.C. / Titan Mercury WC)
65kg/143.3 lbs. – BJ Futrell (Philadelphia, Pa. / Titan Mercury WC/Pennsylvania RTC)
70kg/154.3 lbs. – Dylan Ness (Bloomington, Minn. / Minnesota Storm)
70kg/154.3 lbs. – Nazar Kulchytskyy (Stoughton, Wis. / Minnesota Storm)
74kg/163.1 lbs. – Dan Vallimont (Long Beach, N.Y. / Blue & Gold WC)
79kg/174.1 lbs. – Josh Asper (College Park, Md. / New York AC)
79kg/174.1 lbs. – Alex Dieringer (Stillwater, Okla. / Titan Mercury WC)
86kg/189.5 lbs. – Richard Perry (Philadelphia, Pa. / New York AC)
92kg/202.8 lbs. – J’Den Cox (Columbia, Mo./ Titan Mercury WC)
92kg/202.8 lbs. – Riley Lefever (Fort Wayne, Ind./Wabash College)
92kg/202.8 lbs. – Josh Manu (Navy-Marine Corps Mat Club)
92kg/202.8 lbs. – Timmy McCall (Raleigh, N.C. / Titan Mercury WC)
97kg/213.8 lbs. – Kyven Gadson (Waterloo, Iowa / Sunkist Kids)
97kg/213.8 lbs. – Blaize Cabell (Independence, Iowa / UNI)
125kg/275.5 lbs. – Dom Bradley (Lincoln, Neb. / Sunkist Kids)
125kg/275.5 lbs. – Zach Roseberry (Nokesville, VA / Delval)

U.S. Women’s Freestyle Roster

50kg/110.2 lbs. – Erin Golston (Colorado Springs, Colo. / New York AC/ OTC)
50kg/110.2 lbs. – Amy Fearnside (Colorado Springs, Colo. / Titan Mercury WC)
53kg/116.8 lbs. – Sarah Hildebrandt (Colorado Springs, Colo. / New York AC)
55kg/121.2 lbs. – Jacarra Winchester (Colorado Springs, Colo. / Titan Mercury WC)
55kg/121.2 lbs. – Dominique Parrish (Scotts Valley, Calif./ Burnaby Mountain WC
55kg/121.2 lbs. – Ronna Heaton (Brookings, S.D. / Sunkist Kids)
57kg/125.6 lbs. – Michaela Beck (New York, N.Y.)
59kg/130.0 lbs. – Lauren Louive (Iowa City, Iowa / Hawkeye WC)
65kg/143.3 lbs. – Maya Nelson (Denver, Colo. / Sunkist Kids)
72kg/158.7 lbs. – Victoria Francis (Colorado Springs, Colo. / Titan Mercury WC)

U.S. Delegation
National Freestyle Head Coach – Bill Zadick (Colorado Springs, Colo.)
Manager of Freestyle Programs – Joe Russell (Colorado Springs, Colo.)
National Freestyle Developmental Coach – Kevin Jackson (Colorado Springs, Colo.)
National Women’s Freestyle Head Coach – Terry Steiner (Colorado Springs, Colo.)
Coach – Brandon Slay (Philadelphia, Pa.)
Coach – Afsoon Johnson (El Cajon, Calif.)
Coach – Valentina Kalika (Los Angeles, Calif.)
Referee – James Stinson (Sulphur, La.)
Medical – Ryan Palmer (Carthage, Mo.)

Event Schedule (ET +7)

Friday, February 23

10:00 am – Qualification Rounds (Weights- FS: 57, 65, 74, 86, 97; FW: 50, 55, 59, 65, 72)
5:30 pm – Opening Ceremonies
6:00 pm – Semi-Finals (Weights- FS: 57, 65, 74, 86, 97; FW: 50, 55, 59, 65, 72)

Saturday, February 24

10:00 am – Qualification Rounds (Weights- FS: 61, 70, 79, 92, 125; FW: 53, 57, 62, 68, 76)
5:00 pm – Semi Finals (Weights- FS: 61, 70, 79, 92, 125; FW: 53, 57, 62, 68, 76)
6:00 pm – Finals (Weights- FS: 57, 65, 74, 86, 97; FW: 50, 55, 59, 65, 72)

Sunday, February 25

2:00 pm – Finals (Weights- FS: 61, 70, 79, 92, 125; FW: 53, 57, 62, 68, 76)