USA Wrestling U.S. Freestyle World...

U.S. Freestyle World Team Trials Challenge Tournament seeds released

By Gary Abbott, USA Wrestling | June 09, 2017, 5:44 p.m. (ET)

USA Wrestling has released the seeds for each weight class for the Challenge Tournament at the 2017 U.S. Freestyle World Team Trials, which will be held at the Bob Devaney Center at the University of Nebraska in Lincoln, Neb. on June 10.

Seeds were set for the Challenge Tournament portion of the competition, which will be held on Saturday, starting at 10:00 a.m. A committee with representatives of the wrestling clubs met and voted on the seeds. Every wrestler in the Challenge Tournament received a seed.

The top seeds for the Challenge Tournament at the 2017 U.S. World Team Trials are:
57 kg/125.5 lbs. - Tyler Graff, New Brunswick, N.J. (Titan Mercury WC)
61 kg/134 lbs. - Kendric Maple, West Lafayette, Ind. (Titan Mercury WC/Boilermaker RTC)
65 kg/143 lbs. - Zain Retherford, Benton, Pa. (Nittany Lion WC)
70 kg/154 lbs. - 1. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
74 kg/163 lbs. - Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC)
86 kg/189 lbs. - David Taylor, State College, Pa. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
97 kg/213 lbs. - Kyven Gadson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
125 kg/275 lbs. - Zachery Rey, Northampton, Pa. (Lehigh Valley WC)

Winners of Saturday morning’s Challenge Tournament in each weight class advance to the Championship Series on Saturday night.

Eight wrestlers had advanced directly to the best-of-three Championship Series, either by winning a medal at the 2016 Olympic Games or the 2016 World Championships, or by winning the 2017 U.S. Open. The athletes who are already in the Championship Series and will battle the Challenge Tournament winners are:
57 kg/125.5 lbs. – Tony Ramos, Chapel Hill, N.C. (Sunkist Kids WC/Tarheel RTC)
61 kg/134 lbs. – Logan Stieber, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
65 kg/143 lbs.– Frank Molinaro, Blacksburg, Va. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
70 kg/154 lbs.– James Green, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska WTC)
74 kg/163 lbs.– Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska WTC)
86 kg/189 lbs. – J’den Cox, Columbia, Mo. (Titan Mercury WC/Missouri WF)
97 kg/213 lbs.– Kyle Snyder, Woodbine, Md. (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
125 kg/275 lbs.– Nick Gwiazdowski, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC/Wolfpack RTC)

2017 U.S. FREESTYLE WORLD TEAM TRIALS CHALLENGE TOURNAMENT SEEDS

57 kg/125.5 lbs.

’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Tony Ramos, Chapel Hill, N.C. (Sunkist Kids WC/Tarheel RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Tyler Graff, New Brunswick, N.J. (Titan Mercury WC)
2. Nahshon Garrett, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
3. Nathan Tomasello, Parma, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
4. Nico Megaludis, State College, Pa. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
5. Zach Sanders, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
6. Frank Perrelli, Charlottesville, Va. (Titan Mercury WC/Cavalier RTC)
7. Alan Waters, Columbia, Mo. (Titan Mercury WC/Missouri WF)
8. Thomas Gilman, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
9. Darian Cruz, Allentown, Pa. (Lehigh)

61 kg/134 lbs.
’16 World medalist advances to Trials Finals series – Logan Stieber, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Kendric Maple, West Lafayette, Ind. (Titan Mercury WC/Boilermaker RTC)
2. Brandon Wright, Indianapolis, Ind. (RNO/IPWA)
3. Josh Kindig, Durham, N.C. (Sunkist Kids/Tar Heel WC)
4. Cody Brewer, Evanston, Ill. (Titan Mercury WC/Chicago RTC)
5. Jayson Ness, Bloomington, Minn. (Minnesota Storm)
6. Joe Colon, Cedar Falls, Iowa (Titan Mercury WC/Panther RTC)
7. Seth Gross, Rosemount, Minn. (Jackrabbit WC)
8. Chris Dardanes, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)

65 kg/143 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Frank Molinaro, Blacksburg, Va. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Zain Retherford, Benton, Pa. (Nittany Lion WC)
2. Bernard Futrell, Philadelphia, Pa. (Titan Mercury WC/Pennsylvania RTC)
3. Evan Henderson, Chapel Hill, N.C. (Titan Mercury WC)
4. Kellen Russell, Chelsea, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
5. Nick Dardanes, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC/Hawkeye WC)
6. Mario Mason, Moorestown, N.J. (Lehigh Valley WC)
7. Dean Heil, Brunswick, Ohio (Oklahoma State)
8. Jaydin Eierman, Columbia, Mo. (Missouri Wrestling Foundation)

70 kg/154 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – James Green, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC/Nebraska WTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
2. Nazar Kulchytskyy, Madison, Wis. (Titan Mercury WC)
3. Chase Pami, Philadelphia, Pa. (Sunkist Kids/Pennsylvania RTC)
4. Jason Nolf, Yatesboro, Pa. (Nittany Lion WC)
5. Alec Pantaleo, Canton, Mich. (Michigan RTC)
6. Jason Chamberlain, Fresno, Calif. (Titan Mercury WC)
7. Tommy Gantt, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC)
8. Dylan Ness, Bloomington, Minn. (Minnesota Storm)

74 kg/163 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska WTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (Titan Mercury WC/Finger Lakes RTC)
2. Alex Dieringer, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
3. Anthony Valencia, Bellflower, Calif. (Sunkist Kids)
4. Isaiah Martinez, Leemore, Calif. (Illinois RTC)
5. Kevin LeValley, Lewisburg, Pa. (Buffalo Valley RTC)
6. Chance Marsteller, New Park, Pa. (Dark Knights)

86 kg/189 lbs.
’16 Olympic medalist advances to Trials Finals series– J’den Cox, Columbia, Mo. (Titan Mercury WC/Missouri WF)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. David Taylor, State College, Pa. (Titan Mercury WC/Nittany Lion WC)
2. Richard Perry, Philadelphia, Pa. (New York AC/Pennsylvania RTC)
3. Nick Heflin, Bordentown, N.J. (Princeton WC)
4. Patrick Downey III, Baltimore, Md. (Unattached)
5. Kyle Crutchmer, Tulsa, Okla. (Titan Mercury WC/Cowboy WC)
6. Austin Trotman, Lincoln, Neb. (Titan Mercury WC)
7. Josh Asper, Annapolis, M.D. (Navy-Marines Corps Mat Club)
8. Joe Rau, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)

97 kg/213 lbs.
’16 Olympic medalist advances to Trials Finals series – Kyle Snyder, Woodbine, Md. (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Kyven Gadson, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
2. Dustin Kilgore, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Micah Burak, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
4. Nathan Burak, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
5. Kallen Kleinschmidt, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. Ty Walz, Cleveland, Ohio (Titan Mercury WC)
7. Blaize Cabell, Cedar Falls, Iowa (Valley RTC)
8. Nikko Reyes, Fresno, Calif. (Valley RTC)
9. Hayden Zillmer, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
10. Matt Williams, Apple Valley, Calif. (Road Runner WC)

125 kg/275 lbs.
’17 U.S. Open champion advances to Trials finals series – Nick Gwiazdowski, Raleigh, N.C. (Titan Mercury WC/Wolfpack RTC)
World Team Trials Challenge Tournament Seeds
1. Zachery Rey, Northampton, Pa. (Lehigh Valley WC)
2. Dom Bradley, Ames, Iowa (Sunkist Kids)
3. Bobby Telford, Iowa City, Iowa (Titan Mercury WC)
4. Tony Nelson, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Justin Grant, Easton, Pa. (New York AC)
6. Nathan Butler, Leavenworth, Kan. (Stanford-California RTC)