USA Wrestling Expected U.S. entrie...

Expected U.S. entries for Dave Schultz Memorial International

By USA Wrestling | Jan. 30, 2017, 7:03 p.m. (ET)

Expected U.S. entries for Dave Schultz Memorial International
(as of January 30)

Men’s Freestyle


57 kg/125.5 lbs.
Joe Colon (Titan Mercury)
Tony DeCesare (Air Force Prep)
Tyler Graff (NYAC)
Jackson Henson (Sunkist Kids)
Sebastian Rivera (Chicago WC)
Nodir Safarov (NYAC)
Zach Sanders (Minnesota Minnesota Storm)
Matthew Schmitt (Sunkist Kids)
David Terao (Titan Mercury)
Jarrod Patterson (Titan Mercury)
Frank Perrelli (Titan Mercury)
Daniel Vega (Titan Mercury)

61 kg/134 lbs.
Dalton Brady (Sunkist Kids)
Daniel DeShazer (Minnesota Storm
Johnni DiJulius (Golden Pride WC)
Nahshon Garrett (Sunkist Kids)
Easton Hargrave (PEWC)
Joshua Kindig (Sunkist Kids)
Joey Lazor (Panther WC)
Nicholas Lee (Nittany Lion WC)
Vincent Leone (Rhino WC)
Darrius Little (Lehigh Valley WC)
Shelton Mack (Titan Mercury)
Keegan Moore (Sunkist Kids)
Jake Tanebaum(Cardinal WC)
Alan Waters (Titan Mercury)

65 kg/143 lbs.
Leroy Barnes (Missouri WF)
Ryan Deakin (Chicago RTC)
Dave Habat (NYAC)
Evan Henderson (Titan Mercury)
Nazar Kulchytskyy (Titan Mercury)
Darrius Little (Lehigh Valley AC)
Mario Mason (Lehigh Valley AC)
Robbie Mathers (Sunkist Kids)
Daniel Neff (Buffalo Valley WC)
Jordan Oliver (Sunkist Kids)
Kellen Russell (NYAC)
Hunter Stieber (Titan Mercury)
Cole Zempel (GRIT Athletics WC)

70 kg/154 lbs.
Jason Chamberlain (Titan Mercury)
Mike Depalma (Titan Mercury)
Thomas Gantt (Titan Mercury)
Nazar Kulchytskyy (Titan Mercury)

74 kg/163 lbs.
Trace Carello (Air Force Prep)
Vladyslav Dombrovskiy (WCAP)
Quinton Godley (Titan Mercury)
Michael Moreno (Titan Mercury)
Kevin LeVallley (Buffalo Valley RTC)
Markus Scheidel (Titan Mercury)
John Staudenmayer (Sunkist Kids)
Nestor Taffur (Lehigh Valley WC)
Jacob Ward (Air Force Prep)

86 kg/189 lbs.
Joshua Asper (Naval Academy)
Vic Avery (Titan Mercury)
Canaan Bethea(Patriot)
Quinton Godley (Titan Mercury)
Timmy McCall (Titan Mercury)
John Staudenmayer (Sunkist Kids)
Victor Terrell (WCAP)
Austin Trotman (Titan Mercury)
Larry Watson (unattached

97 kg/213 lbs.
Braden Atwood (Sunkist Kids)
Micha Burak (Titan Mercury)
Blaize Cabell (Panther WC)
Jeffery "JT" Felix (Titan Mercury)
Kyven Gadson (Sunkist Kids)
Dustin Kilgore (Sunkist Kids)
Joshua Manu (Naval Academy)

125 kg/275 lbs.
Braden Atwood (Sunkist Kids)
Dom Bradley (Sunkist Kids)
Justin Grant (NYAC)
Joseph Hensley (Air Force Prep)

Women’s Freestyle

48 kg/105.5 lbs.
Britnee Cook (Choker WC)
Charlotte Fowler (Campbellsville)
Erin Golston (NYAC)
Autum Gordon (Lancaster)
Cody Pfau (Titan Mercury)

53 kg/116.5 lbs.
Deanna Betterman (Sunkist Kids)
Whitney Conder (WCAP)
Andribeth Rivera (Puerto Rico)
Jacarra Winchester (Titan Mercury)

55 kg/121 lbs.
Kelsey Campbell (Sunkist Kids)
Trinity Griffin (Sunkist Kids)
Ronna Heaton (Sunkist Kids)

58 kg/128 lbs.
Randi Beltz (Titan Mercury)
Shelby Hall (Campbellsville)
Lauren Louive (NYAC)
Kayla Miracle (Sunkist Kids)
Koral Sugiyama (Campbellsville)
Areana Villaescusa (WCAP)

60 kg/132 lbs.
Jenna Burkert (WCAP)
Sophia Carson (Campbellsville)

63 kg/138.75 lbs.
Raquel Grey (Choker WC)
Amanda Hendey (Titan Mercury)
Maya Nelson (Sunkist Kids)
Ashlynn Ortega (FOWR)
Jenn Page (Titan Mercury)
Alexis Porter (NYAC)

69 kg/152 lbs.
Erin Clodgo (Sunkist Kids)
Skylar Grote (NYAC)
Forrest Molinari (Titan Mercury)
Elena Pirozhkova (Titan Mercury)
Julia Salata (NYAC)
Jenae Shannon (Choker WC)

75 kg/165 lbs.
Kacie Moorehouse (Choker WC)

Greco-Roman

59 kg/130 lbs.
Brian Alonzo (Auburn)
Mike Fueffinger (WCAP)
Sammy Jones (NYAC)
Justin LeValle (Minnesota Storm)
Lawson Ludwin (Tiger)
Jesse Thielke (NYAC)
Dalton Roberts (NYAC)

66 kg/145 lbs.
Clay Frost (Charger)
Rodolfo Gullen
Randon Miranda (NYAC)
Dylan Ness (Minnesota Storm)
Travis Rice (NMU-OTS)
Alejandro Sancho (NMU-OTS)
Steven Thara (Dim Mak)
Jessy Williams (NMU-OTS)
Robert Zyko (WCAP)

71 kg/156 lbs.
Brad Dolezal (Minnesota Storm)
Isaac Dukes (WCAP)
Anthonie Linares (NMU-OTS)
Chase Nelson (Minnesota Storm)
Ravanghn Perkins (NYAC)
Dylan Reel (Minnesota Storm)
Kamariddin Zayniddinov (Eagles)

75 kg/165 lbs.
Kamal Bey (Sunkist Kids)
Curt Calovecchi (NMU-OTS)
Dillon Cowan (WCAP)
Corey Fitzgerald (NMU-OTS)
Alec Ortiz (Minnesota Storm)
Jesse Porter(NMU-OTS)
Kendrick Sanders (NMU-OTS)
Colin Schubert (NMU-OTS)
Jacob Volkmann (Minnesota Storm)

80 kg/176 lbs.
Zackery Bickford(NMU-OTS)
Cheney Haight (NYAC)
Jon Jay (FLWC)
Darnell Lollis (Harvey)
CJ Meyers (WCAP)
Geordan Speiller (Florida Jets)
Barrett Stanghill (Minnesota Storm)
John Stefanowicz(Mines)

85 kg/187 lbs.
Easton Hargrave (Choker WC)
Khymba Johnson(NMU-OTS/NYAC)
Brandon Marshall (NMU-OTS)
Vaughn Monreal-Berner(Marines)
Jeff Palmeri (FLWC)
Ben Provisor (NYAC)
Kevin Radford (Sunkist Kids)

98 kg/ 215.5lbs
G’Angelo Hancock (Sunkist Kids/NYAC)
Trent Osnes (Marines)
Spencer Wilson (NMU-OTS)
Hayden Zillmer (Minnesota Storm)

130 kg/286 lbs.
Malcolm Allen (Minnesota Storm)
Christopher Pierce (unattached)