WBU Pioneers tab six champions at Wayland Women's Invitational

By Taylor Miller, USA Wrestling | Dec. 03, 2017, 4:35 p.m. (ET)

PLAINVIEW, Texas – Wayland Baptist women’s wrestling team scored six champions at its host event, Wayland Women’s Invitational, in Plainview, Texas, on Saturday.

Turning in gold-medal performances for the Pioneers were 2017 Junior World bronze medalist Asia Ray at 101 pounds, Rhonda Johnson at 116 pounds, 2017 Junior Pan-Am bronze medalist Gabriela Ramos at 123 pounds, two-time WCWA champion Brittany Marshall at 170 pounds and Alexis Tarango at 191 pounds.

At 136 pounds, a three-time WCWA All-American and current student assistant coach for WBU Tarkyia Mensah was the sixth champion for the squad.

Emmanuel Baptist won three titles on Saturday, coming from 2017 U23 World team member Cody Pfau at 109 pounds, Abigail Nette at 130 pounds and 2015 Cadet World bronze medalist Kayla Marano at 143 pounds.

The tenth champion was Ottawa University sophomore Kendra Kehrli, who won the 155-pound bracket.

WAYLAND WOMEN’S INVITATIONAL
at Plainview, Texas, Dec. 2, 2017

Final results
101 pounds
1st - Asia Ray (Wayland Baptist University) won by fall over Charliette Hamer (Emmanuel) (Fall 2:20)
3rd - Alisha Elizalde (Unattached) won by fall over Noel (Paeton) Preciado (Richland Community College) (Fall 1:10)

109 pounds
1st - Cody Pfau of Emmanuel
2nd - Maria Vidales of Emmanuel
3rd - Iesha Washington of Lion Wrestling Club
4th - Evelynn Simmons of Wayland Baptist University

Round 1
Maria Vidales (Emmanuel) won by decision over Evelynn Simmons (Wayland Baptist University) (Dec 13-6)
Cody Pfau (Emmanuel) won by fall over Iesha Washington (Lion Wrestling Club) (Fall 1:28)

Round 2
Iesha Washington (Lion Wrestling Club) won by tech fall over Evelynn Simmons (Wayland Baptist University) (TF 12-2)
Cody Pfau (Emmanuel) won by tech fall over Maria Vidales (Emmanuel) (TF 11-1)

Round 3
Cody Pfau (Emmanuel) won by fall over Evelynn Simmons (Wayland Baptist University) (Fall 1:44)
Maria Vidales (Emmanuel) won by tech fall over Iesha Washington (Lion Wrestling Club) (TF 12-2)

116 pounds
1st - Rhonda Johnson (Wayland Baptist University) won by fall over Victoria Gutierez (Emmanuel) (Fall 0:55)
3rd - Alexis Encinas (Emmanuel) won by tech fall over Shania Magdelano (Ottawa) (TF 12-2)

123 pounds
1st - Gabriela Ramos of Unattached
2nd - Leah Olguin of Wayland Baptist University
3rd - Tiffany Juarez of Ottawa

Round 1
Leah Olguin (Wayland Baptist University) won by forfeit over Tiffany Juarez (Ottawa) (FF)

Round 2
Gabriela Ramos (Unattached) won by decision over Leah Olguin (Wayland Baptist University) (Dec 8-5)

Round 3
Gabriela Ramos (Unattached) won by forfeit over Tiffany Juarez (Ottawa) (FF)

130 pounds
1st - Abigail Nette (Emmanuel) won by tech fall over Rebekah Cordova (Wayland Baptist University) (TF 16-6)
3rd - Asia Igafo (Wayland Baptist University) won by fall over Charline Heagemaster (Emmanuel) (Fall 3:00)

136 pounds
1st - Tarkyia Mensah (Unattached) won by tech fall over Breanna Dudoit-Vasquez (Unattached) (TF 11-0)
3rd - Sadie Tackett (Emmanuel) won by tech fall over Jessica Carbajal (Richland Community College) (TF 11-1)

143 pounds
1st - Kayla Marano (Emmanuel) won by fall over Marina Briceno (Wayland Baptist University) (Fall 2:04)
3rd - Brittany Bates (Wayland Baptist University) won by decision over Astrid Silva (Emmanuel) (Dec 8-2)

155 pounds
1st - Kendra Kehrli (Ottawa) won by decision over Felicity Bryant (Emmanuel) (Dec 8-0)
3rd - Ophelia Lara (Emmanuel) won by fall over Chanel Criner (Unattached) (Fall 2:35)

170 pounds
1st - Brittany Marshall (Wayland Baptist University) won by tech fall over Genesis Simpson (Richland Community College) (TF 10-0)

191 pounds
1st - Alexis Tarango of Wayland Baptist University
2nd - Marissa Patterson of Unattached
3rd - Briana Jordan of Emmanuel
4th - Maranda Dornan of Ottawa
5th - Brittany Alva of Ottawa

Round 1
Briana Jordan (Emmanuel) won by fall over Brittany Alva (Ottawa) (Fall 2:30)
Marissa Patterson (Unattached) won by fall over Maranda Dornan (Ottawa) (Fall 1:58)

Round 2
Alexis Tarango (Wayland Baptist University) won by fall over Marissa Patterson (Unattached) (Fall 1:40)
Briana Jordan (Emmanuel) won by fall over Maranda Dornan (Ottawa) (Fall 4:52)

Round 3
Alexis Tarango (Wayland Baptist University) won by tech fall over Maranda Dornan (Ottawa) (TF 11-0)
Marissa Patterson (Unattached) won by fall over Brittany Alva (Ottawa) (Fall 1:35)

Round 4
Alexis Tarango (Wayland Baptist University) won by fall over Brittany Alva (Ottawa) (Fall 2:10)
Marissa Patterson (Unattached) won by tech fall over Briana Jordan (Emmanuel) (TF 12-1)

Round 5
Alexis Tarango (Wayland Baptist University) won by tech fall over Briana Jordan (Emmanuel) (TF 11-0)
Maranda Dornan (Ottawa) won by decision over Brittany Alva (Ottawa) (Dec 11-6)