Auen, Hancock win golds and Porter takes bronze in Klippan Cup in Sweden

By Timothy Hands, FivePointMove.com | Oct. 29, 2016, 4:38 p.m. (ET)
Photos of Jordan Auen and G’Angelo Hancock by Lucas Steldt

For the USA, the 2016 Klippan Cup of Greco-Roman wound up being a successful first stop on the fall tour of Sweden.

Jordan Auen (59 kg, NMU-OTS) and G’Angelo Hancock (98 kg, NYAC-OTC) advanced through two challenging brackets to come away with gold while Jesse Porter (75 kg, NYAC-OTS) claimed third place.

Although billed as a Senior-level event, the Klippan Cup, held in Klippan, Sweden, was heavy on Junior talent and highlighted a few wrestlers with legitimate international experience.

The constantly-improving and dynamic Auen got on a roll early, moving past Martin Ahl (Alebrottarna) on the strength of a technical superiority victory. He was then faced with two tough tests in a row– Yunus Zhorabek (BK Athén), whom he defeated 4-4 via criteria, and fellow American, high school senior Jordan Martinez, the latter being a 7-5 win for Auen. In the finals, Auen earned a nice victory over talented Anton Rosen (Klippans BK), 12-3 to cap his day and start his trip overseas off in style.

19-year old phenom Hancock similarly burst out of the gate. The 2016 Junior bronze medalist found little trouble mowing through Mathias Bak (BK Thrott), Billy Rääf (Sandvikens BK), and USA teammate Anthony Riopelle (NMU-OTS). It was three consecutive tech falls for Hancock, who looked to be on his way towards a drama-free tournament win.

But waiting for him in the battle for gold was another former Junior World Team member, Emil Sandahl (HBK Bergania). There wouldn’t be another whitewash, as the score remained tight throughout. In the end, Hancock prevailed with a 2-1 win to wrap up the tournament and add onto to his impressive 2016 campaign.

New York native Jesse Porter, who seems to open people’s eyes every time he takes the mat, looked like he, too, was going to wind up with a special day. Porter started off by defeating Sebastian Aak (Kolbotn IL) and American upstart Giuseppe Rios (NMU-OTS), both via tech. However, he’d run into trouble in the next round against Khalid Kerchiev (Västerås BK), falling 8-0. But Porter rebounded quite nicely in the consolation round, getting by Kristian Karolak (BK Athén) 12-4.

2016 Klippan Cup Notes
•USA finished in second place behind Huddinge BK.
•High schoolers Martinez and Alston Nutter (NMU-OTS) each had their moments. Nutter went up a weight class to 66 kilograms and acquitted himself quite well in the process, going 2-2. He was defeated in his last match by 2016 University National champion Austin Morrow.
•Morrow himself went 2-2.
•Corey Fitzgerald (NMU-OTS), who took a silver at the Eduardo Campbell Cup a few weeks ago, finished 1-2 on the day.
•Kendrick Sanders (NYAC-OTS) did not compete.

To follow the national and international Greco-Roman scene in depth, visit FivePointMove.com

KLIPPAN CUP
At Klippan, Sweden, October 29


59 kg/130 lbs.
Gold - Jordan Auen (USA)
Silver - Anton Rosen (Klippan BK)
Bronze - Yunus Zhorabek (BK Athén)

66 kg/145.5 lbs.
Gold - Simon Erlandsson (BK Pan)
Silver - Alexander Bica (NS Sparta)
Bronze - Danielo Di Feola (Orgryte IS)

71 kg/156 lbs.
Gold - Daniel Soini (Huddinge BK)
Silver - Timmy Widenheim (BK Ore)
Bronze - Baber Ali (Marsvinsholms IF)

75 kg/165 lbs.
Gold - Khalid Kerchiev (Västerås BK)
Silver - Jacob Brink (Klippan BK)
Bronze - Jesse Porter (USA)

80 kg/176 lbs.
Gold - Bogdan Kourinnoi (Huddinge BK)
Silver - Alex Kessidis (Huddinge BK)
Bronze - Alexander Jersgren (Marsvinsholms IF)

85 kg/187.5 lbs.
Gold - Dimitris Tsekeridis (PAOK Wrestling Team Greece)
Silver - Eividas Stankevičius (Klippan BK)
Bronze - Aleksandar Stjepanetic (Björnekulla BK++++)

98 kg/215 lbs.
Gold - Dimitris Tsekeridis (PAOK Wrestling Team Greece)
Silver - Eividas Stankevičius (Klippan BK)
Bronze - Aleksandar Stjepanetic (Björnekulla BK)

130 kg/286 lbs.
Gold - Sebastian Maple Born (BK Pan)
Silver - Oskar Persson (BK Pan)

U.S. Greco-Roman performances

59 kg/130 lbs. – Jordan Auen, gold medal
WIN Martin Ahl (Alebrottama), tech. fall 8-0
WIN Yunus Zhorabek (BK Athen), pin
WIN Jordan Martinez (USA), 7-5
WIN Anton Rosen (Klippan BK), tech. fall 12-3

59 kg/130 lbs. – Eric Spence, 4th
LOSS Anton Rosen (Klippan BK), tech. fall 10-1
WIN Anton Holk (Solberg SK), tech. fall 18-9
LOSS Yunus Zhorabek (BK Athen), tech. fall 11-0

59 kg/130 lbs. – Jordan Martinez, 5th
LOSS Yunus Zhorab ek (BK Athen), tech. fall 9-0
WIN Martin Ahl (Albrottama), tech. fall 12-4
LOSS Jordan Auen (USA), 7-5

66 kg/145.5 lbs. – Austin Morrow, 5th
WIN Joakim Fagerlund (Hudding BK), 3-2
LOSS Hussam Omar (Gellivare SK), tech. fall 8-0
WIN Alston Nutter (USA), tech. fall 9-0
LOSS Simon Wrlandsson (BK Pan), 6-1

66 kg/145.5 lbs. – Alston Nutter, 7th
WIN Mahmad Mahmad (Falkipings ABK), tech. fall 9-0
WIN Riley Briggs (USA), pin
LOSS Simon Wrlandsson (BK Pan), tech fall 8-0
LOSS Austin Morrow (USA), tech. fall 9-0

66 kg/145.5 lbs. – Britton Holmes, 8th
LOSS Alexander Bica (NS Sparta), tech. fall 9-1
WIN Aaron Kliamovich (USA), tech. fall 12-0
LOSS Danielo Di Feola (Orgryte IS), pin

66 kg/145.5 lbs. – Riley Briggs, 14th
LOSS Simon Erlandsson (BK Pan), tech. fall 9-0
LOSS Alston Nutter (USA), pin

66 kg/145.5 lbs. – Aaron Kliamovich, 10th
LOSS Andre Jonsson (BK Trim), tech. fall 8-0
LOSS Britton Holmes (USA), tech. fall 12-0

71 kg/156 lbs. – Logan Kass, dnp/12th
LOSS Simon Aquila (Venersborg ABK), pin
LOSS Avto Goolashvili (Tramway wrestling), tech. fall 12-4

71 kg/156 lbs. – Colin Schubert, dnp/13th
LOSS Andre Iceberg (Varsberg BolS), 10-4
LOSS Timmy Widenheim (BK Ore), tech. fall 8-0

71 kg/156 lbs. – David Prado, dnp/14th
LOSS Daniel Soini (Huddinge BK), tech fall 8-0
LOSS Simon Aquila (Vandersbor ABK), tech. fall 11-0

75 kg/165 lbs. – Jesse Porter, bronze medal
WIN Sebastian Aak (Kolbotn IL), tech. fall 8-0
WIN Giuseppe Rios (USA), tech. fall 9-0
LOSS Khalid Kerchiev (Vasteras BK), tech. fall 8-0
WIN Kristian Karolak (BK Athen), tech. fall 12-4

75 kg/165 lbs. – Corey Fitzgerald, 5th
LOSS Jacob Brink (Klippan BK), 5-2
WIN Liam Kristensen (Bjornelulla BK), pin
LOSS Kristian Karolak (BK Athen), 17-9

75 kg/165 lbs. – Michael Donato, 6th
LOSS Khalid Kerchiev (Vasteras BK), 16-11
LOSS Sebastian Aak (Kolbotn IL), pin

75 kg/165 lbs. – Giuseppe Rios, 9th
LOSS Jesse Porter (USA), tech. fall 9-0

85 kg/187.5 lbs. – Tommy Brackett, 5th
LOSS Aleksandar Stjepanetic (Bjornekulla BK), tech. fall 9-0
WIN Blake Smith (USA), pin
LOSS Dimitris Tsekeridis (PAOK Wrestling Team Greece), tech fall 8-0

85 kg/187.5 lbs. – Austin Choan, 6th
LOSS Anton Olsson (BK Ore), tech. fall 9-0
WIN Chritos Andreanidis (HBK Bergania), 7-4
LOSS Eividas Stankevicius (Klippan BK), tech. fall 8-0

85 kg/187.5 lbs. – Blake Smith, 8th
LOSS Dimitris Tsekeridis (PAOK Wrestling Team Greece), tech. fall 9-0
LOSS Tommy Brackett (USA), pin

98 kg/215 lbs. – G’Angelo Hancock, gold medal
WIN Mathias Back (BK Thrott), tech. fall 11-0
WIN Billy Raaf (Sandviken BK), tech. fall 8-0
WIN Anthony Riopelle (USA), tech. fall 10-0
WIN Emil Sandahl (HBK Bergania), 2-1

98 kg/215 lbs. – Anthony Riopelle, 4th
WIN Billy Raaf (Sandviken BK), pin
WIN Donald Persson (BK Pan), pin
LOSS G’Angelo Hancock (USA), tech. fall 10-0
LOSS Leon Kessidis (Huddinge BK), tech. fall 8-0

98 kg/215 lbs. – Spencer Wilson, 7th
LOSS Leon Kessidis (Huddinge BK), tech. fall 10-0
LOSS Emil Sannahl (HBK Bergania), tech. fall 9-0