USA Wrestling Greco-Roman and wome...

Greco-Roman and women's freestyle seeds released for final day of U.S. Senior Nationals

By Richard Immel, USA Wrestling | Dec. 17, 2016, 6:41 p.m. (ET)

 
 Victoria Anthony awarded top seed at 48 kg in women's freestyle.
Photo: Tony Rotundo, WrestlersAreWarriors.com.
LAS VEGAS – The seeds have been set for the final day of Greco-Roman and women’s freestyle competition at the U.S. Senior Nationals held at the Westgate Las Vegas Resort and Casino.

The Greco-Roman weight classes competing on Sunday are 80 kg, 85 kg, 98 kg and 130 kg. The number of seeds per weight in Greco-Roman were determined on a weight-by-weight basis at the discernment of club representatives.

Taking the mat tomorrow on the women’s freestyle side are wrestlers at 48 kg, 53 kg, 55 kg and 58 kg. The top four wrestlers were seeded in each women’s freestyle weight class.

Complete brackets and a live stream of the U.S. Senior Nationals can be found on Flowrestling.com.

U.S. Senior Nationals Brackets

Greco-Roman Seeds
80 kg/176 lbs.

1. Jon Anderson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
2. Cheney Haight, Orem, Utah (New York AC)
3. Courtney Meyers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
4. Jon Jay Chavez, Ithaca, N.Y. (New York AC)
5. Barrett Stanghill, Philipsburg, Mont. (Minnesota Storm)

85 kg/187 lbs.
1. Ben Provisor, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Lucas Sheridan, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
3. Kevin Radford, Fayetteville, N.C. (Sunkist Kids)
4. Khymbakhy Johnson, Sacramento, Calif. (New York AC)
5. Ryan Hope, Colorado Springs, Colo. (New York AC)

98 kg/215.5 lbs. 
1. G’Angelo Hancock, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Hayden Zillmer, Fargo, N.D. (Minnesota Storm)
3. Zach Merrill, Norman, Okla. (Titan Mercury WC)
4. James Souza, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
5. Daniel Miller, Jacksonville, N.C. (U.S. Marines)
6. Enock Francois, Ithaca, N.Y. (New York AC)

130 kg/286 lbs.
1. Toby Erickson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
2. Jacob Mitchell, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
3. Eric Fader, Jacksonville, N.C. (U.S. Marines)
4. Christopher Pierce, Lemont Furnace, Pa. (Patriot Elite WC)

Women’s Freestyle Seeds
48 kg/105.5 lbs.

1. Victoria Anthony, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
2. Erin Golston, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Allene Somera, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
4. Marina Doi, Kingsburg, Calif. (Titan Mercury WC)

53 kg/116.5 lbs.
1. Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
2. Dajan Treder, Anchorage, Alaska (Jamestown)
3. Cassidy Jasperson, League City, Texas (Aries WC)
4. Christina Powell, Marshall, Mo. (Viking WC)

55 kg/121 lbs.
1. Kelsey Campbell, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
2. Jacarra Winchester, Marshall, Mo. (Titan Mercury WC)
3. Deanna Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Brieana Delgado, Edmond, Okla. (Aries WC)

58 kg/128 lbs.
1. Kayla Miracle, Campbellsville, Ky. (Sunkist Kids)
2. Randi Beltz, Chesterfield, Mo. (Titan Mercury WC)
3. Becka Leathers, Choctaw, Okla. (Titan Mercury WC)
4. Megan Black, Batavia, Iowa (McKendree)