USA Wrestling releases women’s freestyle Olympic Team Trials rankings

By USA Wrestling | April 05, 2016, 6:25 p.m. (ET)
Helen Maroulis is shown in action at the 2015 World Team Trials. Maroulis, a 2015 World champion at 55 kg, received the No. 1 ranking at 53 kg going into Iowa City.

USA Wrestling has released a special set of women’s freestyle rankings for those athletes qualified to compete at the U.S. Olympic Team Trials at Carver-Hawkeye Arena in Iowa City, Iowa on April 9-10.

Rankings have been set for the top eight wrestlers for each of the six Olympic weight classes based on following criteria: 1) head-to-head victories, 2) wins over common opponents and 3) whether or not an athlete was a member of the 2015 U.S. World Team. Results that were considered include any tournament an athlete has competed in since Jan. 1, 2015. This includes both domestic and international matches during that time period.

A computer system which compiled all of the relevant data was used to help create these rankings.

By winning a medal at the 2015 World championships Adeline Gray has advanced to the best-of-three Championship Series at 75 kg and will not participate in the morning Challenge Tournament in Iowa City.

The following rankings will serve as the baseline for which athletes will be seeded at the U.S. Olympic Team Trials. All athletes who have currently qualified for the U.S. Olympic Team Trials are listed below, but only the top-eight have received a ranking. At the seeding meeting in Iowa City, all of the athletes entered will receive a seed and byes will be placed accordingly to the highest seeded wrestlers.

Official U.S. Olympic Team Trials seeding per weight class is subject to change based upon the coaches seeding meeting after wrestlers weigh-in in Iowa City.

Men’s freestyle rankings were released on April 1. The Greco-Roman rankings will be released tomorrow on April 6.

U.S. Olympic Team Trials Women’s Freestyle Qualifier Rankings

48 kg/105.5 lbs.
Top Eight Ranking
1. Alyssa Lampe, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Victoria Anthony, Huntington Beach, Calif. (Titan Mercury WC)
3. Clarissa Chun, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
4. Erin Golston, Lake In The Hills, Ill. (New York AC/OTC)
5. Nicole Woody, Odenton, Md. (Terrapin WC)
6. Cody Pfau, Brush, Colo. (Titan Mercury WC)
7. Breonnah Neal, Clemons, N.C. (Titan Mercury WC)
8. Marina Doi, Kingsburg, Calif. (Titan Mercury WC)

Additional Qualifiers
Regina Doi, Kingsburg, Calif. (Titan Mercury WC)
Candace Workman, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
Sarah Allen, Huber Heights, Ohio (Cumberlands)
Ashley Iliff, Newton, N.J. (King)
Tayler Resuriz, League City, Texas (McKendree)
Alesha Zappitella, Brighton, Mich.(unattached)
Brittney Taylor, Omaha, Neb. (Omaha)

53 kg/116.5 lbs.
Top Eight Ranking
1. Helen Maroulis, Huntington Beach, Calif. (Sunkist Kids)
2. Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
3. Michaela Hutchison, Lebanon, Ill. (Titan Mercury WC)
4. Haley Augello, Lockport, Ill. (NYAC/OTC)
5. Katherine Fulp-Allen, Colorado Springs, Colo. (NYAC/OTC)
6. Sarah Hildebrandt, Colorado Springs, Colo. (NYAC/OTC)
7. Sharon Jacobson, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
8. Carlene Sluberski, Fredonia, N.Y. (New York AC)

Additional Qualifiers
Jessica Medina, Champaign, Ill. (Sunkist Kids)
Deanna Betterman, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Samantha Klingel, Kregesville, Pa. (King)
Cady Chessin, Los Gatos, Calif. (Menlo College)
Shelby Morrison, Amarillo, Texas (Oklahoma City)
Amy Fearnside, Jamestown, N.D. (Titan Mercury WC)
Rachel Archer, Winlock, Wash. (Oklahoma City Univ.)
Dajan Treder, Anchorage, Alaska, (Jimmie WC)
Christina Powell, Powder Springs, Ga. (Missouri Valley)

58 kg/128 lbs.
Top Eight Ranking
1. Alli Ragan, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Teshya Alo, Honolulu, Hawaii (Titan Mercury WC)
3. Kelsey Campbell, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
4. Kayla Miracle, Campbellsville, Ky. (Sunkist Kids)
5. Leigh Jaynes-Provisor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
6. Maya Nelson, Denver, Colo. (Sunkist Kids)
7. Jenna Burkert, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
8. Becka Leathers, Choctaw, Okla. (Titan Mercury WC)

Additional Qualifiers
Randi Beltz, Chesterfield, Mo. (Titan Mercury WC)
Arian Carpio, Tempe, Ariz. (Sunkist Kids)
Megan Black, Batavia, Iowa (McKendree)
Dominique Parrish, Scotts Valley, Calif. (Simon Fraser)
Natalia Hinojo, El Paso, Texas (Oklahoma City)
Shelby Hall, Doylestown, Ohio (Campbellsville)
Rosemary Flores, Staten Island, N.Y. (Campbellsville)
Tarkiya Mensah. Katy, Texas (Wayland Baptist)
Trinity Griffin, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
Lauren Louive, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)

63 kg/138.75 lbs.
Top Eight Ranking
1. Elena Pirozhkova, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)
2. Erin Clodgo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Amanda Hendey, San Gabriel, Calif. (Titan Mercury WC)
4. Jennifer Page, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
5. Mallory Velte, Sacramento, Calif. (Titan Mercury WC)
6. Alexis Porter, Ballston Lake, N.Y. (NYAC/MWC)
7. Hannah Jewell, Grand Blanc, Mich. (King University)
8. Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army WCAP)

Additional qualifiers
Monica Ramirez, Baldwin Park, Calif. (Lindenwood)
Francesca Giorgio, Reading, Pa. (Simon Fraser)
Maggie Douma, Napa, Calif. (Oklahoma City)
Olivia Seppinni, Rocklin, Calif. (McKendree)
Shai Mason (Jamestown, N.D./Titan Mercury WC)
Rachael Shannon, Ballwin, Mo. (Xtreme Training)
Axa Molina, Federal Way, Wash. (Lindenwood Women’s Wrestling)

69 kg/152 lbs.
Top Eight Ranking
1. Tamyra Mensah, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
2. Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
3. Brittney Roberts, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Julia Salata, Canton, Mich. (NYAC/OTC)
5. Forrest Molinari, Benicia, Calif. (Titan Mercury WC)
6. Rachel Watters, Ankeny, Iowa (Gator/OKCU Women’s RTC)
7. Jessika Rottier, Little Suamico, Wis. (Cumberlands)
8. Veronica Carlson, Rock Hill, S.C. (New York AC)

Additional qualifiers
Lisa Gonzalez, Rio Grande City, Texas (Lindenwood Women`s WC)
Brittany David, St. Charles, Mo. (Lindenwood Women`s WC)
Lorrie Ramos, Williamsburg, Ky. (Titan Mercury WC)
Hanna Gladden, Gadsden, Ala. (EAWC)

75 kg/165 lbs.
Top Eight Ranking
1. Adeline Gray, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Jackie Surber, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
3, Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Victoria Francis, Litchfield, Ill. (Titan Mercury WC)
5, Niauni Hill, Oakland, Calif. (Lindenwood Women`s WC)
6. Alyssa LaFrancis, Escondido, Calif. (Cumberlands)
7. Brandy Lowe, Paxico, Kan. (Bearcat WC)
8. Katerina Lobsinger, Martinez, Calif. (Combat Sports Academy)

Additional qualifiers
Nahiela Magee, Lancaster, Calif. (Wayland Baptist)
Hanna Hall, Doylestown, Ohio (Campbellsville)
Tiaira Scott, Chicago, Ill. (Campbellsville)
Kierra Boyce, Plugersville, Texas (Wayland Baptist)
Renee Samano, Veneta, Ore. (Jamestown)
Tanya Kusse, Ballwin, Mo. (Xtreme Training)
Mary Westman, Cattaraugus, N.Y. (Jimmie WC)