USA Water Ski & Wake Sports

AMERICAN WATER SKI ASSOCIATION

COMMITTEES

Announcers      
Name Region Position              Chair E-mail
Tommy Newman S Member  
James Powell E Chair jim.skiboy@gmail.com 
Cole Kalkbrenner MW Member  
Todd Leach SC Member  
Ryan Nason W Member  
       
Awards          
Name                      Region             Position     Chair E-mail                              
Nicole Baird SC Member  
Danyelle Bennett AAC Athlete Rep  
Randy Hocking W Member  
James Jaquess S Member  
Christy Kingsmill MW Member  
Lori Krueger AAC Chair kruegerski@gmail.com 
Becky Bartlett E Member  
 
Boat Drivers  
Name Region Position  
Chris Eller E Chair  chris.eller@cobleskischool.com
Will Bush W *Consultant  
Scot Ellis AAC Athlete Rep  
Scott Greenwood SC Member  
Al Harris E Member  
Eric Kelly S Member  
Chris Kosek MW Member  
Jon Travers AAC Athlete Rep  
 
Bylaws  
Name Region Position  
Jeff Clark S Member  
Brian Detrick AAC Athlete Rep  
Jeffry Hardin E Member  
Lisa Holland SC Member  
Karen Melnik E Chair easternevp@gmail.com
Bill Murbach MW Member  
Chris Converse W Member  
Karen Truelove AAC Athlete Rep  
 
Executive  
Name Region Position  
Brad Corbin W EVP  
Dennis Downes MW COB dennis.downes.63@gmail.com
Lyman Hardy S President lymanland@att.net
Bob Harris S Non-Voting  
Robert Howerton SC EVP  
Jim Jaquess S Member  
Darren Janzig MW EVP  
Kate Knafla MW VP  
Freddy Krueger AAC Athlete Rep  
Alex Lauretano AAC Athlete Rep  
Cynthia Logan S Treasurer  
Karen Melnik E EVP  
Lauren Morgan AAC Athlete Rep  
Doug Robbins E Non-Voting  
Jeff Surdej MW *PP  
 
International Activities  
Name Region Position  
Jeffry Armstrong SC * Consultant  
Connie Bergmark W Member  
Mark Crone  S * Consultant  
Larry Downes MW Member  
Scot Ellis AAC Athlete Rep  
Ben Favret S Member  
Sam Greenwood SC Member  
Jim Grew W * Consultant  
Hutch Haines E Member  
Lyman Hardy S Member  
Lori Krueger AAC Athlete Rep  
Kerri Lee SC Member  
Brandy Nagle W Member  
Doug Robbins E Member  
Jeffrey Smith MW Chair jsmith@honigman.com
Corey Vaughn AAC Athlete Rep  
 
Judges and Scorers  
Name Region Position  
Ray Crenshaw S Member  
Jane Greenwood SC Member  
Jim Grew  W * Consultant  
Melanie Hanson S * Consultant  
Robert Howerton SC Chair robert6262@aol.com
Kate Knafla MW Member  
Alex Lauretano AAC Athlete Rep  
Thomas Nathan W Member  
TG Powell E Member  
 
Junior Development  
Name Region Position  
Allison Blair S Co-Chair jeffandallison@me.com
Shane Bucher MW Member  
Lauren Malitz SC Co-Chair laurenmalitz@sbcglobal.net
Becky Bartlett E Member  
Mike Maxson W Member  
Freddie Snell AAC Athlete Rep  
Brooks Wilson AAC Athlete Rep  
Shannon Waters S Member  
 
Tournament Seeding  
Name Region Position  
David Allen E Chair allendbj@comcast.net
Mark Crone S * Consultant  
Joe Penner SC Member  
Casey Mommer AAC Athlete Rep  
Brenda Nichols AAC Athlete Rep  
Michael O'Connor MW Member  
Ellie O'Hara AAC Athlete Rep  
Judy Stanford W Member  
Craig Bryan S Member  
K.C. Wilson AAC Athlete Rep  
Jennifer Kelly E Member  
Robert Rhyne E Collegiate  
 
Nominating  
Name Region Position  
Rhoni Bischoff AAC Athlete Rep  
Emily Dammeyer MW Member  
Kate Knafla MW Chair kateknafla@gmail.com
Kelly Koehler SC Member  
Freddy Krueger IV AAC Athlete Rep  
Owen Letcher W Member  
Kirby Whetsel S Member  
John Wilkins E Member  
 
Rules  
Name Region Position  
David Allen E Member  
Cyndi Benzel S Member  
Mason Mechler MW Member  
Danielle Dlugosh SC Member  
Jim Grew W * Consultant  
Kathy Ives SC Member  
Erin Kalkbrenner MW Member  
Lori Krueger AAC Athlete Rep  
Alex Lauretano AAC Athlete Rep  
Richelle Muhlitner W Chair oneskimom@aol.com 
Ryan Nason W Member  
Gary Noll E Member  
R Scott Snape S Member  
Corey Vaughn AAC Athlete Rep  
 
Safety  
Name Region Position  
Patrick Byrne E Member  
James Cawthern S Chair barefootusa@gmail.com
Terry Dlugosh SC Member  
Taylor Garcia AAC Athlete Rep  
Brittany Greenwood AAC Athlete Rep  
Leon Larson S Member  
Jeff VanTreese MW Member  
Harley Wallace W Member  
 
Skiers Qualification  
Name Region Position  
Cale Burdick AAC Athlete Rep  
Dana Hinman E Member  
Dennis Longo S * Consultant  
Bill Murbach MWS * Consultant  
Brandy Nagle W Member  
Mike Patterson MW Member  
Adam Pickos AAC Athlete Rep  
Jeff Surdej MW * Consultant  
Kirby Whetsel S Member  
 
Technical  
Name Region Position  
Will Bush W Member  
Peter Dahl MW Member  
Terry Dlugosh SC Member  
Jerry Jackson S Chair slalomjj@bellsouth.net 
Rodger Logan S Member  
Chip Shand E Member  
Jon Travers AAC Athlete Rep  
Zack Worden AAC Athlete Rep  
 
Towboat  
Name Region Position  

Matt Byrne

E Member  
Will Bush W Co-Chair willbush@att.net
Aarne Clow   *MasterCraft  
Mike Hamilton      SC Member  
Dennis Kelley   *Malibu  
Chris Kosek MW Member  
Freddy Krueger IV AAC Athlete Rep  
George Lindy MW Co-Chair georgelindy@comcast.net
Brian Sullivan   *Nautique  
Greg Webb S Member