2016 Rosters2015 Rosters | 2014 Rosters | 2013 Rosters | 2012 Rosters | 2011 Rosters | 2010 Rosters | 2009 Rosters | 2008 Rosters | 2007 Rosters | 2006 Rosters | 2005 Rosters | 2004 Rosters | 2003 Rosters

2017 U.S. Men's Rosters

U.S. Men’s Roster for the NORCECA Championship

1. Matt Anderson (Opp, 6-9, West Seneca, N.Y., Penn State)
2. Aaron Russell (OH, 6-9, Ellicott City, Md., Penn State)
3. Taylor Sander (OH, 6-4, Huntington Beach, Calif., BYU)
4. Mitch Stahl (MB, 6-8, Chambersburg, Pa., UCLA)
7. Kawika Shoji (S, 6-3, Honolulu, Hawaii, Stanford)
10. Thomas Jaeschke (OH, 6-6, Wheaton, Ill., Loyola of Chicago)
11. Micah Christenson (S, 6-6, Honolulu, Southern California)
13. Dan McDonnell (MB, 6-6. Glendale, Ariz., UC Irvine)
14. Ben Patch (Opp, 6-8, Provo, Utah, BYU)
15. Carson Clark (Opp, 6-6, Santa Barbara, Calif., UC Irvine)
17. Max Holt (MB, 6-10, Cincinnati, Ohio, Penn State)
20C. David Smith (MB, 6-7, Saugus, Calif., UC Irvine
21. Dustin Watten (L, 6-0, Long Beach, Calif., Long Beach State)
22. Erik Shoji (L, 6-0, Honolulu, Hawaii, Stanford)

Head Coach: John Speraw
Team Manager Nate Ngo
Assistant Coaches: Rob Neilson and Brian Thornton
Technical Coordinator: Nate Ngo
Athletic Trainer: Aaron Brock
Team Doctor: Andrew Gregory
Consultant Coach: Greg Walker
Strength Coach: Tim Pelot

U.S. Men’s Roster for the FIVB Grand Champions Cup

1. Matt Anderson (Opp, 6-9, West Seneca, N.Y., Penn State)
2. Aaron Russell (OH, 6-9, Ellicott City, Md., Penn State)
3. Taylor Sander (OH, 6-4, Huntington Beach, Calif., BYU)
4. Jeff Jendryk (MB, 6-10, Wheaton, Ill., Loyola of Chicago)
7. Kawika Shoji(S, 6-3, Honolulu, Hawaii, Stanford)
10. Thomas Jaeschke (OH, 6-6, Wheaton, Ill., Loyola of Chicago)
11. Micah Christenson (S, 6-6, Honolulu, Southern California)
14. Ben Patch (Opp, 6-8, Provo, Utah, BYU)
15. Carson Clark (Opp, 6-6, Santa Barbara, Calif., UC Irvine
17. Max Holt (MB, 6-10, Cincinnati, Ohio, Penn State)
19. Taylor Averill (MB, 6-7, San Jose, Calif., Hawaii)
20C. David Smith (MB, 6-7, Saugus, Calif., UC Irvine)
21. Dustin Watten (L, 6-0, Long Beach, Calif., Long Beach State)
22. Erik Shoji (L, 6-0, Honolulu, Hawaii, Stanford)

Head Coach: John Speraw
Team Manager Nate Ngo
Assistant Coaches: Rob Neilson and Brian Thornton
Technical Coordinator: Nate Ngo
Athletic Trainer: Aaron Brock
Team Doctor: Andrew Gregory
Consultant Coach: John Crawley
Consultant Coach: Mike Wall
Strength Coach: Tim Pelot

U.S. Roster for the Men’s Pan American Cup

No. Name (Pos., Height, Hometown, College)
2. Price Jarman (MB, 6-9, Las Vegas, N.Y., BYU)
3. Mitch Stahl (MB, 6-7, Chambersburg, Pa., UCLA)
4. Jeff Jendryk (MB, 6-10, Wheaton, Ill., Loyola of Chicago)
7. Arvis Greene (Opp, 6-7, Los Angeles, Calif., Cal State Northridge)
8. Brenden Sander (OH, 6-4, Huntington Beach, Calif., BYU)
9. Jake Langlois (MB, 6-10, San Jose, Calif., BYU)
11. C Jonah Seif (S, 6-6, Thousand Oaks, Calif., UC Santa Barbara)
13 Jake Arnitz (OH, 6-7, Yorba Linda, Calif., UCLA)
14. Kyle Ensing (Opp, 6-7, Valencia, Calif., Long Beach State)
15. David Wieczorek (OH, 6-8, Chicago, Ill., Pepperdine)
20. Scott Stadick (MB, 7-0, Watertown, Wis., UC Irvine)
21. Michael Saeta (S, 6-5, Pasadena, Calif., UC Irvine)
23. Larry Tuileta (L, 6-2, Honolulu, Hawaii, Hawaii)
25. Evan Enriques (L, 6-2, Punalu’u, Hawaii, Stanford)

Head Coach: Rob Neilson
Team Manager: Brian Failinger
Assistant Coach: Joaquin Acosta
Assistant Coach: Jordan Cheng
Therapist/Trainer: Brett Biedermann
Technical Coordinator: Brian Failinger

U.S. Preliminary Roster for the 2017 FIVB World League

1. Tommy Carmody (MB, 6-9, Orland Park, Ill., Pacific/Pepperdine)
3. Taylor Sander (OH, 6-4, Huntington Beach, Calif., BYU)
4. Jeff Jendryk (MB, 6-10, Wheaton, Ill., Loyola of Chicago)
5. James Shaw (S, 6-8, Woodside, Calif., Stanford)
7C. Kawika Shoji (S, 6-3, Honolulu, Hawaii, Stanford)
9. Jake Langlois (OH, 6-10, San Jose, Calif., BYU)
10. Thomas Jaeschke (OH, 6-6, Wheaton, Ill., Loyola of Chicago)
11. Micah Christenson (S, 6-6, Honolulu, Southern California)
13. Dan McDonnell (MB, 6-6, Glendale, Ariz., UC Irvine)
14. Ben Patch (Opp, 6-8, Provo, Utah, BYU)
15. Carson Clark (Opp, 6-6, Santa Barbara, Calif., UC Irvine)
16. Jayson Jablonsky (OH, 6-5, Yorba Linda, Calif., UC Irvine)
17. T.J. DeFalco (OH, 6-5, Huntington Beach, Calif., Long Beach State)
18. Garrett Muagututia (OH, 6-5, Oceanside, Calif., UCLA)
19. Taylor Averill (MB, 6-7, San Jose, Calif., Hawaii)
20. David Smith (MB, 6-7, Saugus, Calif., UC Irvine)
21. Dustin Watten (L, 6-0, Long Beach, Calif., Long Beach State)
22. Erik Shoji (L, 6-0, Honolulu, Hawaii, Stanford)

Head Coach: John Speraw
Assistant Coaches: Matt Fuerbringer and Mike Wall
Sports Psychologist: Andrea Becker
Technical Coordinator: Nate Ngo
Athletic Trainer: Aaron Brock