USAV Selects Girls Youth National Training Team

By Bill Kauffman (bill.kauffman@usav.org) | June 20, 2019, 6:38 p.m. (ET)

The U.S. Girls Youth National Team won 2018 NORCECA U18 Continental Championship and 11 return to this year's GIrls Youth National Training Team
The U.S. Girls Youth National Team won 2018 NORCECA U18 Continental Championship and 11 return to this year's GIrls Youth National Training Team

COLORADO SPRINGS, Colo. (June 20, 2019) – USA Volleyball is proud to announce its 24-player U.S. Girls Youth National Training Team (GYNTT) that will compete for one of 12 spots to represent the United States at this year’s FIVB Girls’ U18 World Championship set for Sept. 5-14 in Cairo, Egypt.

The GYNTT roster breakdown includes 10 wing spikers (outsides and opposites), six middles, four setters and four liberos.

  • Outsides/Opposites (10): Ally Batenhorst (Katy, Texas, Houston Juniors), Jade Demps (Raleigh, North Carolina), Natalie Glenn (Grapevine, Texas, TAV), Allison Jacobs (Stevenson Ranch, California, Legacy), Lindsay Krause (Papillion, Nebraska, Premier Nebraska), Emily Londot (Utica, Ohio, Mintonette Sports), Charitie Luper (Trophy Club, Texas, TAV), Jess Mruzik (Livonia, Michigan, Legacy), Elena Oglivie (Kapolei, Hawaii, Ku’ikahi), Audra Wilmes (St. Paul, Oregon, North Pacific Juniors)
  • Middles (6): Tyrah Ariail (Plano, Texas, TAV), Carter Booth (Englewood, Colorado, Colorado Juniors), Caroline Crawford (Lansing, Kansas, Mid-America VBC), Allison Holland (Hilliard, Ohio, Elite VBTC), Devyn Robinson (Ankeny, Iowa, Iowa Powerplex), Jordyn Williams (Corinth, Texas, TAV)
  • Setters (4): Naomi Cabello (Clermont, Florida, Top Select), Scottee Johnson (Dayton, Ohio, Mintonette Sports), Kami Miner (Redondo Beach, California, Mizuno Long Beach), Kennedi Orr (Eagan, Minnesota, Mizuno Northern Lights)
  • Liberos (4): Sydney Reed (Glenelg, Maryland, Metro VBC), Lexi Rodriguez (Sterling, Illinois, Sports Performance), Hattie Monson (Morris, Illinois, Sports Performance), Sydney Taylor (Grove City, Ohio, Mintonette Sports)

The GYNTT will hold its training program July 17-26 at the U.S. Olympic Training Center in Colorado Springs.

The GYNTT will be led by head coach Jim Stone, who has been a been involved with the U.S. Girls’ Youth National Team program for over a decade. Except for the 2016 season, he has held the head coaching role for the GYNT since 2008. Stone spearheaded the GYNT to win silver medals at the 2013 and 2015 FIVB Girls’ U18 World Championship, which marks USA Volleyball’s only medals in age-group World Championships. The U.S. also won gold medals at the 2008, 2010 and 2012 NORCECA Girls’ U18 Continental Championships, along with the silver medal at the 2014 event.

The GYNTT assistant coaches are Nicki Holmes and Kelly Surrency, while Mike Gee will serve as the technical coordinator.

Of the two dozen players named to the 2019 GYNTT, 11 were part of the 2018 U.S. Girls Youth National Team that won gold at the 2018 NORCECA Girls’ U18 Continental Championship. Batenhorst, Crawford, Jacobs, Krause, Londot, Miner, Monson, Mruzik, Orr, Robinson, Taylor are all vying to return to the program in 2019 and play at the World Championship. Further, Cabello and Demps were part of the 2018 GYNTT program.

Name (Pos, Ht, Hometown, HS Grad Year, Club/Region, College Verbal Commitment)
Tyrah Ariail (M, 6-0, Plano, Texas, 2021, TAV/North Texas, N/A)
Ally Batenhorst (OH, 6-4, Katy, Texas, 2021, Houston Juniors/Lone Star, University of Nebraska)
Carter Booth (M, 6-7, Englewood, Colorado, 2022, Colorado Juniors/Rocky Mountain, University of Minnesota)
Naomi Cabello (S, 6-1, Clermont, Florida, 2020, Top Select/Florida, University of Texas at Austin)
Caroline Crawford (M, 6-2, Lansing, Kansas, 2020, Mid-America Volleyball Club/Heart of America, University of Kansas)
Jade Demps (OH, 6-2, Raleigh , North Carolina, 2020, Triangle/Carolina, University of Wisconsin)
Natalie Glenn (OH, 5-10, Grapevine, Texas, 2022, TAV/North Texas, Minnesota)
Allison Holland (M, 6-4, Hilliard, Ohio, 2020, Elite VBTC/Ohio Valley, University of Tennessee)
Allison Jacobs (OH, 5-11, Stevenson Ranch, California, 2020, Legacy Volleyball Club/Southern California, UCLA)
Scottee Johnson (S, 6-0, Dayton, Ohio, 2020, Mintonette Sports/Ohio Valley, Michigan)
Lindsay Krause (OH, 6-3, Papillion, Nebraska, 2021, Premier Nebraska/Great Plains, University of Nebraska)
Emily Londot (OH, 6-2, Utica, Ohio, 2020, Mintonette Sports/Ohio Valley, Ohio State University)
Charitie Luper (OH, 5-9, Trophy Club, Texas, 2021, TAV/North Texas, Uncommitted)
Kami Miner (S, 6-0, Redondo Beach, California, 2021, Mizuno Long Beach/Southern California, Uncommitted)
Hattie Monson (L, 5-6, Morris, Illinois, 2020, Sports Performance/Great Lakes, Notre Dame)
Jess Mruzik (OH, 6-1, Livonia, Michigan, 2020, Legacy Volleyball Club/Lakeshore, University of Michigan)
Elena Oglivie (OH, 5-10, Kapolei, Hawaii, 2020, Ku'ikahi VBC/Aloha, Stanford University)
Kennedi Orr (S, 6-0, Eagan, Minnesota, 2021, Mizuno Northern Lights/North Country, University of Nebraska)
Sydney Reed (L, 5-6, Glenelg, Maryland, 2020, Metro Volleyball Club/Old Dominion, University of North Carolina)
Devyn Robinson (M, 6-2, Ankeny, Iowa, 2020, Iowa Powerplex/Iowa, University of Wisconsin)
Lexi Rodriguez (L, 5-6, Sterling, Illinois, 2021, Sports Performance/Great Lakes, Nebraska)
Sydney Taylor (L, 5-10, Grove City, Ohio, 2021, Mintonette Sports/Ohio Valley, N/A)
Jordyn Williams (M, 6-2, Corinth, Texas, 2021, TAV/North Texas, Uncommitted)
Audra Wilmes (OH, 6-1, St. Paul, Oregon, 2021, North Pacific Juniors/Columbia Empire, University of Washington)

Head Coach: Jim Stone
Assistant Coaches: Nicki Holmes, Kelly Surrency
Technical Coordinator: Mike Gee
Head of Delegation: Meredith Lee