U.S. Men Close Pan Am Cup by Beating Chile

By B.J. Hoeptner Evans (bj.evans@usav.org) | Sept. 01, 2018, 10 p.m. (ET)

The U.S. Men's Team celebrates its win

COLORADO SPRINGS, Colo. (Sept. 1, 2018) – The U.S. Men’s Team competing at the Pan American Cup finished seventh on Saturday after defeating Chile, 26-24, 25-18, 27-29, 25-22 in Cordoba, Veracruz, Mexico.

The United States finished the tournament with a 3-2 record. Because it did not finish in the top five, it did not qualify for the 2019 Pan American Games, but it may have another opportunity.

“The guys played their best match of the tournament today,” U.S. Head Coach David Hunt said. “We served tough, we hit in (bounds) and we battled as Chile made us sideout a lot. Jonah Seif did a great job running the offense.”

The U.S. led Chile in kills (59-54) while Chile led in blocks (12-11) and aces (4-3). The U.S. scored on 30 of Chile’s errors while committing 23. Seif helped the U.S. hit .378 while Chile hit .248.

James Shaw, playing his third straight match at opposite, led all scorers with 21 points on a match-high 18 kills, two aces and one block.

Middle blocker Matt Pollock, making his first start of the tournament, scored 16 points on a team-high five blocks and 11 kills. Outside hitter David Wieczorek scored 16 points on 15 kills and one ace.

Libero J.T. Hatch, making his first start, was credited with 16 digs and eight excellent receptions. Wieczorek was credited with 10 digs and 16 excellent receptions.

STARTERS VS CHILE
Outside hitters: Kupono Fey and David Wieczorek
Middle blockers: Mitch Stahl and Matt Pollock
Opposite: James Shaw
Setter: Jonah Seif
Libero: J.T. Hatch
Substitute: Brendan Schmidt (MB)

STATISTICS VS CHILE
Kills: Shaw 18, Wieczorek 15, Pollock 11, Fey 7, Schmidt 3, Stahl 3, Seif 2
Blocks: Pollock 5, Schmidt 2, Seif 2, Fey 1, Shaw 1
Aces: Shaw 2, Wieczorek 1
Digs: Hatch 16, Shaw 10, Wieczorek 10, Seif 10, Fey 7, Stahl 3, Pollock 2, Schmidt 1

Pan American Cup
Aug. 28-Sept. 2 in Cordova, Mexico

U.S. Men’s Roster
2 Price Jarman (MB, 6-9, Las Vegas, Nev., BYU)
4 Kupono Fey (OH, 6-5, Honolulu, Hawaii, Univ. of Hawaii)
5 James Shaw (S, 6-8, Woodside, Calif., Stanford)
6 Mitch Stahl (MB, 6-7, Chambersburg, Pa., UCLA)
7 Arvis Green (Opp, 6-7, Los Angeles, Calif., Cal State Northridge)
10 Kyle Russell (OH, 6-9, Loomis, Calif., UC Irvine)
11 Ryan Coenen (OH, 6-9, Franklin, Wis., Lewis)
12 Matt Pollock (MB, 6-9, Orland Park, Ill., Pepperdine)
13 Jake Arnitz (OH, 6-7, Yorba Linda, Calif., UCLA)
14 David Wieczorek (Opp, 6-8, Chicago Ill., Pepperdine)
16 Brendan Schmidt (MB, 6-8, O’Fallon, Mo., McKendree)
19 Kyle Dagostino (L 5-9, Tampa, Fla., Stanford)
22 J.T. Hatch (L 6-2, Mesa, Ariz., UCLA)
23 Jonah Seif (S, 6-6, Thousand Oaks, Calif., UC Santa Barbara)

Head Coach: David Hunt
Team Manager: Jon Parry
Assistant Coach: John Hawks
Assistant Coach: Greg Walker
Athletic Trainer: Christopher Spalding
Technical Coordinator: Jon Parry

Pool Play Schedule
(All times PT)

August 28
United States def Peru, 25-21, 25-14, 26-24 
Cuba def Chile, 25-22, 17-25, 25-19, 25-21
Brazil def Dominican Republic, 25-21, 25-19, 25-14
Canada def Colombia, 25-19, 23-25, 25-22, 25-22
Argentina def Puerto Rico, 20-25, 25-15, 33-31, 25-17
Mexico def Guatemala, 25-18, 25-20, 29-27

August 29
Cuba def Guatemala, 25-16, 25-13, 25-16
Brazil def Colombia, 27-25, 25-17, 25-12
Argentina def Peru, 25-20, 25-22, 25-15
Canada def Dominican Republic, 25-20, 25-20, 25-16
Puerto Rico def United States, 23-25, 25-18, 25-19, 25-21
Mexico def Chile, 25-22, 25-18, 25-19

August 30
Puerto Rico def Peru, 25-21, 25-14, 26-24
Chile def Guatemala, 25-18, 25-18, 25-17
Dominican Republic def Colombia, 25-23, 26-24, 27-25
Brazil def Canada, 25-20, 25-15, 25-23
Argentina def United States, 25-19, 25-21, 25-16 
Cuba def Mexico, 20-25, 25-16, 21-25, 25-12, 18-16

August 31
Classification 11-12
Guatemala def Peru, 25-16, 23-25, 25-23, 25-19
Classification 7-10
Chile def Colombia, 25-14, 25-19, 25-16
United States def Dominican Republic, 25-19, 25-21, 25-16
Semifinals
Puerto Rico def Mexico, 25-20, 25-16, 18-25, 25-22
Cuba def Canada, 25-15, 25-23, 25-23

Sept. 1
Classification 9-10
Colombia def Dominican Republic, 25-23, 25-23, 27-25
Classification 7-8
United States def Chile, 26-24, 25-18, 27-29, 25-22
Semifinals
Argentina def Cuba, 21-25, 25-18, 25-19, 25-20
Brazil def Puerto Rico, 25-27, 25-14, 25-20, 33-31

Sept. 2
Classification 5-6
Mexico def Canada, 25-18, 25-20, 20-25, 25-17
Third Place
Cuba def Puerto Rico, 20-25, 25-9, 25-18, 25-17
First Place
Argentina def Brazil, 25-27, 25-17, 25-22, 25-27, 15-10