Men's Sitting Team Makes Strides at Worlds

By B.J. Hoeptner Evans (bj.evans@usav.org) | July 22, 2018, 9:05 p.m. (ET)
The U.S. Men's Sitting Team plays against China
Eric Duda, right, sets for Roderick Green against China at the World Championships.
 

COLORADO SPRINGS, Colo. (July 22, 2018) – The U.S. Men’s Sitting Team may not have gotten the result it hoped for at the World Championships; but it showed the strides it has made in a relatively short time.

The U.S. Men (2-4) placed eighth at World Championships, its best result ever.

TEAM STATS VS RUSSIA | TEAM STATS VS CHINA

It finished the competition this year with losses to Russia in their first classification match (25-15, 25-16, 25-9) on July 21 and to China in the second (25-21, 25-21, 25-21) on July 22. Both matches were played in The Hague.

Eric Duda was named the tournament’s Best Receiver at the awards ceremony on July 22.

U.S. STARTERS VS RUSSIA AND CHINA
Outside hitters: Chris Seilkop and Zach Upp
Middle blockers: Roderick Green and JDee Marinko
Opposite: James Stuck
Setter: Eric Duda
Libero: John Kremer
Substitutes: Dan Regan, Patrick Young, Nick Dadgostar, Travis Ricks, Charlie Swearingen

U.S. STATISTICS VS RUSSIA
Kills: Duda 5, Seilkop 5, Upp 3, Marinko 2, Regan 1, Stuck 1
Blocks: Seilkop 2, Stuck 1, Green 1
Aces: Seilkop 1, Upp 1

U.S. STATISTICS VS CHINA
Kills: Duda 11, Stuck 9, Upp 6, Marinko 5, Seilkop 3
Blocks: Marinko 2, Upp 1, Seilkop 1, Green 1, Stuck 1, Duda 1
Aces: Stuck 2, Young 2, Upp 2, Marinko 2

MEN’S FINAL STANDINGS
1 – Iran
2 –  Bosnia & Herzegovina
3 – Brazil
4 – Ukraine
5 – Russia
6 – Egypt
7 – China
8 – USA
9 – Kazakhstan
10 – Germany
11 – Netherlands
12 – Poland
13 – Croatia
14 – Iraq
15 – Japan
16 – Rwanda

No. Name (Position, Height, Hometown)
1. Travis Ricks (L, 5-7, San Diego, Calif.)
2. Dan Regan (MB, 6-0, Edmond, Okla.)
3. Nicholas Dadgostar (OH/S/DS, 6-0, Sidney, Neb.)
5. Eric Duda (OH, 6-5, Fort Lauderdale, Fla.)
8. James Stuck (MB, 6-5, New Kensington, Pa.)
11. Roderick Green (MB, 6-3, West Monroe, La.)
12. Patrick Young (OH, 6-4, Albuquerque, N.M.)
13. Charlie Swearingen (OH, 6-3, Gulfport, Miss.)
14. John Kremer (L, 5-9, Buford, Ga.)
15. Chris Seilkop (OH/MB, 6-6 DeLand, Fla.)
17. Zach Upp (Opp, 6-5, Bartlett, Ill.)
18. J. Dee Marinko (OH, 6-4, Norman, Okla.)

Head Coach: Greg Walker
Assistant Coach: Joe Skinner
Assistant Coach: Kyle Homeyer
Athletic Trainer: Katie King
Team Leader: Dixie Collins
Technical Coordinator: Galen Dodd
Technical Coordinator: David Dantes

U.S. Match Schedule (all times ET)
Venlo, Netherlands

July 15: China def USA, 25-13, 21-25, 25-18, 25-23
July 16: USA def Rwanda, 25-20, 25-22, 22-25, 15-17

Eindhoven, Netherlands
July 18: USA def Netherlands, 25-20, 25-21, 23-25, 25-23 
July 19: Brazil def USA, 25-20, 25-21, 23-25, 25-23

The Hague
July 21: Classification Russia def USA, 25-15, 25-16, 25-9
July 22: Classification China def USA, 25-21, 25-21, 25-21