About Athlete of the Year, Presented by Wahoo Fitness

Each year, elite and age-group multisport athletes are honored for their performances over the past season. USA Triathlon's Age Group Athletes of the Year for triathlon and duathlon are selected by the USA Triathlon Age Group Committee and USA Triathlon Duathlon Committee, respectively. USA Triathlon's Elite Triathletes of the Year, Elite Paratriathletes of the Year and U-23 and Junior Elite Athletes of the Year are selected by the USA Triathlon Athlete Advisory Council.

 

2019 Age Group Triathletes of the Year

Men’s Overall Age-Group Triathlete of the Year: Lee Walther (Oklahoma City, Okla.)
Women’s Overall Age-Group Triathlete of the Year: Dani Fischer (Greenfield, Ind.)

Men’s Open Age-Group Triathlete of the Year: Travis Wood (Boise, Idaho)
Honorable Mentions: Christopher Douglas (Atlanta, Ga.), Justin Lippert (Middletown, N.J.), Matthew Malone (Boulder, Colo.), Roy Madrid (Boulder, Colo.), Eric Engel (Madison, Wis.)

Women’s Open Age-Group Triathlete of the Year: Dani Fischer (Greenfield, Ind.)
Honorable Mentions: Grace Alexander (Atlanta, Ga.), Gabrielle Bunten (Forest Lake, Minn.), Jacqui Giuliano (Oakwood Hills, Ill.), Stefanie Cullingford (Monroe, Conn.), Meghan Fillnow (Charlotte, N.C.)

Men’s Junior Triathlete of the Year: Connor Reichel (Corydon, Ind.)
Honorable Mention: Zane Grenoble (Playa Del Rey, Calif.)

Women’s Junior Triathlete of the Year: Nicole Collins (San Dimas, Calif.)
Honorable Mention: Chloe Ramirez (Leesburg, Va.)

Men’s Masters Triathlete of the Year: Lee Walther (Oklahoma City, Okla.)
Honorable Mentions: Antonio Ferreira da Silva Neto (Austin, Texas), Daniel Stubleski (Point Pleasant, N.J.), Clint Dowd (Goffstown, N.H.), Robert Skaggs (Solana Beach, Calif.), Kirk Framke (Denver, Colo.)

Women’s Masters Triathlete of the Year: Ginger Reiner (Lincoln, Mass.)
Honorable Mentions: Kirsten Sass (McKenzie, Tenn.), Adrienne LeBlanc (Scottsdale, Ariz.), Karen Wood (Waxhaw, N.C.), Becky Youngberg (Eden Prairie, Minn.), Steph Popelar (Elizabeth, Colo.)

Men’s Grand Masters Triathlete of the Year: Mike Wien (Marietta, Ga.)
Honorable Mentions: Douglas Hill (Tacoma, Wash.), John Anhold (Flagstaff, Ariz.), Ron Gierut (Cedar Rapids, Iowa), Jeff Reed (Norwich, Vt.), Greg Taylor (Yankton, S.D.)

Karen McKeachie Women’s Grand Masters Triathlete of the Year: Linda Robb (Juno Beach, Fla.)
Honorable Mentions: Leslie Knibb (Washington, D.C.), Maureen McDonald (Sherman Oaks, Calif.), Mary Catherine Malin (Arlington, Va.), Kelly Dippold (Irvine, Calif.), Donna Smyers (Adamant, Vt.)

Men’s Great Grand Masters Triathlete of the Year: John Gregory (Roanoke, Va.)
Honorable Mentions: Al Truscott (Gig Harbor, Wash.), Robert Plant (Woodside, Calif.), Tim Hughes (Lake Forest, Calif.)

Women’s Great Grand Masters Triathlete of the Year: Missy LeStrange (Visalia, Calif.)
Honorable Mentions: Sibyl Jacobson (New York, N.Y.), Carol Hassel (West Palm Beach, Fla.), Cecilia Brzys (South Lyon, Mich.)

Men’s Off-Road Age-Group Triathlete of the Year: Mike Dorr (Avon, Colo.)
Honorable Mention: Cliff Millemann (Davis, Calif.)

Women’s Off-Road Age-Group Triathlete of the Year: Jennifer Razee (Edwards, Colo.)
Honorable Mention: Beverly Enslow (Metamora, Ill.)

Click here to read more about the 2019 Age Group Triathletes of the Year, Presented by Wahoo Fitness.

 

2019 Age Group Duathletes of the Year

Men’s Overall Age-Group Duathlete of the Year: Ryan Giuliano (Oakwood Hills, Ill.)
Honorable Mentions:
Jeff Wilson (Akron, Ohio), Nicholas Watson (Grand Rapids, Mich.), Tony Marshall (Carlsbad, Calif.)

Women’s Overall Age-Group Duathlete of the Year:
Meghan Fillnow (Charlotte, N.C.)
Honorable Mentions:
Jennifer Rapaport (North Palm Beach, Fla.), Cassidy Hickey (Parker, Colo.), Kirsten Sass (Mckenzie, Tenn.)

Men’s Open Age-Group Duathlete of the Year:
Ryan Giuliano (Oakwood Hills, Ill.)
Honorable Mentions:
Jeff Wilson (Akron, Ohio), Alex Arman (Boulder, Colo.), Derek Stone (Nashville, Tenn.)

Women’s Open Age-Group Duathlete of the Year:
Meghan Fillnow (Charlotte, N.C.)
Honorable Mentions:
Rendy Williams (Irvine, Calif.), Kati Petry (Golden, Colo.), Renee Harrington (Raleigh, N.C.)

Men’s Junior Duathlete of the Year:
Patton Sims (Sterlington, La.)
Honorable Mention:
John Bazaar (Cheshire, Conn.), Jonathan St. Clair (Boone, N.C.), Axel Mateo (Marietta, Ga.)

Women’s Junior Duathlete of the Year:
Cassidy Hickey (Parker, Colo.)
Honorable Mention:
Lauren Garriques (Lake Forest, Ill.), Hope Frost (Suffolk, Va.)

Men’s Masters Duathlete of the Year:
Nicholas Watson (Grand Rapids, Mich.)
Honorable Mentions:
Stephen Eles (Houghton, Mich.), David Engstrom (Beaverton, Ore.), Glen Thompson (Davidson, N.C.), Travis Tindle (Woodstock, Ga.)

Women’s Masters Duathlete of the Year:
Kirsten Sass (Mckenzie, Tenn.)
Honorable Mentions:
Kristen Hetzel (Santa Monica, Calif.), Vanessa Cook (Lansing, Mich.), Ute Nestler (Plano, Texas), Cynthia Abrami (Santa Barbara, Calif.)

Men’s Grand Masters Duathlete of the Year:
Greg Pelican (Estero, Fla.)
Honorable Mentions:
Christian Evans (Glen Ellyn, Ill.), Tom Resh (Redlands, Calif.), Steve Wade (Burlington, Wash.), Jim Griffis (The Woodlands, Texas)

Anne Viviani Women’s Grand Masters Duathlete of the Year:
Jennifer Rapaport (North Palm Beach, Fla.)
Honorable Mentions:
Suzanne Cordes (Alamo, Calif.), Jocelyn Shilling (Saylorsburg, Pa.), Geraldine Lupini (Milford, Mich.), Susan Brooker (Boulder, Colo.)

Men’s Great Grand Masters Duathlete of the Year:
Tony Marshall (Carlsbad, Calif.)
Honorable Mentions:
Steve Polley (Simi Valley, Calif.), Larry Mayse (Milton, Ga.), Daniel Kirk (Blaine, Minn.)

Anne Viviani Women’s Great Grand Masters Duathlete of the Year:
Sharon Gerl (Springfield, Ore.)
Honorable Mentions:
Diane Travis (Clermont, Fla.), Anne Mitchell (Bala Cynwyd, Pa.), Cynthia Lucking (Greer, S.C.)

Click here to read more about the 2019 Age Group Duathletes of the Year, Presented by Wahoo Fitness.

 

2019 Elite, U23 and Junior Elite Triathletes of the Year

Women’s Olympic/ITU Triathlete of the Year: Katie Zaferes (Santa Cruz, Calif.)
Men’s Olympic/ITU Triathlete of the Year:
Matt McElroy (Huntington Beach, Calif.)

Women’s Elite Non-Drafting Triathlete of the Year:
Chelsea Sodaro (Davis, Calif.) 
Men’s Elite Non-Drafting Triathlete of the Year:
Timothy O’Donnell (Boulder, Colo.)

Women’s Elite Off-Road Triathlete of the Year:
Suzie Snyder (Averill Park, N.Y.) 
Men’s Elite Off-Road Triathlete of the Year:
Josiah Middaugh (Vail, Colo.)

Women’s Rookie of the Year:
Gina Sereno (Madison, Wis.)
Men’s Rookie of the Year:
Marc Dubrick (DeKalb, Ill.) 

Women’s U23 Triathlete of the Year:
Taylor Knibb (Washington, D.C.)
Men’s U23 Triathlete of the Year:
Seth Rider (Germantown, Tenn.)

Women’s Junior Elite Triathlete of the Year:
Gillian Cridge (Indianapolis, Ind.) 
Men’s Junior Elite Triathlete of the Year:
Drew Shellenberger (Indianapolis, Ind.)

Click here to read more about the 2019 Elite, U23 and Junior Elite Triathletes of the Year, Presented by Wahoo Fitness.

 

2019 Elite Paratriathletes of the Year

Women’s Elite Paratriathlete of the Year: Allysa Seely (Glendale, Ariz.)
Men’s Elite Paratriathlete of the Year:
 Chris Hammer (Salt Lake City, Utah)

Women’s Paratriathlon Development Athlete of the Year: 
Nicole Ver Kuilen (Seattle, Wash.)
Men’s Paratriathlon Development Athlete of the Year:
 Joshua Sweeney (Hillsboro, Ore).

Click here to read more about the 2019 Elite Paratriathletes of the Year, Presented by Wahoo Fitness.

 

2019 Coaches of the Year

National Coach of the Year: Ian O'Brien (Denver, Colo.)
Paralympic Coach of the Year: Wesley Johnson (Sandy, Utah)
Developmental Coach of the Year: Christine Palmquist (Geneva, Ill.)
Coach Educator of the Year: Graham Wilson (Green Oaks, Ill.)