Updated 2/1/2018

WORLD CLASS MEN
300m 2017 0:25.108 Jose Bordas, Miami, FL
500m 2011 0:41.783 Justin Stelly, West Jordan, UT
1000m 2017 1:25.053 Justin Stelly, Denver, CO
1500m 1998 2:22.361 Chad Hedrick, Spring, TX
3000m 1993 5:45.250 Derek Parra, Dover, DE
5000m 1985 9:05.030 Scott Sather, Tacoma, WA
10000m 2003 15:43.630 Joshua Wood, Sacramento, CA
15000m 1998 22:53.700 Chad Hedrick, Spring, TX
20000m 1999 34:06.028 Derek Downing, Cumming, GA
3 Man Relay-3000m 2007 4:32.959 Scott Bliss, Chris Creveling, John Ristine, Frenchtown
3 Man Relay-6000m 2005 9:27.113 Joseph Mantia, Joey Colozzo, Shaunacy Sutter, Team Florida
WORLD CLASS WOMEN
300m 2015 0:26.805 Brittany Bowe, West Jordan, UT
500m 2016 0:45.130 Brittany Bowe, Ocala, FL
1000m 2017 1:33.272 Darian O'Neil, Clinton Township, MI
1500m 1998 2:24.060 Julie Brandt, Huntington Beach, CA
3000m 1997 5:32.160 Cheryl Ezzell, Spring, TX
5000m 2001 8:53.857 Theresa Cliff, Cedar Spring, MI
10000m 2017 17:13.323 Darian O'Neil, Clinton Township, MI
15000m 2012 27:00.815 Annette Stapleton Heywood, Port Huron, MI
3 Woman Relay-3000m no record
JUNIOR WORLD CLASS MEN
300m 2017 0:25.422 Sabien Tinson, Tampa, FL
500m 2017 0:42.126 Sabien Tinson, Tampa, FL
1000m 2017 1:25.603 Zach Stoppelmoor, West Des Moines, IA
1500m 1998 2:24.422 Fourth Lacey, Houston, TX
3000m 1997 5:07.000 Andrew Langer, Oconomowoc, WI
5000m 2000 8:14.532 Jordan Malone, Denton, TX
10000m 2017 15:50.877 Daniel Brown, Downingtown, PA
15000m 2011 24:32.815 Andrew Valinsky, Clinton Twp, MI
3 Man Relay-3000m 2007 4:24.049 Kevin Quandt, Greg Gorman, Dallas Hebert, Stardust
3 Man Relay-6000m 2005 9:32.233 Justin Foster, Keith Carroll, Justin Goodwin, SOS
JUNIOR WORLD CLASS WOMEN
300m 2015 0:27.271 Franchesca Bell, Orlando, FL
500m 2015 0:44.886 Franchesca Bell, Orlando, FL
1000m 2013 1:33.744 Darian O'Neil, Clinton Township, MI
1500m 1998 2:33.973 Jessica Smith, Melvindale, MI
3000m 1997 5:35.590 Jessica Smith, Melvindale, MI
5000m 2001 8:45.021 Kimberly Derrick, Medway, OH
10000m 1999 13:28.096 Ashley Horgan, Spring, TX
15000m 2006 20.02.958 Briana Kramer, High Point, NC
3 Woman Relay-3000m 2006 6:27.757 Kirsten Attipoe, Kellie Pemberton, Courtney Bellais, Stardust
3 Woman Relay-6000m 2004 10:34.119 Brittany Bowe, Emily Scott, Stephanie Sutter, Team Florida
SENIOR MEN
300m 2014 0:27.871 Daniel Arango, Wichita, KS
500m
1000m
10000m
SENIOR WOMEN
300m
500m 2016 1:01.953 Jacquelyn Foster, Austin, TX
1000m
10000m 2016 26:16.938 Jacquelyn Foster, Austin, TX
JUNIOR MEN
300m 2014 0:27.189 Christopher Fiola, Montreal, Canada
500m 2016 0:47.595 Javier Mulero, Hartford, CT
1000m 2014 1:34.381 Christopher Fiola, Montreal, Canada
10000m 2014 17:22.440 Christopher Fiola, Montreal, Canada
JUNIOR WOMEN
300m 2014 0:31.335 Clarissa Bell, Palm City, FL
500m 2016 0:54.529 Kendra Charron, Colorado Springs, CO
1000m 2016 1:55.947 Kendra Charron, Colorado Springs, CO
10000m 2016 22:29.781 Kendra Charron, Colorado Springs, CO
FRESHMAN BOYS
300m 2015 0:26.785 Sabien Tinson, Albany, GA
500m 2015 0:44.974 Sabien Tinson, Albany, GA
5000m 2017 8:15.515 Dayton Ristine, Quakertown, PA
3 Boy Relay-2400m 2007 3:55.994 Chance Martin, Dillon Martin, Zach Kulics, Stardust
FRESHMAN GIRLS
300m 2011 0:28.565 Shianna Moses, Auburn, WA
500m 2017 0:47.359 Paige Dawson, Coeur D' Alene, ID
5000m 2017 8:29.749 Michaela Renick, Olympia, WA
3 Girl Relay-2400m 2004 4:00.057 Megan Mozingo, Tess Taylor, Mia Mozingo, Fast Forward
JUVENILE BOYS
300m 2016 0:29.344 Keith Abney, Duncanville, TX
500m 2016 0:49.254 Keith Abney, Duncanville, TX
2000m 2014 3:34.075 Dayton Ristine, Quakertown, PA
JUVENILE GIRLS
300m 2016 0:31.199 Danica Swetz, Rockwood, MI
500m 2016 0:51.558 Danica Swetz, Rockwood, MI
2000m 2017 3:33.642 Kylee Parker, Tallahassee, FL
MASTERS MEN (25-34)
300m 2014 0:26.576 Julian Rivera, Clinton Twp, MI
500m 2014 0:43.446 Julian Rivera, Clinton Twp, MI
1500m 2015 2:15.352 Julian Rivera, Clinton Twp, MI
5000m 2013 7:53.827 Julian Rivera, Clinton Twp, MI
MASTERS WOMEN (25-34)
300m 2013 0:30.949 Marquita Jones, Orlando, FL
500m 2011 0:52.423 Cinnamon Lawrence, Colorado Springs, CO
1500m 2015 2:42.989 Michele Webster, Orlando, FL
2000m 2011 3:41.164 Cinnamon Lawrence, Colorado Springs, CO
MASTERS MEN (35-44)
300m 2011 0:27.243 Jim Larson, Springfield, IL
500m 2017 0:45.979 Francisco Ramirez, Edgewater, NJ
1500m 2015 2:16.675 Francisco Ramirez, Edgewater, NJ
5000m 2015 7:57.459 Francisco Ramirez, Edgewater, NJ
MASTERS WOMEN (35-44)
300m 2017 0:30.006 Akita Williams, Colorado Springs, CO
500m 2017 0:49.908 Akita Williams, Colorado Springs, CO
1500m 2017 2:36.408 Akita Williams, Colorado Springs, CO
2000m 2017 3:38.774 Akita Williams, Colorado Springs, CO
MASTERS MEN (45-54)
300m 2012 0:28.040 Jim Larson, Springfield, IL
500m 2012 0:46.266 Jim Larson, Springfield, IL
1500m 2011 2:31.388 Jeff Foster, Birdsboro, PA
5000m 2015 8:06.912 Norman Kirby, Colorado Springs, CO
MASTERS WOMEN (45-54)
300m 2017 0:30.205 Deborah Brown, Brighton, CO
500m 2017 0:48.939 Deborah Brown, Brighton, CO
1500m 2017 2:33.673 Deborah Brown, Brighton, CO
2000m 2017 3:33.510 Deborah Brown, Brighton, CO
MASTERS MEN (55 & over)
300m 2016 0:29.985 Jim Bourgeois, New Caney, TX
500m 2016 0:51.115 Jim Bourgeois, New Caney, TX
1500m 2017 2:37.180 Jim Bourgeois, New Caney, TX
5000m 2013 9:04.006 Dean Holh, Hampshire, IL
MASTERS WOMEN (55 & over)
300m 2010 0:34.834 Mary Ann Martin, Garland, TX
500m 2010 0:59.664 Mary Ann Martin, Garland, TX
1500m 2010 3:15.289 Mary Ann Martin, Garland, TX
2000m 2010 3:59.212 Mary Ann Martin, Garland, TX
MASTERS MEN (35 & older)
300m 2007 0:27.718 Jim Larson, Springfield, IL
1500m 2007 2:26.316 Norman Kirby, Colorado Springs, CO
5000m 2004 9:23.621 Norman Kirby, Colorado Springs, CO
10000m 2003 17:46.875 Norman Kirby, Colorado Springs, CO
3 Man Relay-3000m 2007 4:48.654 George Neal, John Poslusny, Jonathan Simkins, Stardust
MASTERS WOMEN (35 & older)
300m 2005 0:30.588 Shannon Valerio, Englewood, CO
1500m 2001 2:51.819 Tamela Foster, Birdsboro, PA
5000m 1999 10:13.278 Gail Andrews, Norman, OK
3 Woman Relay-3000m 2005 5:58.350 Jane Carey, Patty Leazier, Diana Hayes, Fast Forward
PRIMARY BOYS
300m 2017 0:36.172 Vedant Margale, Colorado Springs, CO
500m 2017 0:57.007 Brady Ankney, Ocala, FL
2000m 2017 4:03.011 Vedant Margale, Colorado Springs, CO
PRIMARY GIRLS
100m 2016 0:35.538 Torrie Weber, Milton, FL
500m 2016 0:57.442 Torrie Weber, Milton, FL
2000m 2016 4:04.653 Torrie Weber, Milton, FL