2016 Junior National Team Roster

The complete roster of U.S. Junior National Team:
(Name (Hometown) - Qualifying Finish)


Elena Dent (Lumberton, N.C.) – Girl’s 14 & Under Doubles Champion

Nikita Chauhan (San Ramon, Calif.) – Girl’s 14 & Singles Champion / Girl’s 14 & Under Doubles Champion

Heather Mahoney (Penngrove, Calif.) – Girl’s 12 & Under Doubles Champion / Girl’s 14 & Under Singles Finalist

Antonio Rojas (Stockton, Calif.) – Boy’s 14 & Under Singles Champion / Boy’s 14 & Under Doubles Champion 

Akul Ramayani (Poughkeepsie, N.Y.) - Boy’s 14 & Under Doubles Champion / Boy’s 14 & Under Singles Finalist

Ricardo Diaz (Stockton, Calif.) – Boy’s 16 & Under Doubles Champion

Dane Elkins (Los Angeles, Calif.) – Boy’s 16 & Under Doubles Champion

Jordan Barth (Cold Springs, Minn.) – Boy’s 16 & Under Singles Champion

Briana Jacquet (Phoenix, Ariz.) – Girl’s 16 & Under Doubles Champion / Girl’s 16 & Under Singles Finalist

Ingrid Robledo (San Diego, Calif.) – Girl’s 16 & Under Doubles Champion / Girl’s 16 & Under Singles Champion

Jake Birnel (Bellingham, Wash.) – Boy’s 18 & Under Doubles Champion

Mauro Rojas (Stockton, Calif.) - Boy’s 18 & Under Doubles Champion

Kevin Vazquez (Miami, Fla.) – Boy’s 18 & Under Singles Finalist

Erika Manilla (Centennial, Colo.) – Girl’s 18 & Under Doubles Champion / Girl’s 18 & Under Singles Finalist

Jordan Cooperrider (Palm Harbor, Fla.) – Girl’s 18 & Under Singles Champion / Girl’s 18 & Under Doubles Champion

Wayne Antone (Eugene, Ore.) Boy’s 18 & Under Singles Champion


U.S. Junior National Espirt Team:
(Name (Hometown) - Qualifying Finish)

In addition to the U.S. Junior National Team Members listed above, the top finishers in the younger (12 & Under and 1- & Under) divisions will be invited to the Junior World Championships as part of the Esprit Team. 

Ashlyn Carver (Spokane Valley, Wash) – Girl’s 10 & Under Doubles Champion

Vedant Chauhan (San Ramon, Calif.) – Boy’s 12 & Under Doubles Champion / Boy’s 12 & Under Singles Finalist

Benjamin Horner (Ankeny, Iowa) – Boy’s 10 & Under Singles Finalist

Ava Kaiser (Stillwater, Minn.) – Girl’s 10 & Under Doubles Champion

Kareena Mathew (Corvallis, Ore.) – Girl’s 10 & Under Singles Champion

Nikhil Prasad (Fremont, Calif.) – Boy’s 10 & Under Singles Champion / Boy’s 10 & Under Doubles Champion

Josh Shea (Cortlandt Manor, N.Y.) – Boy’s 12 & Under Doubles Champion

Julia Stein (Murrysville, Penn.) – Girl’s 12 & Under Girl’s Doubles Champion / Girl’s 12 & Under Singles Runner Up

Gatlin Sutherland (Great Falls, Mont.) – Boy’s 10 & Under Doubles Champion

Krish Thakur (Tracy, Calif.) – Boy’s 12 & Under Singles Champion