Denver Judo Spring Tournament

March 16, 2019 8 a.m. (ET)


The 2019 Denver Judo Spring Tournament was held Saturday, March 16 at Johnson and Wales University. The event was well attended with 147 athletes, ages 5-57 years old, from Colorado, Wyoming and Canada. 

The Denver Judo Spring Tournament has been going on for about 10 years now (the fall tournament, the Denver Classic, will be in its 19th year this year)!

The Men’s Open Division was won by Jesse Butler of Elite Performance Judo Center. The runner up was Garmaa Shinebayar of Denver Judo. 

In the team event, Denver Judo finished first in the overall standings, followed by Gracie Judo and Ju Shin Kan Judo.

 

RESULTS:

Nage No Kata
1. Sophia Teissler, Tori, and Jessica Lockfeld, Uke

Kime No Kata
1. Megan Post, Tori, and Megan Alterkruse, Uke

Novice Co-ed 5-6 years, -42lbs
1. Greyson Goodwin, Elite Performance Judo Center
2. Shayla Venturini, Gracie Judo
3. Zinnia Plageman, Gracie Judo

Novice Co-ed 5-6 years, -51lbs
1. Sodbileg Munkh-Erdene, Gracie Judo
2. Melisa Kalantari, US Olympic Training Center
3. Sasha Pop, Ju Shin Kan

Novice Co-ed 5-6 years, -55lbs
1. Annie Diana, US Olympic Training Center
2. Alexander Keltner, Gracie Judo
3. Dean Shearer, Front Range Judo

Novice Co-ed 7-8 years, -60lbs
1. Cedar Cooper, Elite Performance Judo Center
2. Henley Bjorklund, Gracie Judo
3. Keegan Kruger, Denver Judo

Novice Co-ed 7-8 years, -66lbs
1. Madeline Macmillan, Gracie Judo
2. Mateo Anaya, Denver Judo
3. Jay Sisneros, Front Range Judo

Novice Co-Ed 9-10 years, +77lbs
1. Daniel Brown, Front Range Judo
2. Sunnie Sinkhorn, Gracie Judo

Novice Co-Ed 11-12 years, +117lbs
1. Sean Miller, Fort Collins Judo
2. Makenna Keoppel, Gracie Judo
3. Diego Bentancurd, Gracie Judo

Standard Co-ed 7-8 years, -55lbs
1. Joseph Domenico, Gracie Judo
2. Cedar Cooper, Elite Performance Judo Center
3. Holles Roberts, Fort Collins Judo

Standard Co-Ed 11-12 years, -93lbs
1. Alfonso Quinones, Ju Shin Kan
2. Rebekah Masterson, Gracie Judo
3. Fritz Weber, Front Range Judo

Novice Girls 9-10 years, -66lbs
1. Georgia Hurley, Gracie Judo
2. Sofia Castillo, Denver Buddhist Temple Judo
3. Julieta Ochoa, Denver Buddhist Temple Judo

Novice Girls 9-10 years, -84lbs
1. Anna Macmillan, Gracie Judo
2. Kayla Landers, Gracie Judo
3. Nomin-Erdene Munkh-Erdene, Gracie Judo

Standard Girls 9-10 years, -84lbs
1. Sophia Flores, Ju Shin Kan
2. Sorenna Cooper, Denver Judo

Standard Girls 11-12 years, -75lbs
1. Caylynn Pollock, Northglenn Judo
2. Evelyn Kennedy, Gracie Judo
3. Shantel Guzman, Denver Judo

Novice Boys 9-10 years, -66lbs
1. Higen Castillo, Denver Buddhist Temple Judo
2. William Weber, Front Range Judo
3. Marciano Silletto, Hyland Hills Judo

Novice Boys 9-10 years, -75lbs
1. Jay Sisneros, Front Range Judo
2. Sawyer Cybulski, Denver Judo

Novice Boys 9-10 years, -84lbs
1. Steven Brown, Front Range Judo
2. Daniel Brown, Front Range Judo
3. Jude Brown, Denver Judo

Novice Boys 9-10 years, +117lbs
1. Sean Miller, Fort Collins Judo
2. Juan Duran, Hyland Hills Judo

Novice Boys 11-12 years, -106lbs
1. Oliver Radcliff, Denver Judo
2. Bauer Whitney, Front Range Judo
3. Alexander Gevorkyan, Denver Buddhist Temple Judo

Novice Boys 13-14 years, -141lbs
1. Marcos Aragon, Northglenn Judo
2. Benjamin Maginski, Denver Judo

Standard Boys 9-10 years, -75lbs
1. Carson Diana, US Olympic Training Center
2. Michael Van Lingen, Gracie Judo

Standard Boys 9-10 years, -117lbs
1. Frank Flores, Ju Shin Kan
2. Joaquin Coca, Ju Shin Kan
3. Forest Roberts, Fort Collins Judo

Standard Boys 11-12 years, -75lbs
1. Dallas Robinson, US Olympic Training Center
2. Daniel Goodwin, Elite Performance Judo Center
3. Ian deMars, Denver Buddhist Temple Judo

Standard Boys 11-12 years, -84lbs
1. Luke Nortman, Denver Judo
2. Gavin Keogh, Front Range Judo
3. Fritz Weber, Front Range Judo

Standard Boys 11-12 years, +117lbs
1. Thomas Sanchez, US Olympic Training Center
2. Carlos Zuniga, Gracie Judo

Standard Boys 13-15 years, -106lbs
1. Alfonso Quinones, Ju Shin Kan
2. Nicholas Tanaka, Ju Shin Kan
3. Noah Hadders, Front Range Judo

Standard Boys 13-14 years, -117lbs
1. Anthony Nava, Denver Buddhist Temple Judo
2. Dmitri Richardson, Denver Judo
3. Luke Henderson, Elite Performance Judo Center

Standard Boys 13-15 years, -154lbs
1. Luke Smith, Ju Shin Kan
2. Michael Jandegian, Northglenn Judo

Novice Women -141lbs
1. Roxana Safipour, Denver Judo
2. Lamia Farram, Gracie Judo
3. Erin Leslie, US Air Force Academy

Novice Women +172lbs
1. Roxana Safipour, Denver Judo
2. Megan Lowry, Johnson and Wales MMA

Standard Women -141lbs
1. Megan Post, Denver Judo
2. Roxana Safipour, Denver Judo
3. Marissa Arndt, US Olympic Training Center

Novice Men -161lbs
1. Josh Peter, Denver Judo
2. Eddie Nieto, Johnson and Wales MMA
3. Joe Goodner, Denver Judo

Novice Men -178lbs
1. Daniil Korostelov, Gracie Judo
2. Nate Thompson, Denver Judo
3. Mostafa Sakr, Denver Judo

Novice Men -198lbs
1. Jaylin Roebuck, Johnson and Wales MMA
2. Moises Orozco, Denver Judo

Novice Men -220lbs
1. Faris Alkhathami, Denver Judo
2. Kenny Osinolye, US Air Force Academy
3. Zachary Warren, Denver Judo

Standard Men -161lbs
1. Justin Walk, Denver Judo
2. Yerkebulan Ali, Colorado School of Mines
3. Jedd Labrilla, US Air Force Academy

Standard Men -178lbs
1. Kyle Sutherland, Kanokai Judo Club
2. Kevin Klingsheim, Denver Judo
3. Lucas Wolf, US Air Force Academy

Standard Men -198lbs
1. Garmaa Shinebayar, Denver Judo
2. Jesse Butler, Elite Performance Judo Center
3. Jaylin Roebuck, Johnson and Wales MMA

Standard Men -220lbs
1. Kedge Zawack, Denver Judo
2. Nick Haderlie, Platte Valley Martial Arts
3. Faris Alkhathami, Denver Judo

Men’s Open
Champion: Jesse Butler, Elite Performance Judo Center
Runner-Up: Garmaa Shinebayar, Denver Judo

Masters Men -161lbs
1. Justin Walk, Denver Judo
2. Constantin Pop, Ju Shin Kan
3. Max Ariza, Johnson and Wales MMA

Masters Men -220lbs
1. Joshua Keltner, Gracie Judo
2. Moises Orozco, Denver Judo
3. Trenton Swanson, Platte Valley Martial Arts

Masters Men +220lbs
1. Gordon Weakliem, Denver Judo
2. John Hazlip, Denver Judo

 

Club Results:

Club

1st

2nd

3rd

Points

Denver Judo

12

12

7

103

Gracie Judo

7

11

3

71

Ju Shin Kan

5

3

1

35

Front Range Judo

3

4

5

32

Elite Performance Judo Center

3

3

1

25

US Olympic Training Center

4

1

1

24

Denver Buddhist Temple Judo

2

1

3

16

Northglenn Judo

2

1

13

Johnson and Wales MMA

1

2

2

13

Fort Collins Judo

2

2

12

US Air Force Academy

1

3

6

Kanokai Judo Club

1

5

Hyland Hills Judo

1

1

4

Platte Valley Martial Arts

1

1

4

Colorado School of Mines

1

3