U-16 and Rise (O-16) Junior National Camp Selections Announced

June 26, 2019, 12:15 p.m. (ET)

LANCASTER, Pa. - June 26, 2019 - USA Field Hockey is pleased to announce the selected U-16 and U.S. Rise (O-16) athletes, from the U-14 and U-16 National Futures Championship (NFC), presented by Harrow Sports, who will be invited to participate at the 2019 Junior National Camp (JNC). Additional athletes for the USA Rise (O-16) JNC will be selected following the completion of the U-19 NFC. Junior National Camp is the premier camp for Futures athletes, comprised of the top 80-100 players in the country as selected from the NFC.

Based on their performance at Junior National Camp, these athletes may earn selection to a training camp where final selections will be made for the U.S. U-16 and USA Rise (O-16) Women’s National Teams.

Congratulations to the following U-16 athletes:


Mia Abello
(Houston, Texas)

Ella Barbacci (Harvey S Lake, Pa.)

Olivia Bent-Cole (Ventnor, N.J.)

Isabella Bianco (Berlin, N.J.)

Brenna Bough (Whitney Point, N.Y.)

Maci Bradford (Delmar, Del.)

Julia Bressler (Leesport, Pa.)

Alison Buffington (Enola, Pa.)


Abigail Burnett (Zionsville, Pa.)


Charlotte Casiraghi
(Wilton, Conn.)


Molly Catchpole
(Madison, N.J.)


Reagan Ciabattoni
(Lewes, Del.)

Ava Cickavage (Moorestown, N.J.)

Mia Clark (San Diego, Calif.)

Erika Culp (Morgantown, Pa.)

Kylie Dawson (Audubon, N.J.)

Lauren DeRose (Collegeville, Pa.)

Ella Gaitan (Belvidere, N.J.)

Hope Haynes (Katy, Texas)

Ryleigh Heck (Berlin, N.J.)

Rachel Herbine (Macungie, Pa.)

Josie Hollaman (Delmar, Del.)

Margaret Jancerk (Denville, N.J.)

Morgan Kallmann (Poway, Calif.)

Lauren Kenah (Telford, Pa.)

Philine Klas (Del Mar, Calif.)

Alyssa Klebasko (Odenton, Md.)

Maggie Kondrath (Dowingtown, Pa.)

Natalie Machiran (Ellicott City, Md.)

Morgan McMenamin (Lafayette Hill, Pa.)

Alaina McVeigh (Lansdale, Pa.)

Daniela Mendez-Trendler (Reisterstown, Md.)

Ava Moore (Southampton, N.J.)

Mia Karine Myklebust (Los Gatos, Calif.)

Lina Neilson (Mt. Laurel, N.J.)

Abigail Neitch (South Wales, N.Y.)

Kerry O’Donnell (Lansdale, Pa.)

Fiene Oerlemans (Bel Air, Calif.)

Katherine Oliver (St. Louis, Mo.)

Lucy Osherow (Charlotte, N.C.)

Kelsey Reviello (Colonial Beach, Va.)

Callie Rogers (Richmond, Va.)

Skylar Santucci (Medford, N.J.)

Talia Schenck (Lawrenceville, N.J.)

Mia Shoenbeck (Lagrange, Ky.)

Ashley Sessa (Schwenksville, Pa.)

Hala Silverstein (Glenwood, Md.)

Abigail Spear (Virginia Beach, Va.)

Macy Szukics (Malvern, Pa.)

Aubreigh Uba (Douglassville, Pa.)

Emma Watchilla (Kingston, Pa.)

Melea Weber (Macungie, Pa.)

Gia Whalen (Paoli, Pa.)

Rachael Whitehead (Hockessin, Del.)

Allison Wood (Blue Bell, Pa.)


Congratulations to the following U.S. Rise (O-16) athletes:


Paige Bitting
(Hummelstown, Pa.)

Emily Bullard
(Doylestown, Pa.)

Kennedy Cliggett
(Warrington, Pa.)

Regan Cornelius (
New Albany, Ohio)

Jans Croon
(Manhattan Beach, Calif.)

Annika Herbine
(Macungie, Pa.)

Riley Hudson
(Medford, N.J.)

Ella Kaufman
(Queenstown, Md.)

Mackenzie Lever
(Doylestown, Pa.)

Madeline Mullaney
(Bexford, Mass.)

Caroline Nemec
(Darien, Conn.)

Kylee Niswonger
(Dexter, Mich.)

Grace Norair
(Fredericksburg, Va.)

Hope Rose
(Dauphin, Pa.)

Kelly Smith
(Dowingtown, Pa.)

Abigail Tamer
(Whitmore Lake, Mich.)

Katherine Wimmer
(Windham, N.H.)

Jacey Wittel
(Stroudsburg, Pa.)

Elizabeth Yeager
(Rye, N.Y.)

Madeline Zacchini
(Bolton, Mass.)

Jenna Zunic
(Johnston City, N.Y.)


Junior National Camp for the U-16 and USA Rise age division will be held from June 29 to July 2 at Spooky Nook Sports in Lancaster, Pa.