U-16 and Rise Selection Camp Athletes Announced

July 03, 2019, 1:53 p.m. (ET)

LANCASTER, Pa. - July 3, 2019 - Following the conclusion of Junior National Camp (JNC), selections have been announced for the U-16 and Rise (O-16) Selection Camp. These athletes were chosen to advance within the Olympic Development Pathway from their performance at the recent JNC which took place from June 29 to July 2 at Spooky Nook Sports in Lancaster, Pa.

 

At this time, USA Field Hockey would like to congratulate the following athletes on progressing to the U-16 and Rise Selection Camp.

 

U-16 Selection Camp:

Ella Barbacci (Harvey S Lake, Pa.)

Olivia Bent-Cole (Ventnor, N.J.)*

Isabella Bianco (Berlin, N.J.)

Brenna Bough (Whitney Point, N.Y.)

Maci Bradford (Delmar, Del.)

Julia Bressler (Leesport, Pa.)

Alison Buffington (Enola, Pa.)

Abigail Burnett (Zionsville, Pa.)

Mia Clark (San Diego, Calif.)

Erika Culp (Morgantown, Pa.)

Kylie Dawson (Audubon, N.J.)

Lauren DeRose (Collegeville, Pa.)

Hope Haynes (Katy, Texas)

Ryleigh Heck (Berlin, N.J.)

Rachel Herbine (Macungie, Pa.)

Josie Hollamon (Delmar, Del.)

Margaret Jancerak (Denville, N.J.)

Morgan Kallmann (Poway, Calif.)

Lauren Kenah (Telford, Pa.)

Alyssa Klebasko (Odenton, Md.)

Maggie Kondrath (Dowingtown, Pa.)

Natalie Machiran (Ellicott City, Md.)

Morgan McMenamin (Lafayette Hill, Pa.)

Alaina McVeigh (Lansdale, Pa.)

Daniela Mendez-Trendler (Reisterstown, Md.)

Ava Moore (Southampton, N.J.)

Mia Karine Mykleburst (Los Gatos, Calif.)

Lina Neilson (Mt. Laurel, N.J.)

Kerry O'Donnell (Lansdale, Pa.)

Kelsey Reviello (Colonial Beach, Va.)

Callie Rogers (Richmond, Va.)

Mia Schoenbeck (Lagrange, Ky.)

Ashley Sessa (Schwenksville, Pa.)

Hala Silverstein (Glenwood, Md.)

Abigail Spear (Virginia Beach, Va.)

Macy Szukics (Malvern, Pa.)

Aubreigh Uba (Douglassville, Pa.)

Emma Watchilla (Kingston, Pa.)

Melea Weber (Macungie, Pa.)

Gia Whalen (Paoli, Pa.)

 

Rise Selection Camp:

Elizabeth Agatucci (Chapel Hill, N.C.)

Paige Bitting (Hummelstown, Pa.)

Emily Bullard (Doylestown, Pa.)

Anna Castaldo (Endicott, N.Y.)

Barbara Civitella (Wayne, Pa.)

Kennedy Ciggett (Warrington, Pa.)

Regan Cornelius (New Albany, Ohio)

Jans Croon (Manhattan Beach, Calif.)

Pyper Friedman (Phoenix, Md.)

Lee Ann Gordon (Louisville, Ky.)

Annika Herbine (Macungie, Pa.)

Meghen Hengerer (Bedminster, N.J.)*

Lauren Hunter (Elizabethtown, Pa.)

Ella Kaufman (Queenstown, Md.)

Courtney Kenah (Telford, Pa.)

Mia Leonhardt (Media, Pa.)

Sophia Mackrella (Fleetwood, Pa.)

Jamie Marold (Chapel Hill, N.C.)

Hannah Maxwell (Forty Fort, Pa.)

Caylie McMahon (Stow, Mass.)

Alexandra Morgan (Winnetka, Ill.)

Caroline Nemec (Darien, Conn.)

Kylee Niswonger (Dexter, Mich.)

Grace Norair (Fredericksburg, Va.)

Josephine Palde (Schwenksville, Pa.)

Sofia Pendolino (Hummelstown, Pa.)

Erin Reilly (Saline, Mich.)

Alana Richardson (Boxford, Mass.)

Hope Rose (Dauphin, Pa.)

Annabel Skubisz (Houston, Texas)

Kelly Smith (Dowingtown, Pa.)

Abigail Tamer (Whitmore Lake, Mich.)

Claudia Thomas (Louisville, Ky.)

Kiersten Thomassey (New Albany, Ohio)

Reagan Underwood (Sinking Spring, Pa.)

Lauren Wadas (Annville, Pa.)

Makenna Webster (St. Louis, Mo.)

Alexandria Wesneski (Forty Fort, Pa.)

Jacey Wittel (Stroudsburg, Pa.)

Elizabeth Yeager (Rye, N.Y.)

 

*Injury Waivers Athletes

 

The 2019-20 U-16 and Rise Selection Camp will take place this January with dates still to be finalized.