2016 AAU JUNIOR OLYMPIC GAMES SCHEDULE & RESULTS

TIME GAME TEAM 1 VS TEAM 2 RESULTS
August 1, 2016 (Monday)
TBD    Athlete Check-In (George R. Brown Convention Center)
 4:00 PM - 6:00 PM   Coaches Meeting (Marriott Medical Center)
           
August 2 (Tuesday)
9:00 AM   Delegation Meeting (Houston Sports Park) 
10:00 AM
Royal
Teal Practice
11:30 AM
Red
Pink Practice
1:00 PM   Lime   Navy Practice
2:30 PM
Gold

Practice
6:00 PM - 7:30 PM   Umpires/Technical Meeting (Marriott Medical Center)
           
August 3, 2016 (Wednesday)
8:00 AM 1 Royal vs Teal 1 - 0
9:15 AM 2 Red vs Pink 0 - 0
10:30 AM 3 Lime vs Navy 0 - 1
11:45 AM 4 Gold vs Royal 0 - 3
1:00 PM 5 Teal vs Red 2 - 2
2:15 PM 6 Pink vs Lime 1 - 3
3:30 PM 7 Navy vs Gold 0 - 1
           
August 4, 2016 (Thursday)
8:00 AM 8 Red vs Lime 0 - 2
9:15 AM 9 Teal vs Navy 1 - 0
10:30 AM 10 Pink vs Gold 1 - 1
11:45 AM 11 Royal vs Red 1 - 1
1:00 PM 12 Navy vs Pink 2 - 4
2:15 PM 13 Gold vs Teal 0 - 0
3:30 PM 14 Lime vs Royal 2 - 3
           
August 5, 2016 (Friday)
8:00 AM 15 Royal vs Pink 0 - 2
9:15 AM 16 Red vs Navy 2 - 0
10:30 AM 17 Lime vs Gold 2 - 2
11:45 AM 18 Pink vs Teal 0 - 0
1:00 PM 19 Navy vs Royal 2 - 2
2:15 PM 19 Gold vs Red 0 - 0
3:30 PM 20 Teal vs Lime 0 - 0
           
August 6, 2016 (Saturday)
8:00 AM Crossovers 1 Navy vs Gold 1 - 0
9:30 AM Crossovers 2 Royal vs Red 2 - 1 (SO)
11:00 AM Crossovers 3 Pink vs Lime 1 - 2
12:30 PM 5/6 Navy vs Teal 2 - 4
2:00 PM 3/4 Pink vs Red 2 -0
3:30 PM 1/2 Royal vs Lime 2 - 1
           
4:45 PM    Awards Presentation
    1st - Royal
    2nd - Lime
    3rd - Pink
    4th - Red
    5th - Teal
    6th - Navy
    7th - Gold

Congratulations to the following AAU Junior Olympic Games Winners:

FIRST PLACE: Royal
Head Coach: Will Bryne
Not in Order: Liliana Clarkson, Shannon Daley, Lindsay Dickinson, Mia Duchars, Megan Frost, Ryleigh Heck, Samantha Jaehnig, Amanda Jordan, Casey Joye, Katherine McGuire, Siofra Murdock Aubrey Mytych, Morgan Rigual, Amber Rose, Shealyn Tatara
 
SECOND PLACE: Lime
Head Coach: Elzeth Hetzel
Not in Order: Gabrielle Barraco, Emily Berlinghof, Cailin Bownas, Abby Carpenter, Camryn Litjens, Sophia Mackrella, Alia Marshall, Bridget Molyneaux, Madelyn Moran, Victoria Raulin, Kathryn Samaranayake, Anneliese Wareham, Ella Wareham, Lili Wareham, Madeline Zimmer
 
THIRD PLACE: Pink
Head Coach: Kelly Hubbell
Not in Order: Hailey Bitters, Sasha Bull, Georgia Eberle, Annie Judge, Madison Kahn, Jerri Lankford, Autumn Littlefield, MEgan McGuinness, Samantha Palmer, Devon Reilly, Peyton Tollasken, Stephanie Weber, Taylor Weber, Alexandria Wesneski
 
 
THIRD PLACE: Red
Head Coach: Mimi Smith
Not in Order: Aaliyah Carter-Hernandez, Elizabeth Denehy, Theodora Dillman, Emma Gladstein, Caroline Hanan, Mackenzie Kile, Grace McGowan, Morgan Merritt, Samantha Minrath, Grace Norair, Katharine Olmsted, Tori Palumbo, Alana Richardson, Ashley Wetzel, Jaiden Wittel