USA Diving News 2017 NCAA Zone Champ...

2017 NCAA Zone Championships roundup

By USA Diving | March 06, 2017, 9:55 a.m. (ET)

The NCAA Division 1 Swimming and Diving Championships are just around the corner.  Divers will be looking to punch their tickets to Indianapolis when qualifying takes place at five NCAA Zone Championships across the country from March 6-11.

A minimum of the top five women and top four men on each event at each zone meet will be eligible to compete at the NCAA Championships. Additional place finishers in each event at each zone will be eligible based on the number of divers from that zone who placed in the top 16 at the 2016 NCAA Championships. Any diver who qualifies on one event will be allowed to enter any other event at the NCAA Championships, provided the diver has finished in the top 12 on that event at the zone meet.

Check back throughout the week as we'll be updating this page as results come in from each of the zone meets.

The NCAA Championships for women are set for March 15-18. The men will compete March 22-25.

2017 NCAA Zone Championships
Zone A (Christiansburg, Va.) – March 6-8
Zone B (Auburn, Ala.) – March 6-8
Zone C (Bloomington, Ind.) – March 9-11
Zone D (Columbia, Mo.) – March 6-8
Zone E (Flagstaff, Ariz.) – March 6-8

Number of Qualifying Spots Available Per Zone

Women
Zone A
1-meter: 5
Addison Walkowiak (Rutgers)
Alyssa Black (Rutgers)
Olivia Lehman (James Madison)
Meme Sharp (Pitt)
Emma Roush (UMass)

(Note: UConn’s Alexandra Butera, Virginia Tech’s Ashlynn Peters and Buffalo’s Abbey Croce are also eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on 1-meter)

3-meter: 7
Meme Sharp (Pitt)
Addison Walkowiak (Rutgers)
Alexandra Butera (UConn)
Alyssa Black (Rutgers)
Sydney Dusel (Virginia)
Ashlynn Peters (Virginia Tech)
Abbey Croce (Buffalo)

(Note: Virginia’s Kylie Towbin and Virginia Tech’s Ashley Buchter are also eligible after qualifying on platform and finishing in the top 12 on 3-meter)

Platform: 6
Jing Leung (Harvard)
Kylie Towbin (Virginia)
Ashley Buchter (Virginia Tech)
Addison Walkowiak (Rutgers) – qualified on all three
Rachel Byrne (Rutgers)
Ashlynn Peters (Virginia Tech) – qualified on all three (two A, one B)

(Note: Virginia’s Sydney Dusel is also eligible after qualifying on 3-meter and finishing in the top 12 on platform)



Zone B
1-meter: 10
Julia Vincent (South Carolina)
Marcela Maric (Miami)
Mikaela Lujan (South Carolina)
Alison Maillard (Auburn)
Elissa Dawson (North Carolina)  
Ayla Bonniwell (Florida State)
Maria Lohman (North Carolina)
Wallace Layland (Miami)
Rachel Rubadue (Tennessee)
Brooke Madden (Florida)

(Note: Florida State’s Molly Carlson will also be eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on 1-meter)

3-meter: 9
Wallace Layland (Miami)              
Elissa Dawson (North Carolina)  
Alison Maillard (Auburn)
Rachel Rubadue (Tennessee)
Molly Carlson (Florida State)
Olivia Ball (Georgia)
Julia Vincent (South Carolina)
Victoria Moretti (Florida Atlantic)             
Mckensi Austin (Georgia)

(Note: South Carolina’s Mikaela Lujan will also be eligible after qualifying on 1-meter and placing in the top 12 on 3-meter, and Duke's Mackenzie Willborn is eligible after qualifying on platform and placing in the top 12 on 3-meter)

Platform: 7
Allyson Nied (South Carolina)
Rebecca Quesnel (Florida International)
Molly Carlson (Florida State)
Elissa Dawson (North Carolina)
Rachel Rubadue (Tennessee)
Mary Ellen Targonski (Duke)
Mackenzie Willborn (Duke)

(Note: Georgia’s Mckensi Austin and Florida Atlantic’s Victoria Moretti are also eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on platform)

 

Zone C
1-meter: 8
Rebecca Hamperian (Kentucky)
Pei Lin (Miami University)
Jessica Parratto (Indiana)
Morgan Meixner (Purdue)
Madeline Sewell (Michigan State)
Claire Andrews (Notre Dame)
Kristen Hayden (Michigan)
Paige Kelkenberg (Akron)

(Note: Purdue's Samantha Reese and Indiana's Michal Bower are also eligible after qualifying on 3-meter and finishing in the top 12 on 1m. Northwestern's Olivia Rosendahl is also eligible after qualifying on platform and finishing in the top 12 on 1m)

3-meter: 9
Pei Lin (Miami University)
Jessica Parratto (Indiana)
Michal Bower (Indiana)
Samantha Reese (Purdue)
Molly Fears (Louisville)
Emily Meaney (Purdue)
Rebecca Hamperian (Kentucky)
Alessandra Murphy (Michigan)
Keegan McCaffrey (Michigan)

(Note: Michigan's Kristen Hayden is also eligible after qualifying on 1-meter and finishing in the top 12 on 3m. Northwestern's Olivia Rosendahl is also eligible after qualifying on platform and finishing in the top 12 on 3m)

Platform: 6
Jessica Parratto (Indiana)
Olivia Rosendahl (Northwestern)
Emily Meaney (Purdue)
Lara Tarvit (Ohio State)
Alexis Vincent (Purdue)
Alessandra Murphy (Michigan)

(Note: Michigan's Kristen Hayden is also eligible after qualifying on 1-meter and finishing in the top 12 on platform. Louisville's Molly Fears is also eligible after qualifying on 3-meter and finishing in the top 12 on platform)

 

Zone D
1-meter: 7
Yu Zhou (Minnesota)
Sarah Bacon (Minnesota)
Meghan O’Brien (Texas)
Elizabeth Cui (LSU)
Anna Filipcic (Nebraska)
Lauren Reedy (Missouri)
Lexi Tenenbaum (Minnesota)

(Note: Texas’ Alison Gibson and Arkansas’ Nicole Gillis are also eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on 1-meter; Missouri’s Madeline McKernan is eligible after qualifying on platform)


3-meter: 7
Yu Zhou (Minnesota)    
Elizabeth Cui (LSU)         
Lauren Reedy (Missouri)              
Alison Gibson (Texas)    
Nicole Gillis (Arkansas) 
Sarah Bacon (Minnesota)            
Lexi Tenenbaum (Minnesota)

(Note: Texas’ Meghan O’Brien and Nebraska’s Anna Filipcic are also eligible after qualifying on 1-meter and placing in the top 12 on 3-meter; Nebraska’s Abigail Knapton is eligible after qualifying on platform)

Platform: 11
Abigail Knapton (Nebraska)
Alais Kalonji (Texas A&M)

Lexi Tenenbaum (Minnesota)
Madeline McKernan (Missouri)
Lauren Reedy (Missouri)
Ashley Peterson (Wisconsin)
Elizabeth Cui (LSU)
Alexa Beckwith (Missouri)
Sofia Rauzi (Texas)
Calli Head (Iowa)
Thelma Strandberg (Iowa)

Zone E
1-meter: 11
Maria Polyakova (UCLA)
Sharae Zheng (Nevada)
Kassidy Cook (Stanford)
Eloise Belanger (UCLA)
Karla Contreras (Wyoming)
Phoebe Lamay (California)
Tatiana Kurach (Northern Arizona)
Haley Farnsworth (Stanford)
Amanda Casillas (Utah)
Ciara Monahan (UCLA)
Sally Hackett (Arizona)

(Note UCLA’s Annika Lenz will also be eligible after qualifying on 3-meter and finishing in the top 12 on 1-meter)

3-meter: 9
Maria Polyakova (UCLA)
Sharae Zheng (Nevada)
Kassidy Cook (Stanford)
Karla Contreras (Wyoming)
Annika Lenz (UCLA)
Alexandra Caplan (San Diego State)
Phoebe Lamay (California)
Ciara Monahan (UCLA)
Haley Farnsworth (Stanford)

(Note Arizona’s Sally Hackett will also be eligible after qualifying on 1-meter and finishing in the top 12 on 3-meter, and Hawaii’s Madison Sthamann and Arizona’s Karolyn Loftus are eligible after qualifying on platform)

Platform: 11
Mara Aiacoboae (Arizona State)
Madison Sthamann (Hawaii)
Eloise Belanger (UCLA)
Amanda Casillas (Utah)
Annika Lenz (UCLA)
Madison Witt (USC)
Karla Contreras (Wyoming)
Karolyn Loftus (Arizona)
Zoe Lei (Nevada)
Sally Hackett (Arizona)
Cassidy Bose (Boise State)

 

Men
Zone A
1-meter: 6
Hector Garcia Boissier (Penn State)
Benjamin Schiesl (Virginia Tech)
Dominic Giordano (Pitt)
Bradley Buchter (Navy)
Eduardo Castro (Virginia Tech)
Bryce Shelton (Virginia)

(Note: Virginia Tech’s Mauro Silva is also eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on 1-meter and Virginia Tech’s Thomas Shinholser is eligible after qualifying on platform and placing in the top 12 on 1-meter)

3-meter: 5
Dominic Giordano (Pitt)
Hector Garcia Boissier (Penn State)         
Bryce Shelton (Virginia)
Jayden Pantel (Columbia)            
Mauro Silva (Virginia Tech)

(Note: Virginia Tech’s Benjamin Schiesl and Eduardo Castro and Navy’s Bradley Buchter are also eligible after qualifying on 1-meter and placing in the top 12 on 3-meter)

Platform: 4
Thomas Shinholser (Virginia Tech)
Mauro Silva (Virginia Tech)
Dominic Giordano (Pitt)
Bryce Shelton (Virginia)

(Note: Virginia Tech’s Eduardo Castro and Benjamin Schiesl, Navy’s Bradley Buchter and Columbia’s Jayden Pantel are also eligible after qualifying on either 1-meter or 3-meter and finishing in the top 12 on platform)

Zone B
1-meter: 8
Briadam Herrera (Miami)
Liam Stone (Tennessee)
Jack Nyquist (North Carolina)
Charles Clifton (Georgia)
Sean Burston (North Carolina)
Jordan Gotro (South Carolina)
Samuel Smith (Florida)
Evan Moretti (Duke)

(Note: Florida State’s Tyler Roberge and Dylan Grisell and Georgia’s Ian Forlini are also eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on 1-meter)

3-meter: 10
Briadam Herrera (Miami)
Liam Stone (Tennessee)
Jack Nyquist (North Carolina)
Pete Turnham (Auburn)
Ian Forlini (Georgia)
Scott Lazeroff (Auburn)
Charles Clifton (Georgia)
Tyler Roberge (Florida State)
Dylan Grisell (Florida State)
Evan Moretti (Duke)

Platform: 9
David Dinsmore (Miami)
Scott Lazeroff (Auburn)
Aidan Faminoff (Florida State)
Dylan Grisell (Florida State)
Tyler Roberge (Florida State)
James Brady (NC State)
Bryan Allen (North Carolina)
Samuel Smith (Florida)
Nathaniel Hernandez (Duke)

(South Carolina’s Jordan Gotro also eligible after qualifying on 1-meter and finishing in the top 12 on platform)

 

Zone C
1-meter: 5
Michael Hixon (Indiana)
Steele Johnson (Purdue)
Zhipeng Zeng (Ohio State)
James Connor (Indiana)
Joseph Cifelli (Purdue)

(Purdue's Brandon Loschiavo, Notre Dame's Joseph Coumos and Kentucky's Sebastian Masterton are also eligible after qualifying on 3-meter and finishing in the top 12 on 1m)

3-meter: 7
James Connor (Indiana)
Michael Hixon (Indiana)
Steele Johnson (Purdue)
Zhipeng Zeng (Ohio State)
Brandon Loschiavo (Purdue)
Sebastian Masterton (Kentucky)
Joseph Coumos (Notre Dame)

(Ohio State's Christopher Law and Northwestern's Andrew Cramer are also eligible after qualifying on platform and finishing in the top 12 on 3m)

Platform: 7
Christopher Law (Ohio State)
Andrew Cramer (Northwestern)
Max Showalter (Purdue)
Brandon Loschiavo (Purdue)
Steele Johnson (Purdue)
Zhipeng Zeng (Ohio State)
James Connor (Indiana)

 

Zone D
1-meter: 8
Juan Celaya Hernandez (LSU)
Tyler Henschel (Texas A&M)
Sam Thornton (Texas A&M)
Matt Barnard (Minnesota)
Kyle Goodwin (Missouri)
Mark Anderson (Texas)
Grayson Campbell (Texas)
Andrew Suchla (LSU)

(Note: LSU’s Matthew McClennan will also be eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on 1-meter)

3-meter: 9
Juan Celaya Hernandez (LSU)
Mark Anderson (Texas)
Matt Barnard (Minnesota)
Tyler Henschel (Texas A&M)
Kyle Goodwin (Missouri)
Andrew Suchla (LSU)
Matthew McClennan (LSU)
Grayson Campbell (Texas)
Alan LeBlang (Minnesota)

(Note: Texas A&M’s Sam Thornton will also be eligible after qualifying on 1-meter and placing in the top 12 on 3-meter and LSU’s Matthew Phillip will be eligible after qualifying on platform and finishing in the top 12 on 3-meter)

Platform: 9
Tyler Henschel (Texas A&M)
Juan Celaya Hernandez (LSU)
Matt Barnard (Minnesota)
Alan LeBlang (Minnesota)
Matthew Phillip (LSU)
Hunter Fritter (Missouri)
Jacob Cornish (Texas)
Matthew McClennan (LSU)
Kyle Goodwin (Missouri)

(Note: Texas’ Mark Anderson will also be eligible after qualifying on 1-meter and placing in the top 12 on platform)

 

Zone E
1-meter: 9
Henry Fusaro (USC)        
Bradley Christensen (Stanford) 
Dashiell Enos (USC)
David Hoffer (Arizona State)
Josiah Purss (Utah)
Theodore Miclau (Stanford)
Connor Callahan (California)       
Kevin Dreesen (BYU)     
Cameron Thatcher (Stanford)    

(Note: Hawaii’s Johan Sandell is also eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on 1-meter; Stanford’s Tarek Abdelghany is eligible after qualifying on platform)

3-meter: 5
Bradley Christensen (Stanford) 
Dashiell Enos (USC)        
Johan Sandell (Hawaii)
Youssef Selim (Arizona State)   
David Hoffer (Arizona State)

(Note: Utah’s Josiah Purss, USC’s Henry Fusaro, Stanford’s Cameron Thatcher and Theodore Miclau, California’s Connor Callahan and BYU’s Kevin Dreesen are also eligible after qualifying on 1-meter and placing in the top 12 on 3-meter; Stanford’s Tarek Abdelghany is eligible after qualifying on platform)

Platform: 7
Heikki Makikallio (Arizona State)
Theodore Miclau (Stanford)
Scotia Mullin (Wyoming)
Dashiell Enos (USC)
Tarek Abdelghany (Stanford)
Johan Sandell (Hawaii)
Connor Callahan (California)

(Note: Arizona State’s Youssef Selim is also eligible after qualifying on 3-meter and placing in the top 12 on platform)