Dudt and Tuma lead teams to U18 national titles

By Terry L. Davis | March 17, 2019, 3:43 p.m. (ET)

FOR IMMEDIATE RELEASE

March 17, 2019

 

Grand National girls, Minnesota boys win at 2019 U18 National Championships

 

(STEVENS POINT, Wis.) – Susan Dudt and Kevin Tuma led their teams to the top of the podium tonight at the 2019 USA Curling U18 National Championships in Chaska, Minn.

 

Dudt (Malvern, Pa.) and her team of Sydney Mullaney (Concord, Mass.), Nadezhda Tschumakow (Boston), and Alina Tschumakow (Boston) had a modest 5-3 lead over Wisconsin’s Samantha Jones when they stole a game-ending four points in the seventh end to secure a 9-3 victory and the national title at the Chaska Curling Center.

 

Dudt, 17, and Mullaney, 17, finished second at this event this year and also competed in last month’s Women’s National Championship and January’s Junior National Championships. Jones (Endeavor, Wis.), and her team of Abigail Marquardt (Poynette, Wis.), Elizabeth Vorpahl (Portage, Wis.), Anna Armstrong (Appleton, Wis.), and Halie Maier (Endeavor, Wis.) moved up from their fourth-place finish last season to silver medals in 2019. In the bronze-medal game, Sara Olson led her Minnesota rink to a 9-8 victory over Delaney Strouse’s team from the Great Lakes region.

 

In the boy’s final, Minnesota’s Tuma rink scored three points in the eighth end to hold off Wisconsin’s Wes Wendling, 7-5. It is the first national title for Tuma (St. Paul, Minn.) and his team of Sidney Harris (St. Paul, Minn.), Michael Mattson (Woodbury, Minn.), Austin Bengtson (Spicer, Minn.), and Samuel Clasen (Roseville, Minn.). The game was back and forth with Wendling (Wausau, Wis.) and teammates John Wilkerson (Kronenwetter, Wis.), Christopher Kirsch (Wausau, Wis.), and Jackson Armstrong (Appleton, Wis.) taking a single point to start the game. Minnesota answered with a deuce, but the lead would trade three more times before Tuma’s team broke free in the eighth for the win. The bronze-medal game featured two teams from the Grand National region with Danny Casper’s team prevailing, 5-3, over Ethan Hebert’s rink.

 

Team Washington skip Connor Kauffman (Lynnwood, Wash.) was the recipient of the Garland Legacie Spirit of Curling Award.

 

Trophies for the competition were donated by the family of the late Chris Moore, who served as president of USA Curling’s board of directors in 2008-09. The Dudt and Tuma rinks will now represent the U.S. at the upcoming U18 Players Championship March 29-31 in Ontario. Funds from the Chris Moore Legacy Fund also help support Team USA at this international competition.

 

Gold medalists:

Grand National: Susan Dudt (Malvern, Pa.), Sydney Mullaney (Concord, Mass.), Nadezhda Tschumakow (Boston), Alina Tschumakow (Boston)

 

Minnesota: Kevin Tuma (St. Paul, Minn.), Sidney Harris (St. Paul, Minn.), Michael Mattson (Woodbury, Minn.), Austin Bengtson (Spicer, Minn.), Samuel Clasen (Roseville, Minn.)

 

Silver medalists:

Wisconsin: Samantha Jones (Endeavor, Wis.), Abigail Marquardt (Poynette, Wis.), Elizabeth Vorpahl (Portage, Wis.), Anna Armstrong (Appleton, Wis.), Halie Maier (Endeavor, Wis.)

 

Wisconsin: Wesley Wendling (Wausau, Wis.), John Wilkerson (Kronenwetter, Wis.), Christopher Kirsch (Wausau, Wis.), Jackson Armstrong (Appleton, Wis.)

 

Bronze medalists:

Minnesota: Sara Olson (Duluth, Minn.), Maggie Payette (Duluth, Minn.), Abigail Page (Mankato, Minn.), Damaris Berg (Bemidji, Minn.)

 

Grand National: Danny Casper (Briarcliff Manor, N.Y.), Marius Kleinas (Marstons Mills, Mass.), Brice Sinnett (Medfield, Mass.), Benjamin Grady (Media, Pa.)

 

Fourth place:

Grand National: Ethan Hebert (Lowell, Mass.), Caleb Gartner (Falmouth, Mass.), William Gerlach (East Falmouth, Mass.), Shaheen Bassiri (Radnor, Mass.), Nicholas Cenzalli (East Falmouth, Mass.)

 

Great Lakes: Delaney Strouse (Midland, Mich.), Kaitlin Murphy (Fairview Park, Ohio), Hannah MacRaild (Independence, Ohio), Isabel Sah (Broadview Heights, Ohio), Kaya Ray (Fort Wayne, Ind.)

 

Semifinal scores:

Wisconsin (Wendling) 8, Grand National (Hebert) 3

Minnesota (Tuma) 9, Grand National (Casper) 6

Wisconsin (Jones) 6, Minnesota (Olson) 4

Grand National (Dudt) 8, Great Lakes I (Strouse) 3

 

USA Curling is sponsored by AtomOS, Toyota, Brooms Up Curling Supplies, Carhartt, CryoMAX 8-Hour Cold Pack, Sitrin, The RAM Restaurant & Brewery, Thorne, ISS (Ice, Sports & Solar), and Twin Cities Orthopedics, and is partnered with Brakebush, Laurie Artiss Ltd. – The Pin People, United Airlines, 12th End Sports Network, IHG, and CurlingZone.

 

(30)

 

For more information: Terry Davis, Director of Communications, terry.davis@usacurl.org, 608-338-9900 (mobile).