Qualified teams, 2020 USA Curling National Championships:

Women:

Team Peterson: Tabitha Peterson (St. Paul, Minn.), Becca Hamilton (McFarland, Wis.), Tara Peterson (Eagan, Minn.), Aileen Geving (Duluth, Minn.)

Team Sinclair: Jamie Sinclair (Osgoode, Ontario), Cory Christensen (Duluth, Minn.), Vicky Persinger (Fairbanks, Alaska), Taylor Anderson (Minneapolis, Minn.), Sarah Anderson (Minneapolis, Minn.)

Team Potter: Cassie Potter (St. Paul, Minn.), Courtney George (Minnetonka, Minn.), Jackie Lemke (Medford, Wis.), Jordan Moulton (St. Louis Park, Minn.)

Team Rhyme: Kim Rhyme (Minneapolis, Minn.), Elizabeth Brundage (Allston, Mass.), Katie Rhyme (Brown Deer, Wis.), Amy Harnden (Blaine, Minn.)

Team McMakin: Christine McMakin (Minneapolis, Minn.), Anne O’Hara (Fairbanks, Alaska), Anna Netteberg (Roseville, Minn.), Emma Rau (Columbus, Ohio)

Team Workin: Rachel Workin (Fargo, N.D.), Taylor Drees (Grand Forks, N.D.), Ann Podoll (Fargo, N.D.), Christina Lammers (Reiles Acres, N.D.)

Team Traxler: Ariel Traxler (Fairbanks, Alaska), Elizabeth Cousins (Medfield, Mass.), Katherine Gourianova (Potomac, Md.), Elizabeth Janiak (Nashua, N.H.)

Team Strouse: Delaney Strouse (Midland, Mich.), Sydney Mullaney (Concord, Mass.), Susan Dudt (Malvern, Pa.), Rebecca Rodgers (Leyden, Mass.)

Men:

Team Dropkin: Korey Dropkin (Duluth, Minn.), Tom Howell (Milwaukee, Wis.), Mark Fenner (Bemidji, Minn.), Alex Fenson (Bemidji, Minn.), Joe Polo (Duluth, Minn.)

Team Ruohonen: Rich Ruohonen (Brooklyn Park, Minn.), Greg Persinger (Fairbanks, Alaska), Colin Hufman (Minneapolis, Minn.), Phil Tilker (Seattle), Kroy Nernberger (Madison, Wis.)

Team Shuster: John Shuster (Superior, Wis.), Chris Plys (Duluth, Minn.), Matt Hamilton (McFarland, Wis.), John Landsteiner (Duluth, Minn.)

Team Dunnam: Scott Dunnam (Philadelphia, Pa.), Alex Leichter (Boston, Mass.), Cody Clouser (Berwyn, Pa.), Andrew Dunnam (Dresher, Pa.), Daniel Dudt (Malvern, Pa.)

Team Birr: Todd Birr (Ham Lake, Minn.), Andrew Stopera (Briarcliff Manor, N.Y.), Hunter Clawson (Clarksville, Md.), Tom O’Connor (Brooklyn Center, Minn.)

Team Kakela: Kevin Kakela (Hansboro, N.D.), Kyle Kakela (Rolla, N.D.), Timothy Hodek (Fairdale, N.D.), JP Munich (Oconomowoc, Wis.)

Team Maerki: Dominik Maerki (Fayetteville, Ark.), Stephen Dropkin (Minneapolis, Minn.), Shawn Banyai (Minnetrista, Minn.), Erik Quistgaard (Eden Prairie, Minn.), Jason Smith (St. Paul, Minn.)

Team Brundidge: Jed Brundidge (West St. Paul, Minn.), Evan Workin (Fargo, N.D.), Jarl Timothy Wagner (Eagan, Minn.), Cameron Rittenour (Sioux Falls, S.D.) 

Team Birklid: Steven Birklid (Mountlake Terrace, Wash.), Sam Galey (Seattle), Matt Birklid (Shoreline, Wash.), Chris Bond (Seattle, Wash.)

Team Sinnett: Chase Sinnett (Medfield, Mass.), Sam Strouse (Midland, Mich.), Eli Clawson (Clarksville, Md.), Ethan Sampson (Edmore, N.D.), Trevor Marquardt (Poynette, Wis.)